Redakcja Polska

Paryskie ścieżki Olgi Boznańskiej. Spacer śladami wielkiej malarki

04.07.2025 10:01
Olga Boznańska w młodym wieku wyjechała z rodziną z Krakowa do Wiednia. To właśnie tam, po obejrzeniu dzieł Diega Velázqueza, podjęła decyzję, która miała zdefiniować całe jej życie – zostanie malarką.
Audio
  • Paryskie ścieżki Olgi Boznańskiej. Reportaż Joachima Ciecierskiego [posłuchaj]
Olga Boznańska, Autoportret, ok. 1906, Muzeum Narodowe w Krakowie
Olga Boznańska, "Autoportret", ok. 1906, Muzeum Narodowe w KrakowieDomena publiczna/CC0

W kolejnej dekadzie przeniosła się do Monachium, by tam rozwijać swoje artystyczne umiejętności. Szybko jednak okazało się, że niemieckie miasto jest dla niej zbyt prowincjonalne.

To w Paryżu kipiało życie artystyczne i kulturalne. „Konsekracją dla wszystkich artystów międzynarodowych był udział w salonie paryskim”, twierdzi historyczka sztuki dr Ewa Bobrowska, która pod koniec czerwca, wraz Instytutem Polskim w Paryżu, zorganizowała spacer śladami Olgi Boznańskiej, po artystycznej dzielnicy Montparnasse.

To tu polska portrecistka spędziła 42 lata. Teraz, 85 lat po jej śmierci, po raz pierwszy w historii, słynne Musée d’Orsay pokazuje jej trzy obrazy.

W niezwykły spacer po paryskich uliczkach, śladami Olgi Boznańskiej, zabrał nas Joachim Ciecierski.


Pracownia Olgi Boznańskiej w Paryżu mieściła się przy dwóch adresach. Początkowo, od 1898 roku, artystka pracowała przy rue Vaugirard 114 w VI dzielnicy. W 1908 roku przeniosła się na bulwar Montparnasse, gdzie spędziła resztę życia, malując w pracowni przez 30 lat. fot. Joachim Ciecierski
Pracownia Olgi Boznańskiej w Paryżu mieściła się przy dwóch adresach. Początkowo, od 1898 roku, artystka pracowała przy rue Vaugirard 114 w VI dzielnicy. W 1908 roku przeniosła się na bulwar Montparnasse, gdzie spędziła resztę życia, malując w pracowni przez 30 lat. fot. Joachim Ciecierski

Portretowanie było dla niej czymś więcej niż tylko przedstawianiem wyglądu — każdy obraz rozpoczynała od namalowania oczu, które uważała za zwierciadło ludzkiej duszy.

Paryż szybko dostrzegł jej talent, szczególnie za obraz „Bretonka”, który nawiązywał kolorystycznie do francuskiego impresjonizmu.


"Bretonka"  (1890) Olgi Boznańskiej, Muzeum Narodowe w Krakowie "Bretonka" (1890) Olgi Boznańskiej, Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzeum d'Orsay, znane z bogatej kolekcji impresjonistów i malarstwa XIX wieku, po raz pierwszy w swojej historii zdecydowało się na prezentację twórczości Olgi Boznańskiej. Wystawa ta jest symbolicznym hołdem dla artystki, która spędziła w Paryżu 42 lata, a jej dzieła zostały zakupione przez państwo francuskie jeszcze za jej życia. 


Portrait de Mme D. (1913), Olga Boznańska. Jeden z trzech obrazów Boznańskiej z kolekcji Muzeum d'Orsay. Portrait de Mme D. (1913), Olga Boznańska. Jeden z trzech obrazów Boznańskiej z kolekcji Muzeum d'Orsay.
Trzy portrety Olgi Boznańskiej wiszą w sali 69 na pierwszym piętrze w Muzeum d'Orsay. fot. Joachim Ciecierski Trzy portrety Olgi Boznańskiej wiszą w sali 69 na pierwszym piętrze w Muzeum d'Orsay. fot. Joachim Ciecierski
Historyczka sztuki Ewa Bobrowska oprowadza po uliczkach Montparnasse, artystycznej dzielnicy Paryża, gdzie przez 42 lata mieszkała i pracowała Olga Boznańska. fot. Joachim Ciecierski Historyczka sztuki dr. Ewa Bobrowska oprowadza po uliczkach Montparnasse, artystycznej dzielnicy Paryża, gdzie przez 42 lata mieszkała i pracowała Olga Boznańska. fot. Joachim Ciecierski

Olga Boznańska – malarka, której nie doceniła Polska, ale pokochał Paryż

01.07.2025 10:30
Zaczęła malować jako sześciolatka pod okiem matki. Zafascynowana portretami, zawsze zaczynała od oczu – bo to w nich widziała duszę. W Krakowie była krytykowana, w Monachium zachwycano się jej talentem, ale to w Paryżu zrobiła prawdziwą karierę. O wielkiej polskiej portrecistce i wydarzeniach związanych z Rokiem Olgi Boznańskiej, opowiedziała nam Joanna Wajda, dyrektorka Polskiego Instytutu w Paryżu.

Ministra kultury: podczas prezydencji Polski w Radzie UE zorganizowaliśmy ponad 500 wydarzeń

03.07.2025 10:47
Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska poinformowała, że w ciągu sześciu miesięcy prezydencji Polski w Radzie UE zorganizowano ponad 500 wydarzeń kulturalnych w kraju i za granicą. Jak podkreśliła, były to imprezy angażujące setki instytucji oraz tysiące artystów i artystek.

Muzyka Chopina w sercu Wiednia – uroczysty koncert wieńczy Polską Prezydencję w Radzie UE

03.07.2025 11:26
W niedzielę, w ogrodach Dolnego Belwederu w Wiedniu odbył się wyjątkowy koncert chopinowski, który stanowił artystyczne podsumowanie Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Wydarzenie zgromadziło liczną publiczność – mieszkańców Wiednia, turystów, przedstawicieli świata kultury, korpusu dyplomatycznego oraz polskiej diaspory.