Redakcja Polska

1,184 mln osób zwiedziło Muzeum Auschwitz w 2022 roku

08.01.2023 10:00
Najliczniejszą grupę odwiedzających w 2022 r. stanowiły osoby z Polski. Odwiedzający przyjeżdżali też z Wielkiej Brytanii, Czech, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Francji, Włoch, Słowacji i Ukrainy - podało MKiDN.
Amerykański aktor Arnold Schwarzenegger oraz przewodniczący fundacji prowadzącej Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu Simon Bergson podczas wizyty na terenie byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w Oświęcimiu
Amerykański aktor Arnold Schwarzenegger oraz przewodniczący fundacji prowadzącej Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu Simon Bergson podczas wizyty na terenie byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w OświęcimiuPAP/Łukasz Gągulski

"W porównaniu z poprzednimi dwoma latami to ogromny wzrost (w 2021 roku - 560 tys. zwiedzających, a w 2020 r. - 502 tys.). Ogólna frekwencja nadal nie wróciła jeszcze do poziomu sprzed pandemii, ale warto podkreślić, że znacznie wzrosła liczba uczestników pobytów studyjnych, czyli poszerzonej formy wizyty z dodatkowymi zajęciami edukacyjnymi. W porównaniu do 2019 roku wzrosła o prawie 20 procent" - poinformował resort kultury w mediach społecznościowych.

"Szczególnie ważne jest to, że ponad 90 proc. odwiedzających poznawało historię Auschwitz podczas zwiedzania z edukatorami muzeum. (...) Dzięki temu wizyta daje możliwość zdobycia wiedzy, ale przede wszystkim osobistej refleksji nad znaczeniem tej historii współcześnie, dla nas wszystkich. To szczególnie ważne, bowiem dziś widzimy i lepiej pojmujemy, jak bardzo potrzebujemy pamięci, będącej kluczem dla projektowania przyszłości" – tłumaczy dyrektor Muzeum Piotr Cywiński na stronie internetowej placówki.

Jak podaje muzeum, ponad 2,1 mln osób korzysta z treści publikowanych na oficjalnych kontach Miejsca Pamięci w mediach społecznościowych. Liczba obserwujących angielskojęzyczne konto Muzeum na Twitterze przekroczyła 1,5 mln, a w całym 2022 r. tweety publikowane przez Muzeum wyświetlono ponad 1 miliard 99 milionów razy. Pod koniec 2022 r. Muzeum utworzyło oficjalne konto na Mastodonie, które obserwuje już ponad 75 tys. osób.

Obecnie po Miejscu Pamięci zwiedzających oprowadza 332 przewodników w 20 językach.

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu powstało w 1947 r. z inicjatywy byłych więźniów w celu zachowania pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Niemcy założyli obóz koncentracyjny KL Auschwitz w 1940 r. Przez dwa lata większość więźniów stanowili Polacy. Obóz Auschwitz II-Birkenau powstał w 1942 r. Stał się on miejscem zagłady setek tysięcy Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów.

W Auschwitz i podobozach Niemcy zamordowali co najmniej 1,1 mln osób: Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i więźniów innych narodowości z terenów okupowanej Europy.


PAP/ho

Duży cios w Grupę Wagnera. "18 najemników zlikwidowanych, ponad 20 rannych"

08.01.2023 07:00
W walkach pod Bachmutem, w obwodzie donieckim, ługański oddział Państwowej Służby Granicznej Ukrainy zlikwidował co najmniej 18 najemników z Grupy Wagnera - podała Ukraińska Prawda, powołując się na źródła z pierwszej linii frontu na wschodzie kraju.

Nowa broń z Zachodu dla Ukrainy. "Welt": spóźniony przełom, potrzeba więcej

08.01.2023 11:15
Zapowiadane przez Niemcy, USA i Francję dostarczenie Ukrainie zachodnich wozów bojowych to przełom. Ale to nie wystarczy, bo Ukrainie do zwycięstwa nad Rosją i zakończenia wojny potrzebne są nowoczesne czołgi - pisze portal dziennika "Welt". Gazeta podkreśla, że kolejne kraje sygnalizują chęć ich dostarczenia, a presja na Niemcy rośnie.

"Rozejm Putina" okazał się fałszywy. Zełenski: świat mógł się przekonać, jak fałszywe są słowa płynące z Moskwy

08.01.2023 09:15
- Słowa rosyjskich przywódców dotyczące zawieszenia broni na Boże Narodzenie okazały się kłamstwem - stwierdził w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w tradycyjnym wieczornym nagraniu wideo zamieszczonym w mediach społecznościowych.