Redakcja Polska

Olga Boznańska – malarka, której nie doceniła Polska, ale pokochał Paryż

01.07.2025 10:30
Zaczęła malować jako sześciolatka pod okiem matki. Zafascynowana portretami, zawsze zaczynała od oczu – bo to w nich widziała duszę. W Krakowie była krytykowana, w Monachium zachwycano się jej talentem, ale to w Paryżu zrobiła prawdziwą karierę. O wielkiej polskiej portrecistce i wydarzeniach związanych z Rokiem Olgi Boznańskiej, opowiedziała nam Joanna Wajda, dyrektorka Polskiego Instytutu w Paryżu.
Audio
  • Olga Boznańska – malarka, której nie doceniła Polska, ale pokochał Paryż. O wielkiej polskiej portrecistce i wydarzeniach związanych z Rokiem Olgi Boznańskiej, Joachim Ciecierski rozmawiał z Joanną Wajdą, dyrektorką Polskiego Instytutu w Paryżu [posłuchaj]
Olga Boznańska Autoportret
Olga Boznańska "Autoportret"Muzeum Narodowe w Warszawie

Z tym pięknym miastem nad Sekwaną była związana przez 40 lat. Choć odniosła tam sukces, zmarła w biedzie i samotności. Pozostawiła po sobie obrazy – trzy z nich można teraz po raz pierwszy zobaczyć w słynnym Musée d’Orsay.


Obrazy Olgi Boznańskiej zajęły honorowe miejsce w paryskim Musée d’Orsay (sala 69). fot. Joachim Ciecierski Obrazy Olgi Boznańskiej zajęły honorowe miejsce w paryskim Musée d’Orsay (sala 69). fot. Joachim Ciecierski

W zbiorach Musée d’Orsay znajdują się trzy dzieła Olgi Boznańskiej, które zostały zakupione przez państwo francuskie bezpośrednio od artystki. Choć na co dzień przechowywane są w muzealnych magazynach, obecnie można je oglądać w ramach wystawy stałej.

O wielkiej polskiej portrecistce i wydarzeniach związanych z Rokiem Olgi Boznańskiej, Joachim Ciecierski rozmawiał z Joanną Wajdą, dyrektorką Polskiego Instytutu w Paryżu

Rozmowa w załączonym nagraniu powyżej

"Ogromne zainteresowanie". Wystawa „Józef Chełmoński. 1849-1914” w Poznaniu przedłużona

22.06.2025 21:30
Nie do końca czerwca, ale do 13 lipca oglądać można w Muzeum Narodowym w Poznaniu wystawę „Józef Chełmoński 1849–1914”. Dyrekcja placówki podjęła decyzję o przedłużeniu ekspozycji w związku z dużym zainteresowaniem.

Gala na zakończenie polskiej prezydencji w Radzie UE. Zabrzmi utwór o jedności

24.06.2025 17:50
Jedność w różnorodności - to przewodni motyw utworu skomponowanego specjalnie na zakończenie polskiej prezydencji w Unii. Wieczorem w Brukseli uroczysta gala, a na niej światowa premiera "Unity" Aleksandra Dębicza.

Wystawa „Wielki Filantrop Józef Montwiłł” przypomina postać zasłużoną dla Wilna

28.06.2025 13:09
W sali ekspozycyjnej Litewskiego Państwowego Archiwum Historycznego w Wilnie została otwarta wystawa dokumentów poświęconych wyjątkowej postaci – przedsiębiorcy, bankierowi i działaczowi społecznemu Józefowi Montwiłłowi. W tym roku przypada 175. rocznica jego urodzin.

Wielkie Xięstwo Poezji - cykl spotkań w rocznicę urodzin Czesława Miłosza

29.06.2025 13:30
Wspólne czytanie poezji Czesława Miłosza, wieczory poetyckie z autorami z Polski, Litwy i Ukrainy czy odwiedzanie poetyckich miejsc złożą się na rozpoczynające się w niedzielę na Suwalszczyźnie (Podlaskie) Wielkie Xięstwo Poezji. Wydarzenie odbywa się w 114. rocznicę urodzin poety.