Redakcja Polska

Polskie artystki na międzynarodowym festiwalu komiksu w Brukseli

06.09.2024 16:44
W dniach od 6 do 8 września w Brukseli odbywa się 14. edycja międzynarodowego festiwalu komiksu BD Comic Strip Festival. Na zaproszenie Instytutu Polskiego w Brukseli w wydarzeniu biorą udział dwie odnoszące spore sukcesy artystki z Polski - Berenika Kołomycka i Joanna Karpowicz.
Audio
  • Krystyna Połtowicz z Instytutu Polskiego w Brukseli o udziale polskich artystek w festiwalu komiksu. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Berenika Kołomycka i Joanna Karpowicz na BD Comic Strip Festival 2024
Berenika Kołomycka i Joanna Karpowicz na BD Comic Strip Festival 2024źr. x.com (profil Instytutu Polskiego w Brukseli)

Podczas trzydniowych targów autorki poprowadzą warsztaty rysunkowe dla dzieci i młodzieży, będą podpisywać swoje albumy oraz zaprezentują kilka sesji popularnego wśród widzów rysowania na żywo tzw. drawing live. Na stoisku będzie można obejrzeć wystawę oryginalnych i dotąd niepublikowanych ilustracji obu artystek wraz z wielkoformatowymi postaciami z ich komiksów, zapraszającymi do odwiedzenia stoiska. Autorkom będzie towarzyszy polski wydawca Paweł Timofiejuk z wydawnictwa Timof Comics z szerokim wyborem albumów polskich twórców, jak i nowych pozycji dostępnych na rynku polskim i zagranicznym.

Komiks w Belgii jest określany mianem dziewiątej sztuki, a postaci znane z kart obrazkowych opowieści można spotkać na każdym kroku – począwszy od muzeów, księgarń i kawiarń, przez murale pokrywające ściany budynków, na miejskich rzeźbach skończywszy. W Brukseli komiks to nie tylko rozrywka dla najmłodszych, ale sztuka z pogranicza literatury i filmu. Brukselskie Muzeum Komiksu, szlak komiksowych murali, dość pokaźna ilość specjalistycznych komiksowych księgarń, a nawet komiksowe postaci drukowane na belgijskich paszportach, tylko potwierdzają, że komiks jest ważną częścią narodowej tożsamości Belgii. Od kilku lat Bruksela to jedno z ważnych miejsc na mapie europejskiego komiksu, a powstały w 2010 r. coroczny Festiwal Komiksowy przyciąga coraz to większą publiczność z całego świata.

Polski komiks zyskuje na coraz większej popularności zarówno w kraju, jak i na świecie. Tym, co go wyróżnia na rynku międzynarodowym, jest różnorodność i niezależność jego twórców. Większość polskich artystów komiksowych tworzy niezależne publikacje, co daje im artystyczną swobodę eksperymentowania zarówno z tekstem, jak i obrazem.

O polskich akcentach na tegorocznej edycji festiwalu opowiedziała Krystyna Połtowicz z Instytutu Polskiego w Brukseli.


W Warszawie ruszają 10. Dni Muzyki Ukraińskiej. Wydarzenie "buduje polsko-ukraińskie mosty"

06.09.2024 13:17
Trzy koncerty z dziełami ukraińskich twórców zostaną wykonane w Warszawie. W najbliższą niedzielę w Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego rozpoczną się 10. Dni Muzyki Ukraińskiej. Zabrzmią kompozycje Walentyna Sylwestrowa i Wiktora Kosenki.Misją festiwalu jest popularyzacja ukraińskiej muzyki klasycznej w Polsce.

Jedyna taka placówka w Polsce. Odwiedzamy Muzeum Emigracji w Gdyni

06.09.2024 17:13
W zabytkowym budynku Dworca Morskiego w Gdyni czeka na gości jedyne w Polsce i w naszym regionie Europy Muzeum Emigracji. Nowoczesna instytucja kultury działa w samym sercu historycznego portu.

W belgijskim Roeselare otwarto Memoriał gen. Stanisława Maczka. Pierwszy taki w tym kraju

06.09.2024 17:12
Pierwszy w Belgii Memoriał generała Stanisława Maczka został otwarty w mieście Roeselare. Muzeum powstało w wyjątkowym miejscu, bo w wojennym bunkrze, który odbili polscy żołnierze i rozbroili na początku września 1944 roku. Roeselare leży w zachodniej, niderlandzkojęzycznej części Belgii, które wyzwoliła spod niemieckiej okupacji I Dywizja Pancerna generała Maczka.