Redakcja Polska

Polska pomaga zabezpieczać zabytki na Ukrainie

09.03.2022 13:30
W wyniku inwazji Rosji dziedzictwo kulturowe Ukrainy jest mocno zagrożone. W wielu miejscach w Polsce trwają zbiórki sprzętu i środków do ochrony niszczonych zabytków i dóbr kultury na Ukrainie.  
Audio
  • Polska pomoc przy zabezpieczaniu dziedzictwa kulturowego na Ukrainie - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Lwów, Ukraina, 04.03.2022. Konserwatorzy demontują drewnianą rzeźbę Chrystusa z katedry ormiańskiej we Lwowie.
Lwów, Ukraina, 04.03.2022. Konserwatorzy demontują drewnianą rzeźbę Chrystusa z katedry ormiańskiej we Lwowie. Foto: PAP/Vitaliy Hrabar

W pomoc zaangażowała się Fundacja Dziedzictwa Kulturowego, która wyśle na Ukrainę gaśnice proszkowe i pianowe, koce i tkaniny niepalne mające uchronić elementy drewniane. Zbiórki na zabezpieczenie zabytków Ukrainy prowadzone są między innymi w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie i Krakowie. Transport zebranego sprzętu odbędzie się specjalnym pociągiem, fundacja chce zorganizować co najmniej trzy takie transporty. Na portalu zrzutka.pl. zbierane są także pieniądze.

- Wspólnie z krajowymi instytucjami kultury, przede wszystkim siecią miejskich konserwatorów zabytków, zorganizowana została zbiórka materiałów, na które bezpośrednio zgłosiła nam zapotrzebowanie miejska konserwator zabytków Lwowa Lilia Onyszczenko. Teraz tworzone są listy rzeczy, które są tam potrzebne - poinformował prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego Michał Laszczkowski.

- Nie ma czasu do stracenia, musimy ratować światowe dziedzictwo – apeluje  przewodniczący Lwowskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Andrij Saliuk. Jak dodaje, teraz każdy metr wełny mineralnej i materiałów ognioodpornych jest na wagę złota.  

Konserwatorzy na razie prowizorycznie zabezpieczyli witraże i rzeźby w świątyniach w centrum Lwowa, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Unikatowe witraże są osłaniane ekranami ochronnymi, a rzeźby - owijane materiałami ogniotrwałymi i ochronnymi – tłumaczy dziennikarka "Kuriera Galicyjskiego" Anna Gordijewska.

Ukraińskich konserwatorów, zabezpieczających materialne dziedzictwo kulturowe, wspiera Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika.

- Rosyjskie ataki już teraz spowodowały niewyobrażalne straty – mówi dyrektor Poloniki Dorota Janiszewska-Jakubiak. Rosyjska armia zniszczyła już kilka zabytkowych cerkwi, zabytkowy Uniwersytet w Charkowie i dziesiątki innych ważnych dla kultury miejsc. Dlatego Polonika wspiera zabezpieczanie zabytków między innymi we Lwowie, do którego na razie nie dotarły działania wojenne. Jak mówi Dorota Janiszewska-Jakubik, zabezpieczenia lwowskich witraży to desperacka próba ratowania bezcennych zabytków.

IAR/PAP/ep

Ukraińskie MSW alarmuje, że Rosjanie używają cywili jako żywych tarcz

08.03.2022 10:07
- Rosjanie rozumieją, że nie będziemy strzelać do domów, do obiektów cywilnych, do ludzi. I na tym polega cały cynizm sytuacji - powiedział w rozmowie z Interfax-Ukraina doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko.

Około pół miliona uchodźców z Ukrainy w Polsce to dzieci w wieku szkolnym

08.03.2022 13:09
Najmłodsi po traumie ucieczki z terenów objętych wojną muszą mieć jak najszybciej zapewnione normalne warunki życia, w tym możliwość nauki w szkole.

Walka z rosyjską dezinformacją. Biełsat TV uruchamia serwisy informacyjne po ukraińsku

08.03.2022 14:27
Od wtorku na antenie Biełsat TV można oglądać codzienne audycje informacyjne w języku ukraińskim. Dotychczas widzowie stacji mogli oglądać wiadomości po białorusku i rosyjsku - poinformował główny specjalista ds. promocji Biełsat TV Miłosz M. Dobrzyński.

Taras z Ukrainy: szokiem była wojna, ale też solidarność Polaków, za którą wam dziękuję

09.03.2022 12:29
Wybuch wojny był szokiem, przez trzy dni byliśmy jak sparaliżowani. Drugi szok to solidarność Polaków, za którą bardzo wam dziękuję. Nigdy tego nie zapomnimy, jesteśmy jak jeden naród - mówi Taras, który z Ukrainy uciekł kilka dni przed rozpoczęciem inwazji.