Mural upamiętniający Powstanie Warszawskie jest częścią projektu "Beyond Walls - Bridging Histories" („Za murami, historie łączą"). Ma ponad 5 metrów wysokości i około 14,5 metra szerokości. Został wspólnie zaprojektowany i zrealizowany w berlińskiej dzielnicy Treptow-Koepenick przez młodzież polską i niemiecką pod kierownictwem artystów Marii Michoń i Dariusza Paczkowskiego.
Jako Towarzystwo Niemiecko-Polskie postanowiliśmy w ramach partnerstwa miast, Berlina i Warszawy, zrobić projekt z udziałem młodzieży z Mokotowa i Treptow-Koepenick , powiedziała jego przewodnicząca Anita Baranowska-Koch. "Mamy 80. rocznicę powstania, a do tej pory w Berlinie nie ma żadnego znaku przypominającego Powstanie Warszawskie", dodała.
Powstanie Warszawskie w realiach niemieckich, berlińskich jest nieznane. Często jest mylone z Powstaniem w Getcie Warszawskim, nie ma tu świadomości historycznej. Dlatego postawiliśmy sobie za zadanie, żeby opowiedzieć o nim Niemcom. Wspominamy przeszłość dla przyszłości, to jest nasze dzisiejsze przesłanie, wyjaśniła przewodnicząca Towarzystwa.
"Głównym elementem tego dzieła sztuki są opaski powstańcze. Każda opaska to historia konkretnego człowieka. Z wnętrza liter spoglądają na nas oczy powstańców i konfrontują nas z ich uczuciami", wyjaśniają jego twórcy.
"W Powstaniu Warszawskim od sierpnia do października 1944 roku polski ruch oporu przeciwstawił się niemieckim okupantom. Brutalne stłumienie powstania pochłonęło niezliczone ofiary wśród walczących oraz ludności cywilnej", podkreślają w opisie swego dzieła umieszczonym na muralu.
Biorący udział w prezentacji ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś podkreślił, że to młodzież polska i niemiecka dokonała tego dzieła. Jest to wspólny projekt zrealizowany pod auspicjami Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Berlinie, i powstał na ścianie Niemieckiego Urzędu do Spraw Dzieci i Młodzieży, dodał ambasador.
Burmistrz dzielnicy Treptow-Koepenick Oliver Igel powiedział podczas uroczystości, że mural jest ważnym symbolem polsko-niemieckiej historii i pojednania. Przypomina o odwadze powstańców, którzy zginęli za wolność w walce z niemieckim okupantem.
Wydarzenie wpisuje się w obchody 80-rocznicy Powstania Warszawskiego w Berlinie, podkreślił ambasador Dariusz Pawłoś. 11 lipca mamy otwarcie wystawy o Powstaniu Warszawskim "Po obu stronach barykady", natomiast 14 lipca organizujemy wspólnie z berlińskimi polonijnymi klubami sportowymi Bieg Pamięci Bohaterów Powstania Warszawskiego, zorganizowany przez Ambasadę RP i ataszat obrony. Ważnym partnerem w obchodach jest także Instytut Polski w Berlinie, poinformował ambasador.
PAP/ho