Redakcja Polska

Transmisja mszy świętej z kościoła Św. Krzyża na antenie Polskiego Radia dla Zagranicy

10.08.2024 16:59
Polskie Radio dla Zagranicy będzie w każdą niedzielę transmitować o godzinie 9.00 i retransmitować o godzinie 23.00 Mszę Św. z kościoła pod wezwaniem Św. Krzyża w Warszawie. Dzięki temu słuchacze z Polski i zagranicy będą mogli wziąć udział w nabożeństwach. 
Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie
Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Liturgia radiowa to forma uczestnictwa nie tylko dla chorych, lecz także dla osób starszych, pracujących w niedziele czy więźniów. W Eucharystii w języku polskim biorą udział także osoby mieszkające poza krajem.

Bogata historia radiowych nabożeństw

Po raz pierwszy mszę świętą Polskie Radio transmitowało w maju 1927 roku z katedry w Poznaniu - jako pierwsza na świecie rozgłośnia państwowa. Niedzielne nabożeństwo miało swoje stałe miejsce w ogólnopolskim programie Polskiego Radia.

Nieobecne w czasie wojny, zniknęło z anteny w 1949 roku na 31 lat. Powróciło we wrześniu 1980 roku na mocy porozumień sierpniowych. Zgromadziło wówczas przy radioodbiornikach 10 mln słuchaczy. Transmisja mszy świętej w radiowym eterze była jednym z postulatów stoczniowców Sierpnia 1980. W podpisanym 31 sierpnia 1980 roku protokole porozumienia zawartego przez Komisję Rządową i Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Gdańsku znalazł się jasny zapis: "Rząd zapewni transmisję radiową niedzielnej mszy w ramach szczegółowego uzgodnienia z Episkopatem".

Transmisje mszy świętych w Polskim Radiu dla wielu pokoleń Polaków były niekiedy jedyną szansą uczestnictwa w niedzielnej liturgii.

Retransmisji najłatwiej słuchać przy użyciu aplikacji Player zlokalizowanej na górze strony Polskiego Radia dla Zagranicy, bądź bezpośrednio pod tym adresem.

Aplikacja dostępna jest też na smartfony z systemem Android.

Zobacz więcej na temat: Msza święta Kościół

Archiwum Jerzego Kukuczki trafiło na Polską Listę Krajowej Programu UNESCO "Pamięć Świata"

09.08.2024 12:44
Archiwum polskich wypraw w Himalaje i Karakorum sporządzone przez Jerzego Kukuczkę znalazło się na Polskiej Liście Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata. Centrum Archiwistyki Społecznej zorganizowało z tej okazji projekcję zdjęć wybitnego polskiego himalaisty. Zbiór fotografii Jerzego Kukuczki obejmuje ponad dziesięć tysięcy zdjęć z wypraw w najwyższe góry świata.

Kulturalny kalendarz w Korei Południowej wypełni się polskimi wydarzeniami

09.08.2024 17:32
Program kulturalny przygotowany przez Instytut Adama Mickiewicza z okazji 35. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Republiką Korei to: 18 dni projekcji filmowych, 10 koncertów oraz wystawa na najstarszym biennale sztuki współczesnej w Azji. Polscy artyści pojawią się na najważniejszych festiwalach dzięki współpracy z największymi instytucjami i muzeami Korei Południowej. 

Komentarze z Polski: przegląd najważniejszych wydarzeń tygodnia i działania MSZ w celu uwolnienia Polaków w Nigerii

09.08.2024 17:30
W audycji: Mija Tydzień czyli przegląd najważniejszych politycznych wydarzeń tygodnia. W Nigerii aresztowano siedmioro studentów UW i ich wykładowczynię. Władze uczelni podejmują działania w celu ich uwolnienia we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, polskimi i zagranicznymi służbami konsularnymi oraz innymi instytucjami. Kilkunastu artystów z Afryki, spotkania z podróżnikami i pokazy filmów to atrakcje rozpoczynającego się w Kawęczynie pod Warszawą African Beats Festiwal. To jedno z największych wydarzeń w Europie prezentujących muzykę i kulturę Afryki i jeden z największych festiwali world music w Polsce. 250 zawodników zagra w rozpoczynających się w weekend w Warszawie IX Mistrzostwach Świata Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej. Oprócz reprezentacji Polski zagrają drużyny m.in. z Portugalii, Chorwacji, Japonii, Ukrainy, Łotwy czy Malty. Zapraszamy!