Redakcja Polska

120 lat temu urodził się Henryk Vogelfänger, prawnik i gwiazda "Wesołej Lwowskiej Fali"

04.10.2024 16:02
4 października 1904 roku, urodził się Henryk Vogelfänger, prawnik, a także aktor radiowy i filmowy. Wraz z Kazimierzem Wajdą tworzył w nim słynny duet Szczepko i Tońko. Ich występy gromadziły przed radioodbiornikami ponad sześć milionów stałych słuchaczy.
Audio
  • 120 lat temu urodził się Henryk Vogelfänger. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Wilhelm Korabiowski, Włada Majewska, Mieczysław Monderer, Wiktor Budzyński, Henryk Vogelfnger, Kazimierz Wajda i Adolf Fleischer - twórcy Wesołej Lwowskiej Fali
Wilhelm Korabiowski, Włada Majewska, Mieczysław Monderer, Wiktor Budzyński, Henryk Vogelfänger, Kazimierz Wajda i Adolf Fleischer - twórcy "Wesołej Lwowskiej Fali" Polskie Radio/grafika na podstawie materiałów znajdujących się w domenie publicznej (Polona.pl, Narodowe Archiwum Cyfrowe)

Był gwiazdą przedwojennego programu radiowego "Wesoła Lwowska Fala", jednego z niezwykle lubianych i najpopularniejszych w historii Polskiego Radia.

Jako Tońko Henryk Vogelfänger wystąpił w trzech filmach:"Będzie lepiej", "Włóczęgi" i "Serce batiara". Ten ostatni, realizowany w 1939 roku, w którym aktor był też współautorem dialogów, zaginął podczas II wojny światowej. Henryk Vogelfänger zmarł w 1990 roku.

Z wykształcenia adwokat z tytułem doktora nauk prawnych, posiadający we Lwowie własną kancelarię, współpracę z radiem rozpoczął w 1933 roku. Razem ze Szczepkiem występował w legendarnej "Wesołej Lwowskiej Fali", odtwarzając skecze Wiktora Budzyńskiego, a następnie własne. Wspólnie nagrali też kilkadziesiąt płyt.

W znanym duecie Henryk Vogelfänger był Tońkiem, a Kazimierz Wajda - Szczepkiem. Bawili słuchaczy humorem, wnosili do audycji pogodę ducha, a także uczuciowość i nutę nostalgii. Szczególną popularnością cieszyła się wykonywana przez Szczepka i Tońka piosenka "Tylko we Lwowie". Dużą popularnością cieszyła się także radiowa audycja dla dzieci z udziałem Szczepcia i Tońcia.

Wielkim sukcesem Tońka była jego rola w komedii muzycznej "Będzie lepiej" z 1936 roku, w której wystąpił razem ze Szczepkiem. Szczepko i Tońko zaopiekowali się dzieckiem sierotą, dla którego razem postanowili być matką i ojcem. Film z muzyką Henryka Warsa miał gwiazdorską obsadę z Lodą Niemirzanką i Aleksandrem Żabczyńskim.

Podczas wojny Vogelfänger był żołnierzem 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. Po wojnie pozostał w Anglii.

Wspominając po latach początki współpracy z rozgłośnią lwowską Polskiego Radia, Henryk Vogelfänger opowiadał o wspólnej działalności z reżyserem i kierownikiem literackim - Wiktorem Budzyńskim, prywatnie - przyjacielem ze szkolnej ławki. Zaczęła się ona od przyjęcia w domu Vogelfängera.

W czasie wojny Henryk Vogelfänger był członkiem zespołu aktorskiego Wojska Polskiego we Francji, w Anglii i na froncie zachodnim, żołnierzem generała Maczka. W 1944 roku w Holandii został awansowany na stopień podporucznika. Po latach wspominał: Ten durnowaty Tońcio zawsze budził takie uczucie chęci pomocy i generał Maczek dał mi swoją gwiazdkę. I tę gwiazdkę na moim berecie do dzisiejszego dnia mam jako podporucznik.

Po wojnie Henryk Vogelfänger pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii. Studiował prawo administracyjne na Uniwersytecie w Edynburgu. Przez kilkanaście lat w szkołach angielskich uczył między innymi łaciny i podstaw prawa konstytucyjnego.

Do Polski wrócił w 1988 roku. W tym samym roku powstał film dokumentalny "Tońko, czyli legenda o ostatnim baciarze", opowiadający o Henryku Vogelfängerze, Lwowie i jego dawnych mieszkańcach. Występował w warszawskiej kawiarni "U Szczepka i Tońka" w programie "Przywitanie Tońka".

Zmarł 6 października 1990 w Warszawie. Został pochowany na Chiswick New Cemetery w Londynie, obok żony.

IAR/PP

Polska ma nową sędzię w Strasburgu. Udało się dopiero za czwartym razem

01.10.2024 22:43
Po trzech latach starań Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wybrało we wtorek polską prawniczkę Annę Adamską-Gallant na sędzię Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu. Była jedną z trojga kandydatów zgłoszonych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Dzieci z Polski i Ukrainy namalowały mural, w sobotę odsłonięcie

02.10.2024 16:00
Dzieci z Polski i Ukrainy namalowały mural. W centrum obrazu jest drzewo symbolizujące przyjaźń. Malowidło powstało podczas warsztatów w ramach projektu „Sztuka Przyjaźni” zrealizowanego przez UNHCR Polska oraz Artolution.

80 lat temu poddała się walcząca Warszawa

02.10.2024 14:02
2 października 1944 r. przedstawiciele KG Armii Krajowej podpisali akt kapitulacji Powstania Warszawskiego. Było ono największym zrywem niepodległościowym AK i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.  

Historia w terenie. Quest dla uczniów "Śladami Powstańczej Warszawy"

03.10.2024 16:04
"Śladami Powstańczej Warszawy" - czyli historia w terenie. W Muzeum Niepodległości zainaugurowano quest - grę terenową dla dzieci i młodzieży. Jak mówi Lech Marchlewski, kierownik Działu Edukacji muzeum, to gra o bohaterach powstańczego zrywu, wydarzeniach, a także miejscach walk z 1944 roku.