Redakcja Polska

"Unseen Soundwalks: Warsaw Rising '44". Dźwiękowy spacerownik szlakiem Powstania Warszawskiego

22.07.2020 13:05
Instytut Adama Mickiewicza i Muzeum Powstania Warszawskiego zapraszają do wysłuchania serii podcastów o miejscach związanych z walkami o Warszawę z 1944 roku
Audio
  • John Beauchamp z Culture.pl o serii podcastów "Unseen Soundwalks: Warsaw Rising '44"
Unseen Soundwalks: Warsaw Rising 44
"Unseen Soundwalks: Warsaw Rising '44"Materiały promocyjne Culture.pl

Przed 76. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego Instytut Adama Mickiewicza wraz Muzeum Powstania Warszawskiego przygotował aplikację na telefon o niepodległościowym zrywie Polaków i obronie stolicy. Dźwiękowe podcasty "Unseen Soundwalks: Warsaw Rising '44" przybliżają historie 10 miejsc walk, niemieckich zbrodni i powstańczych zwycięstw.

Jak powiedział Polskiemu Radiu zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Paweł Ukielski podcasty mogą być pomocą dla polskich i zagranicznych turystów odwiedzających Warszawę.

"Opowiadamy o Akcji pod Arsenałem czy Akcji na Kutscherę, obronie PAST-y czy Prudentialu" - mówił.

"Chodzi o to by, te historie opowiadać nie tylko w murach muzeum, ale przybliżać obcokrajowcom, w języku angielskim, w mieście podczas spaceru; by korzystając ze swojego telefonu mogli wysłuchać historii związanych z najważniejszymi miejscami walk" - dodał Paweł Ukielski.

Autor pomysłu do przewodnika w języku angielskim John Beauchamp z Instytutu Adama Mickiewicza, mieszkający w Polsce w połowie Anglik, a w połowie Polak, którego babka brała udział w walkach powstańczych w batalionie "Parasol", chciał przybliżyć najważniejsze miejsca wydarzeń z Warszawy 1944 roku, jak na przykład zdobycie budynku PAST-y, walki przy barykadzie na Alejach Jerozolimskich, wybuch czołgu pułapki przy ulicy Kilińskiego, czy rozpoczęcie walk Powstania na placu Napoleona, obecnie - placu Powstańców Warszawy.

10 podcastów w dwóch wersjach językowych (angielskiej i wkrótce także polskiej) będzie można słuchać na platformach streamingowych (Spotify, Bandcamp, iTunes), na stronie internetowej culture.pl/en/topic/unseen-soundwalks oraz w aplikacji Echoes, która za pomocą geolokalizacji sama dobierze odtwarzane treści.

Uzupełnieniem produkcji są przygotowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego materiały filmowe wykorzystujące współczesne i archiwalne zdjęcia, a także ścieżkę dźwiękową z filmu "Powstanie Warszawskie".

IAR/PP

W Muzeum Auschwitz konserwatorzy znaleźli w dziecięcym buciku odręczny napis

21.07.2020 12:56
W jednym z dziecięcych bucików prezentowanych na wystawie głównej w Muzeum Auschwitz natrafiono na odręczny napis zawierający m.in. imię i nazwisko. Należały do urodzonego w 1938 r. Amosa Steinberga, który został w obozie zgładzony wraz z matką – podało Muzeum.

MSZ wydało książki promujące mało znane osiągnięcia Polaków poza granicami kraju

21.07.2020 14:47
"Polacy Światu. Znani nieznani" oraz "Polscy Architekci na świecie" - to książki opublikowane przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ, które promują osiągnięcia Polaków, nieznane szerszej opinii publicznej. MSZ zapowiada kontynuację tego projektu.

Sejm uczcił 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

22.07.2020 12:32
Powstrzymując ofensywę Armii Czerwonej, Polacy zapobiegli rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę i tym samym zniszczeniu zachodniej cywilizacji - głosi przyjęta w środę przez aklamację uchwała Sejmu ws. upamiętnienia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.