Redakcja Polska

W Gdyni wręczono nagrody 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

30.09.2024 16:33
Film "Zielona granica" w reżyserii Agnieszki Holland zdobył Grand Prix 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni "Złote Lwy" . Nagrodę za reżyserię otrzymał Marcin Koszałka za film "Biała odwaga".  "Platynowe Lwy" za  całokształt dokonań artystycznych odebrał reżyser Wojciech Marczewski. 
Audio
  • W Gdyni wręczono nagrody 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w GdyniFoto: mat.prasowe

Nagrody 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych wręczono podczas gali w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Agnieszki Holland nie było na gali wręczania nagród, w jej imieniu Złote Lwy odebrał między innymi producent Marcin Wierzchosławski, który dziękował za wyróżnienie. Powiedział, że ten film powstał "z chęci niesienia pomocy, empatii".

"Zielona granica" to historia psycholożki, która przeprowadza się na Podlasie i staje się mimowolnym świadkiem i uczestnikiem dramatycznych wydarzeń na granicy polsko -białoruskiej. Świadoma ryzyka i konsekwencji prawnych, przyłącza się do grupy aktywistów pomagających uchodźcom, którzy koczują w lasach w strefie objętej stanem wyjątkowym. Twórcy filmu inspirowali się prawdziwymi przypadkami uchodźców, którzy nielegalnie próbowali przekroczyć granicę Polski.

"Srebrne Lwy" jury przyznało filmowi "Dziewczyna z igłą" w reżyserii Magnusa von Horna. "Film opowiada o trudnym temacie aborcji, który wcale nie jest czarno-biały" - mówił tuż po odebraniu nagrody reżyser. Dodał, że wiele osób pytało go o sytuację prawną związaną z aborcją w Polsce, która w wielu przypadkach - podobnie jak w "Dziewczynie z igłą"- jest nielegalna.

Nagrodę za reżyserię na 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał Marcin Koszałka za film "Biała odwaga". Dziękując za wyróżnienie podkreślał, że jest to dla niego wyjątkowa nagroda. "To dla mnie duże wyróżnienie, że zrobiłem taki film jako reżyserujący operator. Było mnóstwo filmów znanych reżyserów, ale jakoś się udało" - powiedział Marcin Koszałka. "Biała odwaga" to dramat historyczny opowiadający o trudnych wyborach jakie musieli dokonywać tatrzańscy górale podczas II wojny światowej i okupacji niemieckiej.

Nagroda za główną rolę męską trafiła do Jacka Borusińskiego za film "Wróbel", a za główną rolę kobiecą - do Sandry Drzymalskiej za kreację w filmie "Biała odwaga.

W kategorii profesjonalny debiut aktorski nagrodę otrzymała Sofiia Berezovska za rolę w filmie "Pod wulkanem" w reżyserii Damiana Kocura.

Nagrodę na 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za najlepszą drugoplanową rolę męską otrzymał Julian Świeżewski za kreację w filmie "Biała odwaga" w reżyserii Marcina Koszałki, a za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą jury nagrodziło Trine Dyrholm za kreację w filmie "Dziewczyna z igłą" w reżyserii Magnusa von Horna.

Nagrodę Złoty Pazur otrzymała Maria Zbąska za film "To nie mój film"., prezentowany w konkursie "Perspektywy".Jest to pełnometrażowy debiut reżyserki. Film opowiada o kryzysie w związku małżeńskim oraz niekonwencjonalnej próbie jego naprawy.

Nagrodę na 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w kategorii kostiumy otrzymała Małgorzata Fudala za film "Dziewczyna z igłą" w reżyserii Magnusa von Horna, zdjęcia w tym filmie nagrodę dostał Michał Dymek.

Nagrodę za charakteryzację otrzymała Agnieszka Hodowana za film "Kulej. Dwie strony medalu" w reżyserii Xawerego Żuławskiego.

Nagrodę za debiut reżyserski lub drugi film otrzymała Mara Tamkovich za film "Pod szarym niebem".

W kategorii najlepszy scenariusz nagrodę otrzymali Łukasz M. Maciejewski, Marcin Koszałka za film "Biała odwaga" w reżyserii Marcina Koszałki.

Nagrodę na 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za najlepszy film krótkometrażowy otrzymał Mohammed Almughanni za film "Pomarańcza z Jaffy".

Nagrodę za najlepszą muzykę otrzymała Frederikke Hoffmeier, który stworzył kompozycje do filmu "Dziewczyna z igłą" w reżyserii Magnusa von Horna. W kategorii najlepszy dźwięk- Roman Dymny za film "Zielona granica" w reżyserii Agnieszki Holland. Polskie Radio objęło patronatem to wyróżnienie.

W kategorii najlepsza scenografia wyróżnienie otrzymała Jagna Dobesz za film "Dziewczyna z igłą".

Reżyser Wojciech Marczewski odebrał nagrodę za całokształt dokonań - Platynowe Lwy. Mówił, że jest zaszczycony tą nagrodą, traktuje ją zarazem jako podziękowanie, ale i zachętę do dalszej pracy.

Wojciech Marczewski to reżyser filmowy i telewizyjny, scenarzysta, producent, ceniony pedagog, wykładowca szkół filmowych, niekwestionowany autorytet polskiego środowiska filmowego, współzałożyciel Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Wyreżyserował między innymi takie film jak: "Zmory", "Ucieczka z kina "Wolność", "Czas zdrady", "Weiser".

"Szafirowe Lwy" dla najlepszego filmu w kategorii "Perspektywy" 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dla Kamili Tarabury reżyserki filmu "rzeczy niezbędne". Nagroda Szafirowe Lwy została przyznana po raz pierwszy.

Nagrodę publiczności zdobył film "Zielona granica" w reżyserii Agnieszki Holland.

IAR/PP

Zobacz więcej na temat: kino Gdynia

"To zaszczyt iż Senat może opiekować się Polonią i Polakami za granicą". Obrady Polonijnej Rady Konsultacyjnej

28.09.2024 08:50
- Potrzebna jest opieka nad Polonią i Polakami za granicą, ale też mądre partnerstwo - powiedziała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska w Senacie podczas wręczania aktów powołania członkom Polonijnej Rady Konsultacyjnej.

Komiksowy debiut polskiego ilustratora publikującego w "The Economist" i "The New York Times"

28.09.2024 13:48
"Futuro Darko" Krzysztofa Nowaka przenosi czytelników do Stanów Zjednoczonych po wojnie nuklearnej.

Grupa Ładosia otrzyma Złoty Medal Kongresu Stanów Zjednoczonych

29.09.2024 12:58
Grupa Ładosia otrzyma Złoty Medal Kongresu Stanów Zjednoczonych. Senat USA przez aklamację przyjął projekt ustawy honorującej 60 dyplomatów z 28 państw świata, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej- dowiedziało się Polskie Radio. Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta Stanów Zjednoczonych.