Redakcja Polska

Polska scena na słynnym edynburskim festiwalu teatralnym

03.08.2024 15:27
Cube- sześcian, albo kostka. Tak nazywa się polska scena na słynnym edynburskim festiwalu teatralnym Fringe. Przygotował ją wrocławski Instytut Grotowskiego. W sobotę rozpoczną się tu spektakle.
Festiwal teatralny w Edynburgu
Festiwal teatralny w Edynburgu Adam Dąbrowski

Artyści budowali scenę sami. "Nasi widzowie od razu zrozumieją, że tu każda śrubka została przygotowana z ich powodu. Wszystko przywieźliśmy z Polski" - mówi Jarosław Fret, dyrektor Instytutu i szef teatru ZAR. "Widzowie zostaną zamknięci w budzącym niepokój pokoju" - dodaje rozmówca Polskiego Radia.

Ściany będą też spełniać rolę ekranów. Jedna z nich zamieni się też w balkon. Artyści przywieźli nawet własne lampy uliczne. "Widzowie wchodzą nie tylko w określoną przestrzeń, ale też w zupełnie nowy świat - podkreśla rozmówca Polskiego Radia.

Podczas Fringe Cube pomieści trzy spektakle. Artyści skupieni wokół Instytutu pokażą "Granicę". - To performans poświęcony artystce Antoniny Romanowej, osobie transpłciowej, która dziś jest na froncie ukraińskim. Urodziła się na Krymie. Już w 2014 roku podjęła decyzję, by nie wyjeżdzać. A dziś operuje moździerzem - mówi szef Instytutu Grotowskiego.

- Historia rozstania niemożliwego - tak Jarosław Fret opisuje przedstawienie "Nikt (nie) spotyka nikogo" Studia Kugacz/Semerci. - W chwilę po tym, jak mężczyzna dowiaduje się o ciąży swej partnerki i ogłasza, że odchodzi, ulega porażeniu prądem. Jest sparaliżowany. No i zostaje przy niej na zawsze, nigdy nie odzyskując jakości związku - opowiada Jarosław Fret.


Posłuchaj
00:47 13131748_1.mp3 Krasnolud w kilcie, gadający królik i rapujący banan. Między nimi takie postaci można spotkać na tegorocznym Fringe - największym na świecie festiwalu teatru ulicznego. W Edynburgu jest Adam Dąbrowski (IAR)

 

Trzecie przedstawienie to "Szeol" - "lamentacja i seans", jak określają je twórcy. Ścieżkę dźwiękową do poświęconego tematowi stanowi trzecia symfonia "Pieśni żałosnych" Jana Henryka Góreckiego.

Sześcian, znajdujący się przy Conference Square na zachodzie starego Edynburga, posłuży też jako miejsce, gdzie wyświetlone zostaną zapisy wideo spektakli Jerzego Grotowskiego ("Akropolis" i "Książę Niezłomny") oraz "Anhelli. Skowyt" Teatru ZAR.

Podczas Fringe ulice miasta opanowują artyści, komicy, muzycy, akrobaci i połykacze ognia. Reprezentowanych jest niemal 60 krajów. Program zawiera cztery tysiące pozycji.


IAR/dad

Wymiana więźniów między Rosją a Zachodem, prezydent Niemiec w Warszawie oraz eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie

02.08.2024 17:30
W tym wydaniu: największa od czasów zimnej wojny wymiana więźniów w Rosji i krajach Zachodu, obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego z udziałem prezydenta Niemiec oraz zamach na liderów Hamasu i Hezbollahu

Warszawa: otwarto wystawę "Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim"

02.08.2024 17:35
Brytyjczycy, Francuzi, Słowacy, Gruzini. Przedstawiciele między innymi tych narodowości włączyli się 80 lat temu w walkę o wyzwolenie Warszawy. Ich losy prezentuje wystawa "Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim" otwarta na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie.

Wilno: słynny "portal" umożliwia zobaczenie nie tylko Lublina, ale też dwóch innych miast

03.08.2024 15:02
Słynny wileński portal, który kilka lat temu symbolicznie połączył litewską stolicę z Lublinem, od kilku dni umożliwia też zobaczenie dwóch innych miast. Instalacja stała się jedną z wizytówek Wilna oraz Lublina.