Redakcja Polska

"Został prawie zapomniany". Media w Holandii przypominają historię rotmistrza Pileckiego

22.06.2023 11:18
Jeden z największych bohaterów II wojny światowej został prawie zapomniany - tak zatytułował swój tekst o rotmistrzu Witoldzie Pileckim popularny holenderski portal NU. Jednak dzisiejsza Polska - jak podkreśla portal - godnie upamiętnia bohatera, który dobrowolnie dał się schwytać Niemcom, aby trafić do Auschwitz.
Portret rotmistrza Witolda Pileckiego
Portret rotmistrza Witolda Pileckiego Foto: PAP/Alamy

Holenderski portal NU obszernie opisuje historię życia Pileckiego nazywając go "jednym z najbardziej fascynujących bojowników ruchu oporu".

Portal zauważa, iż po wojnie Pileckiego nie spotkały wyrazy uznania, na jakie zasługiwał i przez dziesięciolecia komunistycznej Polski "nie istniał w zbiorowej pamięci". Jak zauważa historyk z Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie dr Iwona Gusc, państwowa propaganda przedstawiała go jako wroga.

"Bohater ruchu oporu został aresztowany przez reżim i brutalnie torturowany. Ostatecznie został stracony 25 maja 1948 roku" - przypomina NU.

Portal podaje, iż rehabilitacja Pileckiego nastąpiła dopiero w wolnej Polsce i został on odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego.


PAP/dad

Po raz drugi obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich

20.06.2023 14:24
Święto ustanowione przez Sejm w 2022 roku honoruje uczestników trzech Powstań Śląskich, którzy w latach 1919-1921 wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej.

Spotkanie szefów dyplomacji Polski i Estonii. Zbigniew Rau: wspólnie wspieramy Ukrainę

22.06.2023 09:36
Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Estonii w Warszawie omówili kwestie wzajemnej współpracy gospodarczej, wojskowej i energetycznej. Zbigniew Rau oraz Margus Tsahkna rozmawiali także o kwestiach bezpieczeństwa oraz dalszym wspieraniu Ukrainy.

"Żydzi są w innej lidze niż Polacy, jeśli chodzi o reparacje". Skandaliczne słowa niemieckiego urzędnika

22.06.2023 10:37
Niemcy nie mogą ciągle ignorować polskich wezwań o wypłacenie reparacji wojennych - pisze w środę na portalu brytyjskiego tygodnika "The Spectator" publicystka Georgia L. Gilholy. I jak zauważa "Berlin pozwalał sobie na międzynarodowe pouczanie na tematy od brexitu do wołowiny, ale jest znacznie cichszy w tym niewygodnym temacie".