Redakcja Polska

"Ostatni hippis naszych czasów". 30 lat temu odszedł Ryszard Riedel, legendarny wokalista zespołu "Dżem"

30.07.2024 21:10
30 lipca 1994 roku, zmarł Ryszard Riedel, legendarny wokalista grupy "Dżem", nazywany "ostatnim hippisem naszych czasów". Miał 38 lat. W pamięci fanów pozostał jedną z najważniejszych postaci muzyki, która przyczyniła się do rozwoju specyficznej polskiej odmiany bluesa. Popularność zawdzięczał naturalnemu sposobowi bycia i bezpośrednim kontaktom z publicznością. Jest uznawany za jednego z najlepszych wokalistów polskiej muzyki rozrywkowej.
Audio
  • 30 lat temu zmarł Ryszard Riedel. Materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Ryszard Riedel
Ryszard Riedel PAP/Jerzy Linder

Nigdy nie pobierał lekcji śpiewu, był samoukiem. Komponował muzykę, śpiewał i grał na harmonijce ustnej. Był współautorem między innymi muzyki do przeboju "Czerwony jak cegła" oraz słów do piosenek: "List do M.", "Wehikuł czasu", "Whisky moja żono" i wielu innych. Śpiewał standardy muzyki rockowej i bluesowej.

Riedel współpracował z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej, między innymi z Ryszardem Skibińskim, Leszkiem Winderem, Józefem Skrzekiem i "Nocną Zmianą Bluesa".

Zmienił oblicze polskiego bluesa

Do "Dżemu" dołączył w 1973 roku. Po kilku latach grania na Śląsku w roku 1980 "Dżem" z Riedlem jako charyzmatycznym liderem zaczął odnosić sukcesy ogólnopolskie. W latach 80. grupa występowała na wszystkich znaczących imprezach rockowych.

Ryszarda Riedla często określano jako "ostatniego hippisa naszych czasów". Tak nazwał go amerykański magazyn muzyczny "Rolling Stone". Artysta zyskał ogromną popularność, ale jednocześnie borykał się z problemami natury osobistej. Kontakt z narkotykami i rozwój nałogu, przyczyniły się do uzależnienia. Wiele razy musiał poddawać się leczeniu. Opuszczał próby zespołu i nie przychodził na własne koncerty, aż pod koniec życia rozstał się z grupą. Jego współpraca z "Dżemem" trwała ponad 20 lat.

Sam Riedel, niedługo przed śmiercią, mówił o swoim uzależnieniu i przestrzegał, zwłaszcza młodych ludzi: "Chciałbym ostrzec wszystkich przed jakimikolwiek używkami. Te zabawki raczej źle się kończą. Wszystkim odradzam zabawy w te rzeczy, młodzież powinna być piękna i zdrowa".

"W życiu piękne są tylko chwile..."

Muzyk zmarł 30 lipca 1994 w Chorzowie. Bezpośrednią przyczyną śmierci była niewydolność serca. Pogrzeb odbył się 3 sierpnia na Wartogłowcu - w dzielnicy Tychów, z którymi Riedel był związany przez większość życia. Na nagrobku wykuto cytat: "W życiu piękne są tylko chwile...", pochodzący z utworu "Naiwne pytania", do którego wokalista napisał słowa.

Ryszard Riedel urodził się 7 września 1956 roku w Chorzowie. Edukację zakończył na siódmej klasie szkoły podstawowej. Jego pierwsze fascynacje i doświadczenia muzyczne, to początek lat 70., kiedy był związany z lokalnymi formacjami muzycznymi, śpiewał standardy muzyki rockowej i bluesowej.
W 1973 roku dołączył do zespołu "Jam", który potem zmienił nazwę na "Dżem". Przed dużą publicznością grupa debiutowała w 1980 roku na I Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie. Rok później, podczas pierwszej profesjonalnej sesji nagraniowej, Dżem dokonał nagrań dwóch wielkich przebojów - "Złoty paw" i "Whisky moja żono". W latach 80. grupa występowała na wszystkich znaczących imprezach rockowych.

Ostatni "Detox"

Ostatnie nagrane z "Dżemem" albumy studyjne Riedla to "Detox" z 1991 roku, zawierający takie słynne ballady bluesowo-rockowe, jak: "Sen o Victorii", "List do M." oraz - wydany dwa lata później - "Autsajder".

Od 1999 roku był organizowany festiwal poświęcony pamięci Riedla - "Ku Przestrodze". Początkowo odbywał się na tyskich Paprocanach, a w latach 2009-2014 - w Chorzowie. Imprezę odwiedzał Marek Kotański, zmarły w 2002 roku, założyciel Monaru - ośrodka dla osób uzależnionych.

Powstało wiele książek i filmów opowiadających historię życia legendarnego wokalisty i zespołu "Dżem", wśród nich obraz Jana Kidawy-Błońskiego "Skazany na bluesa" z 2005 roku. W rolę Ryszarda Riedla wcielił się aktor Tomasz Kot. W filmie występują także członkowie grupy "Dżem", którzy zagrali samych siebie.


Posłuchaj
04:59 Ryszard Riedel.mp3 30 lat temu zmarł Ryszard Riedel. Materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]

 


IAR/ho

"Zwyczajni’44" – nowa książka Agnieszki Cubały o cywilach w powstaniu warszawskim

30.07.2024 11:16
"Zwyczajni' 44" to opowieść o cywilnych mieszkańcach stolicy, którzy doświadczyli dramatu, jaki rozegrał się na przestrzeni 63 dni w mieście ogarniętym walką. To wiele osobistych tragedii, historii małych i dużych. Każda inna, każda niezwykle ważna.

"Olimpiada kulturalna" w Instytucie Polskim w Paryżu

29.07.2024 20:01
W Paryżu olimpiada trwa nie tylko w obiektach sportowych, ale też w instytucjach kultury. Władze francuskiej stolicy zorganizowały cykl wydarzeń, które oddają hołd sportowcom poprzez dzieła sztuki. W tak zwanej "olimpiadzie kulturalnej" uczestniczy też Instytut Polski w Paryżu.

O Powstaniu Warszawskim na Słowacji. Inicjatywy Ambasady RP w Bratysławie

30.07.2024 14:22
Słowacja też w tym roku obchodzi 80 rocznicę największego antyniemieckiego zrywu podczas wojny, Słowackiego Powstania Narodowego, które wybuchło pod koniec sierpnia 1944 roku. Sami Słowacy przyznają, że właśnie z powodu tego, jak ważną (choć również kontrowersyjną) rolę odgrywa to wydarzenie w ich pamięci, bardzo niewiele wiedzą o przebiegającym niemal równolegle Powstaniu Warszawskim. M.in. dzięki aktywności Ambasady RP w Bratysławie może się to w tym roku zmienić.