Redakcja Polska

Mija 77 lat od rzezi mieszkańców warszawskiej Woli

05.08.2021 11:40
Od 5 do 7 sierpnia 1944 roku, w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego, Niemcy wymordowali tam od 30 do 65 tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci. Dokładna liczba ofiar pozostaje nieznana.
Audio
  • 77. rocznica rzezi na Woli - materiał Ewy Plisieckiej
Prezydent Andrzej Duda składa kwiaty przy tablicy upamiętniającej Polaków zamordowanych na warszawskiej Woli
Prezydent Andrzej Duda składa kwiaty przy tablicy upamiętniającej Polaków zamordowanych na warszawskiej WoliPAP/Radek Pietruszka

Eksterminację przeprowadziły oddziały SS, Wehrmachtu i niemieckiej policji, realizując w ten sposób rozkaz Adolfa Hitlera, nakazujący zburzenie stolicy Polski i wymordowanie wszystkich ludzi. Mieszkańców Woli mordowano w mieszkaniach, w piwnicach, na podwórzach kamienic i na ulicach, zabijano w masowych egzekucjach.

Ludzi wykorzystywano też jako żywe tarcze, pędząc ich przed niemieckimi czołgami. Zabijano rannych w szpitalach i dopuszczano się gwałtów. Polaków zmuszano także do rozbiórki barykad w ogniu walki. Jednego tylko dnia, w "czarną sobotę" 5 sierpnia, na Woli zginęło ponad 20 tysięcy jej mieszkańców.

Rzeź Woli bywa uznawana za największą jednostkową masakrę ludności cywilnej dokonaną w Europie w czasie II wojny światowej, a zarazem największą w historii jednostkową zbrodnię popełnioną na narodzie polskim. Łącznie straty wśród ludności cywilnej podczas Powstania Warszawskiego wyniosły od 130 do 200 tysięcy osób.

Działaniami eksterminacyjnymi na Woli dowodził SS-Gruppenführer Heinz Reinefarth. Oprócz formacji niemieckich pod swoimi rozkazami miał także kolaboracyjne oddziały RONA - Rosyjskiej Wyzwoleńczej Armii Ludowej, pułku Kozaków Jakuba Bondarenki, a także brygady karnej, złożonej z przestępców i żołnierzy po wyrokach. Oddziały te wykazały się szczególnym okrucieństwem. W dniu rozpoczęcia rzezi Woli, 5 sierpnia, do Warszawy przyjechał SS-Obergruppenführer Erich von dem Bach-Zelewski, który przejął dowodzenie nad siłami wyznaczonymi do stłumienia powstania.

Po zakończeniu wojny nikt ze sprawców rzezi na Woli nie poniósł odpowiedzialności za popełnione czyny. Dowodzący akcją Heinz Reinefarth został między innymi burmistrzem miasta Westerland oraz posłem do Landtagu. Zmarł w 1979 roku. Erich von dem Bach-Zelewski był odpowiedzialny za zbrodnie wojenne na ludności cywilnej Woli i Ochoty. Po wojnie, w zamian za zeznania przeciwko swoim przełożonym, władze amerykańskie odmówiły jego ekstradycji do Polski lub ZSRR. Zmarł w 1972 roku.

IAR/ep

„Rozkazy dowództwa Powstania Warszawskiego” - pierwszy tom wydany przez Muzeum Powstania Warszawskiego

04.08.2021 12:17
Książka zawiera naukowe opracowanie rozkazów wydawanych przez pułkownika Antoniego Chruściela „Montera” i majora Stanisława Webera „Chirurga” od 10 czerwca do 2 września 1944 roku.

77 lat temu zginął Krzysztof Kamil Baczyński. Należał do tragicznego pokolenia "Kolumbów"

04.08.2021 13:19
Poeta, żołnierz Armii Krajowej i podharcmistrz Szarych Szeregów zginął od kuli niemieckiego snajpera. Należał do tragicznego pokolenia "Kolumbów", pierwszego urodzonego w odrodzonej Polsce. W dniu śmierci miał 23 lata.

Biały Dom ogłosił kandydaturę Marka Brzezinskiego na ambasadora USA w Polsce

05.08.2021 07:46
Biały Dom oficjalnie ogłosił w środę nominowanie Marka Brzezinskiego do objęcia roli ambasadora USA w Polsce. Syn Zbigniewa Brzezińskiego wcześniej pełnił rolę m.in. ambasadora w Szwecji.

Szymon Szynkowski vel Sęk: dziękujemy osobom i instytucjom zaangażowanym w sprawę Cimanouskiej

05.08.2021 07:57
Dziękujemy całemu gronu osób i instytucji zaangażowanych w sprawę bezpiecznego i sprawnego przylotu do Polski białoruskiej lekkoatletki - napisał w czwartek na Twitterze sekretarz stanu w MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.