Powodem wyboru właśnie poezji naszego wieszcza narodowego jest ogłoszenie przez Sejm roku 2022 Rokiem Polskiego Romantyzmu.
Narodowe Czytanie zainauguruje 3 września w samo południe w warszawskim Ogrodzie Saskim para prezydencka. Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda podkreślają, że romantyzm i dzieła Adama Mickiewicza są ważną częścią polskiej duszy.
Jedenaste Narodowe Czytanie odbędzie się w całej Polsce i poza jej granicami. Prezydencki minister Wojciech Kolarski poinformował, że do kancelarii głowy państwa napłynęły zgłoszenia dosłownie ze wszystkich kontynentów, ale także – co szczególnie ważne – z Ukrainy. – To poruszające. Organizatorzy zastrzegają, że w razie alarmu bombowego uczestnicy Narodowego Czytania będą musieli przerwać i schować się do schronów – dodaje Wojciech Kolarski.
Narodowe Czytanie jest organizowane przez prezydenta RP od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólnym czytaniem "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W następnych latach Polacy czytali dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Balladynę" Juliusza Słowackiego, "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej i polskie nowele.
"Ballady i romanse" Adama Mickiewicza wydane zostały w Wilnie w 1822 roku. Opublikowanie 14 utworów uważane jest za symboliczny początek romantyzmu. Tomik poezji dzisiaj uznany jest za klasykę literatury, 200 lat temu był przewrotem w myśleniu i w oświeceniowym postrzeganiu świata. Utwory były pełne grozy i humoru, odnosiły się do wrażliwości i sentymentów czytelnika, jednocześnie nawiązując do ludowej wyobraźni.
Na akcję Narodowe Czytanie zaprasza minister Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta RP. Rozmawia z nim Ewa Plisiecka.