Bernard Ładysz był obdarzony znakomitym głosem, wrażliwością muzyczną i talentem scenicznym. Uchodził za jeden z najwspanialszych basów, stworzył niepowtarzalne kreacje w wielu operach. Publiczność podbił, wykonując też popularne pieśni i piosenki. Występował na największych światowych scenach i współpracował ze słynnymi dyrygentami. Jako jedyny polski artysta zaśpiewał z Marią Callas, którą wspominał jako wielką osobowość.
Przełomowym momentem w karierze Bernarda Ładysza stał się konkurs śpiewaczy w Vercelli w 1956 roku, na którym zdobył pierwszą nagrodę i zyskał międzynarodową popularność.
Wielkie kreacje stworzone przez Bernarda Ładysza - Griemina w "Eugeniuszu Onieginie" Piotra Czajkowskiego, Skołuby w "Strasznym dworze" Stanisława Moniuszki, czy Borysa Godunowa w operze Modesta Musorgskiego - zajęły trwałe miejsce w dziejach polskiej i światowej wokalistyki. Artysta brawurowo wykonywał zarówno klasyczny, jak i rozrywkowy repertuar. Jego głos można rozpoznać już po kilku pierwszych taktach
Bernard Ładysz zagrał także w kilku filmach - "Ziemii obiecana" Andrzeja Wajdy oraz w "Znachorze" i "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana. Kreował główną rolę w musicalu "Skrzypek na dachu" w Teatrze Muzycznym w Łodzi.
Śpiewak został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W ubiegłym roku artysta został uhonorowany Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. W ostatniej drodze towarzyszyła mu rodzina, przedstawiciele władz, świata kultury i wielbiciele jego talentu. Przed mszą pogrzebową w Katedrze Polowej Wojska Polskiego Bernard Ładysz – były żołnierz Armii Krajowej - został awansowany na stopień pułkownika.
IAR/ep