Redakcja Polska

Najciekawsze kino naszych sąsiadów - nadchodzi Ukraina! 9. Festiwal Filmowy

25.09.2024 12:44
Już 21 października w Warszawie rusza Ukraina! 9. Festiwal Filmowy – jedyne wydarzenie w Polsce w pełni poświęcone kinematografii ukraińskiej. Pokazy potrwają do 27 października i odbędą się w Kinotece, kinie Atlantic oraz w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Od października do grudnia Festiwal odwiedzi także inne miasta w Polsce, a w dniach 1-17 listopada 2024 roku festiwalowe filmy będzie można obejrzeć online na platformie MEGOGO.PL.
Cicha deportacja
"Cicha deportacja"Foto: Kadr z Filmu

W trakcie festiwalu zaprezentowanych zostanie około 60 filmów, w tym najnowsze ukraińskie produkcje fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe i animowane, a także tytuły nagrodzone na międzynarodowych festiwalach. Filmy oceni profesjonalne jury, w skład którego wejdą eksperci filmowi z Polski i Ukrainy.

Tegoroczna edycja festiwalu obejmuje trzy główne sekcje konkursowe: konkurs dokumentalny (11 tytułów), konkurs fabularny (12 tytułów) oraz konkurs krótkometrażowy (20 tytułów). Jednym z najważniejszych punktów programu będzie sekcja poświęcona Tatarom Krymskim, mająca na celu przybliżenie widzom bogatej kultury, historii oraz współczesnych losów tej mniejszości etnicznej. W tej sekcji zostanie zaprezentowany film dokumentalny "Cicha deportacja". To prawdziwe historie siedmiu osób, Tatarów i Tatarek krymskich. Byli więzieni, torturowani, prześladowani, grożono im śmiercią, niektórzy z nich mogli zostać rosyjskimi żołnierzami. Bohaterowie filmu opowiadają jak uciekli z okupowanego przez Rosję Krymu, jak zostawili swoich krewnych i domy, co przeżyli, gdzie i jak teraz żyją. Twórcami filmu są redaktorzy Radia Wolna Europa.

Tegoroczną odsłonę festiwalu otworzy film "Szare pszczoły" nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Odessie. 

W małej wiosce w Donbasie pozostali już tylko Serhii i Pasha - dwaj wrogowie z dzieciństwa. Pod ostrzałem pocisków, bez elektryczności, w całkowitym opuszczeniu, emeryci żyją swoim codziennym życiem, a czasami spotykają się, aby prowadzić spory i niemiłe, ale konieczne rozmowy. Mimo wojny próbują wieść swoje spokojne życie w niebezpiecznym miejscu, ale wszystko zmienia się, gdy w wiosce pojawia się rosyjski snajper. Codzienne życie samotnych mieszkańców wioski odzwierciedla geopolityczną i społeczną sytuację w regionie.

Na festiwalu pokazany zostanie też film "Pod wulkanem" w reżyserii Damiana Kocura, autora nagradzanego na międzynarodowych festiwalach "Chleba i soli" (m.in. na festiwalach w Wenecji, Kairze, Cottbus, Antalyi, Gijon, Bratysławie oraz Gdyni). To wnikliwy obraz stanu emocjonalnego młodej, inteligenckiej ukraińskiej rodziny Kovalenków, którą wybuch wojny zastaje ostatniego dnia wakacji na Teneryfie. Ich powrót do Kijowa okazuje się niemożliwy. W jednej chwili z turystów stają się uchodźcami. "Pod wulkanem" to polski kandydat do Oscara.

Jednym z najciekawszych tytułów tegorocznej edycji jest film “Wiedźma z Konotopu", zainspirowany wizerunkiem czarownicy z ukraińskich legend i wierzeń w niezwykłe zdolności ukraińskich kobiet, a także prawdziwą historią mieszkanki Konotopu, która wydarzyła się na początku inwazji na pełną skalę. W głównej roli zobaczymy Tetianę Malkovą, znaną widzom między innymi z ukraińskiej komedii “Smak wolności". 

Kochankowie Elena i Andrey cieszą się każdą wspólną chwilą, aż do czasu, gdy ich życie zostaje zniszczone przez inwazję wojsk rosyjskich. Próbując opuścić strefę wojny, para napotyka Rosjan. Andriy umiera w ramionach ukochanej. Dawno temu Elena wyrzekła się swoich czarodziejskich mocy na rzecz miłości do Andrija, ale po jego śmierci postanawia zemścić się, przywraca więc swoje moce i wymierza zabójcom narzeczonego surową karę.

Współczesne kino ukraińskie, które będzie prezentowane podczas festiwalu, dotyka tematów dojrzewania, przemian społecznych, tożsamości oraz wojny, o której świat coraz rzadziej mówi. Ukraina! 9. Festiwal Filmowy to wyjątkowa okazja, by poznać i zrozumieć współczesne ukraińskie kino oraz kulturę, która mimo trudności wciąż kwitnie.

Jak co roku na festiwalu pokazane zostaną także zwycięskie produkcje z poprzednich edycji. Już w październiku widzowie będą mieli okazję ponownie obejrzeć film "La Palisiada", który głosami jurorów został okrzyknięty najlepszym tytułem ubiegłorocznej odsłony festiwalu. Film jest także ukraińskim kandydatem do Oscara. 

Ukraina! Festiwal Filmowy to także szeroka gama wydarzeń towarzyszących. W programie znajdą się spotkania z twórcami, debaty – o Tatarach Krymskich, rosyjskiej propagandzie oraz ukraińskich i białoruskich mniejszościach w Polsce – a także dwie wystawy: fotografii Kariny Będkowskiej oraz plakatów Iwony Cichy. Dla młodszej widowni zaplanowano warsztaty i animacje, a dla miłośników muzyki – koncerty. Tegoroczną edycję uświetni około 50 gości z Ukrainy i Polski, w tym aktorzy, reżyserzy, producenci i dziennikarze. Wśród nich znaleźli się między innymi jedni z najpopularniejszych ukraińskich aktorów Rymma Ziubina i Vitalii Salii oraz krymskotatarski reżyser Ernes Sarykhalil.

Podobnie jak w ubiegłych latach, najlepsze ukraińskie filmy będą mogli oglądać widzowie z całej Polski. Od października do grudnia festiwal zagości między innymi w Krakowie, Gdyni, Toruniu, Łodzi, Lublinie, Płocku, Poznaniu, Szczecinie i we Wrocławiu, a w dniach 1-17 listopada 2024 roku filmy prezentowane na festiwalu będzie można obejrzeć online na platformie MEGOGO.PL. 

Bilety na seanse w Kinotece, kinie Atlantic oraz w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy są dostępne w sprzedaży na stronach i kasach kin. Dodatkowe informacje znajdują się na stronie www.ukrainaff.com.


Odznaczenia państwowe dla Polonii amerykańskiej. "To wzruszający moment"

24.09.2024 18:12
Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe przedstawicielom Polonii amerykańskiej. Wyróżnienia trafiły do osób, które od lat pracują na rzecz polskości, promocji narodowej kultury i niosą rodakom pomoc.

Instytut Polski w Paryżu obchodzi 45-lecie działalności

25.09.2024 10:52
Instytut Polski w Paryżu świętuje we wrześniu 45-lecie działalności. Jubileuszowe spotkanie we wtorek wieczorem odbyło się poza siedzibą Instytutu, która jest w trakcie remontu. Mimo tych prac, zaplanowanych na dwa lata, placówka jest aktywna na mapie kulturalnej Paryża.