Redakcja Polska

W warszawskiej galerii Kordegarda otwarto wystawę prac ukraińskich artystów

06.04.2022 13:08
„Mapy” to wystawa międzypokoleniowa, łącząca różne osobowości twórcze i różne techniki artystyczne. Zorganizowało ją Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Narodowym Centrum Kultury.
Audio
  • Wystawa ukraińskich artystów "Mapy" w Kordegardzie - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
MAPY  ukraińscy artyści w Kordegardzie
MAPY – ukraińscy artyści w KordegardzieMat. pras.

Na ekspozycji zatytułowanej „Mapy” prezentowane jest malarstwo i kolaż Nikity Tsoya, uhonorowanego w 2017 roku tytułem Najlepszego Artysty Ukrainy w konkursie "Art Battle”. Można też poznać rysunkową twórczość Wasyla Savczenki, stypendysty programu ministra kultury Gaude Polonia. W Kordegardzie zaprezentowano również prace rzeźbiarskie Oleha Kapustyaka, utytułowanego artysty i pedagoga ze Lwowa, autora ponad sześćdziesięciu wystaw indywidualnych i grupowych.

Wasyl Savczenko - jedyny z autorów prac, który przebywa na terytorium Polski - podkreśla, że właśnie teraz takie ekspozycje i pomoc dla ukraińskich artystów są bardzo potrzebne. On sam od początku wojny skupia się wyłącznie na organizowaniu pomocy.

Dyrektor Narodowego  Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski podkreśla, że centrum od lat aktywnie działa na rzecz dialogu kultury polskiej z kulturami państw Europy Środkowo-Wschodniej. W gronie osób, zapraszanych na wydarzenia kulturalne, artyści z Ukrainy zawsze zajmowali szczególne miejsce. Wystawa będąca wyrazem solidarności z narodem ukraińskim to już drugie – po wystawie plenerowej twórczości Marii Prymaczenko – przedsięwzięcie wystawiennicze zrealizowane przez Narodowe Centrum Kultury po agresji Rosji na Ukrainę, którego celem jest przybliżenie polskiej publiczności kultury naszych sąsiadów.

Prace ukraińskich artystów prezentowane na wystawie „Mapy” łączy subtelność, liryzm i melancholia. Odwołują się oni do zbiorowej podświadomości i archetypów, poruszają się w świecie snu, w którym tytułowe mapy stanowią rodzaj intelektualnej łamigłówki.

Warszawska Kordegarda będzie prezentować prace ukraińskich artystów do 24 kwietnia.

IAR/ep

 

 

Piotr Gliński w Luksemburgu: Polska zabiega o unijne wsparcie kultury w Ukrainie

05.04.2022 13:43
Rząd przeznaczył ponad milion euro na wsparcie ukraińskich artystów, a Polski Instytut Sztuki Filmowej przygotowuje program dla polsko-ukraińskich inicjatyw. Polska wspiera również ochronę dziedzictwa Ukrainy, a ukraińskim instytucjom kultury pomaga Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie.

Co drugi Polak włączył się w pomoc uchodźcom z Ukrainy

05.04.2022 15:52
56 proc. społeczeństwa włączyło się w pomoc ludziom uciekającym przed wojną w Ukrainie, wynika z raportu "Polacy o pomocy uchodźcom", który powstał na zlecenie Szlachetnej Paczki. 87 proc. z już zaangażowanych planuje pomagać uchodźcom tak samo albo nawet bardziej.

Jak wychować dziecko wielojęzyczne? Ciekawy poradnik dla rodziców w kraju i na emigracji

06.04.2022 16:22
- Dziesięć lat temu, będąc w ciąży, wpadłam na szalony pomysł, by do noworodka mówić po hiszpańsku i wychować dziecko dwujęzyczne. Ludzie patrzyli na mnie z niedowierzaniem, ale ja ambitnie trwałam w moim postanowieniu. Nie byłoby w tym nic trudnego, gdyby nie los, który rzucił nas na głęboką wodę i sprawił, że po kilku przeprowadzkach, zamieszkaliśmy na Malcie. Od tego momentu historia nabrała innego koloru. Z otoczenia zniknął język polski. Pojawił się język angielski i język maltański - mówi Martyna Górniak - Pełech, autorka książki „Dzieci Wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny”.