Nadesłane zdjęcia oceniano w dwóch kategoriach: pojedyncze zdjęcie oraz fotoreportaż. Zgłoszono rekordową ilość 2200 zdjęć. Nagrodzone fotografie w najbardziej osobisty i twórczy sposób oddały atmosferę obchodów 79. rocznicy Powstania Warszawskiego.
Zwycięzca Grand Prix Robert Jarosz opisał temat dzięki podwójnej ekspozycji symbolicznych miejsc. Autor pierwszego miejsca w kategorii „Fotoreportaż” Damian Lemański podkreślił, że w cyklu fotografii chciał pokazać jedność osób, które przyszły oddać hołd Powstańcom. Pierwsze miejsce w kategorii „Zdjęcie Pojedyncze” zajęła Karolina Ślusarczyk. Jej czarno-białe zdjęcie powstało podczas spaceru. Zdjęcia biorące udział w konkursie oceniali profesjonaliści – jury w składzie: Zbigniew Furman, Wojciech Grzędziński, Jacek Marczewski, Chris Niedenthal i dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
- Niełatwy konkurs, ale laureaci spisali się na medal, prezentując tak różnorodne kadry. To coś, co członkowie jury lubią najbardziej i na co zwracają uwagę przy oglądaniu oraz nagradzaniu fotografii – podkreślał Chris Niedenthal.
Oceniane prace pochodziły z miast i miejscowości w całej Polsce, kilku krajów europejskich (m.in. z Czarnogóry, Grecji, Niemiec i Węgier), a także z obydwu Ameryk. Wśród nagrodzonych zdjęć znalazły się portrety, kadry reporterskie, fotografie wykonane dronem, jak i zdjęcia z wielokrotną ekspozycją. Nagrody w konkursie Muzeum Powstania Warszawskiego „Pamięć »W« kadrze” wręczono po raz piąty.
IAR/ep