Redakcja Polska

„Tu jest wojna” – warszawska wystawa zdjęć wybitnego polskiego fotoreportera Wojtka Grzędzińskiego

07.07.2024 16:59
Fotografiom towarzyszą teksty Pawła Reszki, znanego dziennikarza, publicysty i korespondenta wojennego. Obydwaj autorzy od lat  dokumentują konflikt w Ukrainie; główny akcent na wystawie położony jest na wydarzenia, które miały miejsce po 24 lutego 2022 roku
Audio
  • Rozmowa z fotoreporterem Wojciechem Grzędzińskim dokumentującym wojnę w Ukrainie [posłuchaj]
Irina, ranna kelnerka z Ria Pizza, popularnego miejsca spotkań w Kramatorsku oczekuje pod gruzami na ratunek. Rosyjski atak rakietowy na restaurację zabił trzynaście osób z czego siedem z nich pracowało w restauracji. Ponad 60 osób zostało rannych.
Irina, ranna kelnerka z Ria Pizza, popularnego miejsca spotkań w Kramatorsku oczekuje pod gruzami na ratunek. Rosyjski atak rakietowy na restaurację zabił trzynaście osób z czego siedem z nich pracowało w restauracji. Ponad 60 osób zostało rannych. Foto: Wojtek Grzędziński

Wystawa „Tu jest wojna” to opowieść o toczącej się w Ukrainie wojnie od momentu jej rozpoczęcia, czyli od Rewolucji Godności w 2013 roku, poprzez aneksję Krymu i konflikt ze wspieranymi przez Rosję separatystami, aż do chwili obecnej. Poza dobrze znanymi fotografiami Wojtka Grzędzińskiego na wystawie pojawią się autorskie, wcześniej niepublikowane cykle zdjęciowe oraz historie spisane przez Pawła Reszkę, które uzupełniają i rozszerzają obraz konfliktu, odrzucając stereotypowe myślenie o tym czym jest wojna. Bo ta wojna to pierwsze tego typu wydarzenie w historii świata, gdzie nowoczesna technika krzyżuje się na polu bitwy z bronią wyprodukowaną w czasach II wojny światowej. Jej rozmiar i skala tragedii, jaką wywołała, są niewyobrażalne.

Fotografie Grzędzińskiego i teksty Reszki skupiają się na aspekcie wojennej codzienności, pokazując wydarzenia na linii frontu, jak i daleko poza nią, mając zawsze w centrum opowieści zwykłego człowieka. Dokumentują wojnę przez pryzmat historii i dramatów pojedynczych ludzi, którym agresja Federacji Rosyjskiej wywróciła znany im świat. Ich opowieści poruszają i na długo zostają w pamięci.

Wystawa „Tu jest wojna”  to nie tylko fotografie. To również filmy, mapy, publikacje prasowe i prezentacja multimedialna. Wszystkie teksty reporterskie i podpisy zostały przetłumaczone na język angielski i ukraiński.

Wojtek Grzędziński jest laureatem wielu konkursów fotograficznych; World Press Photo, Visa D’Or, NAPA, Sony World Photography Awards, Grand Press Photo i in. To także autor zdjęcia roku 2009 i zdjęcia dekady (2014 rok) w konkursie BZWBK Press Photo.

Wystawa czynna będzie od 18 lipca do 18 sierpnia w Leica Store & Gallery przy ulicy Mysiej w Warszawie.

Z Wojtkiem Grzędzińskim o doświadczeniach fotoreportera wojennego oraz o samej wystawie „Tu jest wojna” rozmawia Ewa Plisiecka.

 

 

Odgłosy wojny odtwarzane przez uchodźców z Ukrainy – wstrząsające filmy w Pawilonie Polskim w Wenecji

18.04.2024 14:00
Instalacja wideo zrealizowana przez ukraiński kolektyw Open Group pt. „Powtarzajcie za mną II” będzie pokazana w Pawilonie Polskim na tegorocznym Biennale. Prezentowane prace powstały w 2022 i w 2024 roku.

„Latte Capitalizm. Litery jako forma oporu”. Wystawa polskiej artystki w Open Source Gallery w Nowym Jorku

09.04.2024 16:41
Technika haftu to główne narzędzie ekspresji artystycznej Moniki Drożyńskiej, która w swoich pracach porusza  wiele tematów społecznych i politycznych – jednym z nich są protesty przeciwko wojnie.

„Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko”. Wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

15.04.2024 13:44
To pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja twórczości wybitnej artystki ludowej – ikony sztuki ukraińskiej. Jej dorobek współtworzy dziedzictwo kulturowe Ukrainy.

„Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii” – wystawa Fundacji Archeologia Fotografii

22.05.2024 19:43
Jak patrzymy na dzieła sztuki przez obiektyw aparatu? To pytanie, na które próbują odpowiedzieć autorzy wystawy. Ekspozycja przywołuje zdjęcia polskich artystów, którzy fotografowali obrazy, rzeźby czy instalacje.