Redakcja Polska

"Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów". Wystawa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie

22.08.2023 12:39
Ekspozycja przez Pałacem Prezydenckim poświęcona jest rodzinie, która poniosła śmierć za ukrywanie Żydów w czasie wojny. Uroczysta beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się 10 września w Markowej.
Audio
  • "Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów" – wystawa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Rodzina Ulmów
Rodzina UlmówFoto: IPN

W uroczystościach planuje wziąć udział ponad 25 tysięcy wiernych. Wiktoria, Józef i ich siedmioro dzieci, w tym jedno nienarodzone, zostali zamordowana przez Niemców w marcu 1944 roku. Rodzina przez ponad półtora roku ukrywała ośmioro żydowskich sąsiadów. Historię rodziny Ulmów mogą poznać tysiące osób zwiedzających Trakt Królewski w Warszawie. Przed Pałacem Prezydenckim otwarto wystawę poświęconą zamordowanej za ukrywanie Żydów rodzinie, nazywanej „Samarytanami z Markowej". Ekspozycję "Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów" przygotowali historycy Instytutu Pamięci Narodowej.

Osią wystawy są fotografie wykonane przez Józefa Ulmę. Przedstawiają głównie życie jego licznej rodziny. Wystawa nawiązuje również do innej - wynalazczej - pasji Józefa Ulmy. Jako pierwszy w Markowej wprowadził w swoim domu elektryczność, podłączając żarówkę do małego, ręcznie zbudowanego wiatraka. Dlatego też ekspozycja jest podświetlana dzięki panelom fotowoltaicznym.

Szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych dodaje, że ekspozycja przedstawia również kontekst historyczny - niemieckie represje na Polakach za udzielanie pomocy Żydom. Grażyna Ignaczak-Bandych przypomniała, że od lipca między Przemyślem a Berlinem kursuje pociąg, którego lokomotywę oklejono wizerunkiem rodziny Ulmów. Są też liczne projekty kulturalne, edukacyjne i społeczne, w tym pomysł stworzenia niezwykłego portretu beatyfikacyjnego złożonego z tysięcy zdjęć rodzinnych.

24 marca 1944 r. najpierw Niemcy zastrzelili ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę, w tym Wiktorię, która była w zaawansowanej ciąży, a także sześcioro dzieci - Stasia, Basię, Władzia, Frania, Antosia i Marysię. Najstarsze z nich miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku.

Msza beatyfikacyjna rodziny Ulmów odbędzie się 10 września na stadionie w Markowej. Wraz z kardynałem Marcello Semeraro koncelebrować ją będzie blisko 700 księży i ponad 60 biskupów z Polski i zagranicy w obecności polskich władz. Zaproszenia skierowano także do prezydentów i premierów państw europejskich oraz do episkopatów państw sąsiadujących z Polską. Beatyfikacja całej rodziny oraz dziecka nienarodzonego będzie pierwszym takim wydarzeniem w historii Kościoła.

IAR/ep

 

10 września odbędzie się beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci

15.02.2023 14:36
Informację o decyzji papieża Franciszka przekazała archidiecezja przemyska. Rodzina została zamordowana przez Niemców w Markowej na Podkarpaciu w marcu 1944 roku.

"The Spectator": nazistowska przeszłość Niemiec czyni je podatnymi na rosyjską infiltrację

21.08.2023 09:23
Niemiecka nieufność wobec własnych agencji szpiegowskich, co jest spuścizną nazistowskiej dyktatury, powoduje, że Niemcy są wyjątkowo podatne na rosyjską infiltrację - pisze w najnowszym numerze brytyjskiego tygodnika "The Spectator" Nigel Jones, historyk i dziennikarz.

Polonia w USA upamiętniła Bitwę Warszawską. "Ważne jest przekazywanie wartości kolejnym pokoleniom"

21.08.2023 09:41
Złożeniem kwiatów pod pomnikami, okolicznościowymi wystąpieniami i mszą świętą uczciła Polonia w niedzielę 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej w amerykańskiej Częstochowie - Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii.

Prof. Marco Patricelli: pracujemy nad wielkim filmem o rotmistrzu Pileckim

22.08.2023 12:04
Prof. Marco Patricelli, autor książki „Ochotnik” o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, na podstawie której powstanie amerykański film, powiedział, że „Pilecki powinien stać się tak samo znany na świecie jak (Oskar) Schindler, bowiem zasługuje na to jako ochotnik, bohater, postać wręcz symboliczna”.