Redakcja Polska

Sensacyjne odkrycie w Wilnie. W krypcie katedry znaleziono ukryte insygnia grobowe władców Litwy i Polski

06.01.2025 17:20
W podziemiach katedry wileńskiej odkryto tajną skrytkę z insygniami grobowymi władców Litwy i Polski: króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Aleksandra Jagiellończyka, pierwszej żony Zygmunta Augusta Elżbiety Habsburżanki i jego drugiej żony Barbary Radziwiłłówny.
Królewskie regalia zaprezentowane podczas konferencji prasowej w Muzeum Dziedzictwa Sakralnego w Wilnie
Królewskie regalia zaprezentowane podczas konferencji prasowej w Muzeum Dziedzictwa Sakralnego w WilnieFoto: Foto: PAP/Valdemar Doveiko

Sensacyjne odkrycie w Wilnie. W podziemiach bazyliki archikatedralnej św. Stanisława i św. Władysława odnaleziono tajny schowek z insygniami grobowymi władców Polski i Litwy.

O wyjątkowym odkryciu poinformowała archidiecezja litewska. "16 grudnia 2024 roku w podziemiach odkryta została skrytka, w której w 1939 roku, po wybuchu II wojny światowej, ukryte zostały regalia królewskie" - mówił podczas konferencji prasowej metropolita wileński arcybiskup Gintaras Grušas.

W skrytce odnaleziono koronę grobową króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Aleksandra Jagiellończyka oraz koronę grobową, łańcuch, medalion, pierścień i tabliczkę natrumienną Elżbiety Habsburżanki, pierwszej żony króla Zygmunta Augusta. Pod ziemią znaleziono też koronę grobową, berło, jabłko królewskie, trzy pierścienie, łańcuch i dwie tabliczki natrumienne jego drugiej żony Barbary Radziwiłłówny. "Korony nie były noszone za życia władców. Zostały wykonane już po ich śmierci i były częścią insygniów grobowych" - dodał arcybiskup. Znalezione przedmioty zostaną dokładnie przebadane i poddane restauracji. W niedalekiej przyszłości zostaną udostępnione zwiedzającym.

W podziemiach wileńskiej Katedry znajdują się groby króla Aleksandra Jagiellończyka oraz królowych Elżbiety Habsburżanki i Barbary Radziwiłłówny. Złożone zostało tutaj też serce króla Władysława IV Wazy. Zapomniane grobowce królewskie odkryte zostały po powodzi, która nawiedziła miasto w 1931 roku. Wtedy też pod kaplicą św. Kazimierza założono mauzoleum dla prochów królewskich.


IAR/ho

Polska prezydencja w Radzie UE ma szansę wpłynąć na kierunek unijnej polityki

03.01.2025 17:26
Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 stycznia i potrwa do końca czerwca. Nasz kraj będzie przez ten czas odpowiedzialny miedzy innymi za ustalanie porządku obrad posiedzeń poszczególnych jej gremiów oraz prowadzenie negocjacji w gronie państw członkowskich.

Polska prezydencja w Unii Europejskiej. Program kulturalny w Brukseli

04.01.2025 10:18
Za nami gala w Warszawie inaugurująca polską prezydencję w Unii Europejskiej, w Brukseli uroczystość za 10 dni. To będzie także początek programu kulturalnego w Belgii na czas półrocznego przewodnictwa Polski w Unii.

Polskie szkoły za granicą zyskują na znaczeniu

05.01.2025 17:51
Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą prowadzi 76 szkół polskich przy placówkach dyplomatycznych w 37 krajach. Uczy się w nich szkołach prawie 17 tysięcy uczniów. To o półtora tysiąca więcej niż w ubiegłym roku. 

130 lat temu umarł Władysław Podkowiński - malarz, który sprowadził do Polski impresjonizm

05.01.2025 18:27
5 stycznia 1895 roku zmarł w Warszawie artysta malarz i ilustrator Władysław Podkowiński - znany głównie jako autor i niszczyciel kultowego obrazu "Szał uniesień". Mniej emocji wzbudza i trudniej przebija się do powszechnej świadomości fakt, że był polskim prekursorem impresjonizmu.