Redakcja Polska

Rok Hasa w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym

23.04.2025 11:15
„Has. Kroniki wyobraźni” – czyli retrospektywa wybitnego reżysera i wystawa prezentująca jego twórczość a także pokaz filmu „Rysopis znaleziony po latach” - to wydarzenia podczas Roku Wojciecha Jerzego Hasa.
Audio
  • Rozmowa z dyrektorem FINA Tomaszem Kolankiewiczem [posłuchaj]
Wystawa Has - kroniki wyobraźni
Wystawa "Has - kroniki wyobraźni" Foto: materiay prasowe

Dorobek Wojciecha Jerzego Hasa – patrona Roku 2025 - jest imponujący. Jego dzieła znane są twórcom i miłośnikom kina na całym świecie. Obchody Roku Hasa - który urodził się sto lat temu, 1 kwietnia 1925 roku - trwać będą cały rok. Retrospektywę reżysera „Pamiętnika znalezionego w Saragossie”, pokaz filmu „Rysopis znaleziony po latach” przybliżający sylwetkę artysty oraz jubileuszową wystawę prezentuje Filmoteka Narodowa - Instytutu Audiowizualny w Warszawie.

Film dokumentalny Sławomira Rogowskiego i Stanisława Zawiślińskiego  „Rysopis znaleziony po latach” to wielowymiarowy filmowy portret Wojciecha Jerzego Hasa kreślony przez członków jego rodziny, współpracowników, studentów, artystów zafascynowanych i inspirowanych jego twórczością. Wspomnienia i archiwalne wypowiedzi Gustawa Holoubka, Jadwigi Has, Beaty Tyszkiewicz, Marka Hasa, Sławomira Kryńskiego, Macieja Putowskiego, Andrzeja Halińskiego, Małgorzaty Szumowskiej czy Filipa Zylbera uzupełnione są unikatowymi archiwaliami: zdjęciami prywatnymi, relacjami z planów filmowych.

Wystawa poświęcona twórczości reżysera  – podobnie jak trwająca w Kinie Iluzjon jubileuszowa retrospektywa „Has. Kroniki wyobraźni” – prezentuje chronologicznie cały jego dorobek fabularny. Składają się na nią fotosy, plakaty i werki z planów filmowych pochodzące ze zbiorów FINA. Przez najbliższe tygodnie będzie ją można oglądać w rotundzie kina. W ramach przeglądu do 21 maja będzie można jeszcze zobaczyć takie filmy Wojciecha Jerzego Hasa, jak „Sanatorium pod Klepsydrą” (23 kwietnia), „Nieciekawa historia” (30 kwietnia), „Pismak” (7 maja), „Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisany” (14 maja) i „Niezwykła podróż Baltazara Kobera” (21 maja).

 

O wydarzeniach, związanych z Rokiem Hasa, przygotowanych przez Filmotekę Narodową - Instytutu Audiowizualny z dyrektorem FINA Tomaszem Kolankiewiczem rozmawia Ewa Plisiecka.

 

Film o Andrzeju Wajdzie i promocja polskiej kultury w Kanadzie

11.02.2025 14:08
To inicjatywy Liliany Komorowskiej, polskiej aktorki od lat mieszkającej w USA i Kanadzie; edukowanie świata o osiągnięciach polskich artystów to moja misja – mówi gość Polskiego Radia dla Zagranicy.

UK/Poland Season 2025 w Londynie: Nowe Pokolenie Twórców i Odbiorców Kultury

08.03.2025 09:00
W czwartek w Londynie uroczyście zainaugurowano brytyjską część Sezonu Kulturalnego Polska - Wielka Brytania 2025. W wydarzeniu uczestniczyła Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, podkreślając rolę nowego pokolenia twórców i odbiorców kultury.