Redakcja Polska

"Zwyczajni’44" – nowa książka Agnieszki Cubały o cywilach w powstaniu warszawskim

30.07.2024 11:16
"Zwyczajni' 44" to opowieść o cywilnych mieszkańcach stolicy, którzy doświadczyli dramatu, jaki rozegrał się na przestrzeni 63 dni w mieście ogarniętym walką. To wiele osobistych tragedii, historii małych i dużych. Każda inna, każda niezwykle ważna.
Audio
  • Rozmowa z Agnieszką Cubałą o jej książce "Zwyczajni '44"
Agnieszka Cubała w studiu PRdZ
Agnieszka Cubała w studiu PRdZ Foto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Cywile podczas powstania warszawskiego byli potężnym wsparciem i zapleczem dla walczących. Bez ich udziału i zaangażowania żołnierze nie mogliby tak długo walczyć. Cywilni mieszkańcy Warszawy budowali barykady, kopali rowy, transportowali rannych. Pomagali odkopywać zasypanych, uwięzionych pod gruzami zbombardowanych kamienic. Czuli się wyjątkowo związani z powstańczą armią - każdy miał w walczących oddziałach kogoś bliskiego: syna, córkę, brata, ojca, męża czy żonę.

Pomimo tak wielu cierpień, wyrzeczeń oraz traumatycznych doświadczeń ludność cywilna miasta aż do kapitulacji wspierała powstańców, ofiarowując im żywność, ciepłe ubrania, słowa otuchy, a także własną pracę. Pomagała zaopatrywać kuchnie, wyposażyć szpitale, kopać studnie. Dzięki takiej postawie cywili żołnierze zachowywali nadzieję i motywację do dalszej walki.

O tym, że za historiami "Zwyczajnych" stoją nadzwyczajni ludzie, można przekonać się poznając m.in. losy takich postaci jak pisarze i poeci: Jerzy Andrzejewski, Miron Białoszewski, Maria Dąbrowska, Marek Hłasko, Czesław Miłosz, Anna Świrszczyńska czy Maria Rodziewiczówna; artystki: Nina Andrycz, Halina Mancewiczówna, Maria Przybyłko-Potocka; ludzie nauki (prof. Irena Huml-Bacz i prof. Władysław Tatarkiewicz); sztuki (rzeźbiarz Alfons Karny oraz grafik i satyryk – Eryk Lipiński); sportu (zapaśnik Aleksander Garkowienko, tenisistka Jadwiga Jędrzejowska, łuczniczka Janina Kurkowska-Spychajowa i lekkoatletka Jadwiga Wajsówna), fotograf powstańczy Edward Wojciechowski, jak również wiele nieznanych szerszemu gronu postaci, o losach nie mniej barwnych i równie dramatycznych.

Z Agnieszką Cubałą, autorką książek o powstaniu warszawskim, o jej najnowszej publikacji "Zwyczajni' 44" rozmawia Ewa Plisiecka


Posłuchaj
07:52 Agnieszka Cubała.mp3 Rozmowa z Agnieszką Cubałą o jej książce "Zwyczajni '44"

 

Premiera książki "Warszawskie Dzieci ‘44"

02.08.2021 19:07
Dzieci podczas Postania Warszawskiego przenosiły powstańczą pocztę, były łącznikami, pomagały w polowych szpitalach – patrzyły na śmierć i same ginęły. 

„Artyści’44” – nowa książka o Powstaniu Warszawskim

30.07.2022 16:37
Irena Kwiatkowska, Jeremi Przybora, Stefan Kisielewski, Danuta Szaflarska, Mieczysław Fogg lub Władysław Szpilman – tych artystów łączył udział w Powstaniu.

Prawdziwe historie miłosne w realiach II wojny światowej. Nowa książka Agnieszki Cubały

01.02.2024 12:25
Mottem książki „Miłość bez jutra” są słowa Marka Edelmana: Nienawiść jest łatwa, miłość wymaga wysiłku i poświęcenia. To opowieść o zakochanych z obozów, łagrów, więzień i gett.

W Berlinie zaprezentowano mural poświęcony Powstaniu Warszawskiemu

10.07.2024 15:31
W berlińskiej dzielnicy Treptow-Koepenick, jego twórcy w obecności ambasadora RP zaprezentowali mural poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. Dzieło powstało w ramach projektu "Beyond Walls - Bridging Histories” realizowanego przez Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Berlinie.

Sejm przyjął uchwałę w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

23.07.2024 12:30
Posłowie przez aklamację przyjęli uchwałę w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Sejm wyraził przekonanie, że pamięć o bohaterach walczącej stolicy - mężczyznach, kobietach i dzieciach - jest obowiązkiem obecnego i przyszłych pokoleń.