Redakcja Polska

10 lat temu zmarł Tadeusz Różewicz, wybitny poeta, autor znakomitych dramatów, pisarz z pokolenia Kolumbów

24.04.2024 15:25
Jeden z najbardziej znanych na świecie polskich poetów, autor ponad 50 tomów wierszy, przetłumaczonych na kilkadziesiąt języków, przez lata był polskim kandydatem do literackiej Nagrody Nobla.  
Audio
  • 10. rocznica śmierci Tadeusza Różewicza - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Legitymacja Tadeusza Różewicza
Legitymacja Tadeusza Różewicza Foto: Wikimedia/autor nieznany

Tadeusz Różewicz zmarł 24 kwietnia 2014 roku. Jego najbardziej znane dramaty to "Kartoteka", "Białe małżeństwo" czy "Na czworakach", zaś do najważniejszych zbiorów poetyckich Różewicza należą: "Niepokój", "W łyżce wody", "List do ludożerców", "Twarz" oraz "Równina". Był też felietonistą i współautorem scenariuszy do filmów reżyserowanych przez jego brata - Stanisława Różewicza.

Urodzony w 1921 roku poeta należał do pokolenia Kolumbów, które wchodziło w dorosłość w okresie drugiej wojny światowej. Jego twórczość pełna była odniesień do wojennych doświadczeń, w poezji pojawiały się elementy katastroficzne, wyrażające tragizm osamotnionej jednostki, często bezskutecznie poszukującej miejsca w świecie obojętności i okrucieństwa.

- Tadeusz Różewicz był poetą ogromnego niepokoju - tak twórczość pisarza ocenia profesor Anna Nasiłowska, poetka i krytyk literacki. Jak mówi, Różewicz to klasa sama dla siebie.

Wystawiane na całym świecie dramaty Różewicza, w tym "Stara kobieta wysiaduje", "Do piachu", "Pułapka" oraz "Kartoteka” mają awangardowa formę, w której realizm miesza się z absurdem. Można też odnaleźć w nich wątki autobiograficzne i odniesienia do polskiej tradycji, jednak teksty te nie poddają się prostemu odczytaniu. Gorzki obrachunek Różewicza z biografią swojego pokolenia, które bezskutecznie usiłuje odnaleźć się w chaosie życia współczesnego, znalazł doskonałe odzwierciedlenie m.in. w debiutanckim dramacie "Kartoteka". To najbardziej znaczące powojenne dzieło sceniczne.

W poezji Różewicz posługiwał się tzw. białym wierszem, a także pozbawioną ozdobników i metafor prostą formą, pełną wyrażeń z języka potocznego. Poeta posługiwał się aluzją, ironią czy niedopowiedzeniem nie tylko w swoich utworach, lecz także na co dzień, w kontaktach z innymi.

Tadeusz Różewicz regularnie publikował na łamach najlepszych czasopism literackich: „Nowej Kultury”, „Przeglądu Kulturalnego”, „Twórczości” i „Dialogu”, ale żył z dala od centrum kulturalnego. Poeta zmarł we Wrocławiu 24 kwietnia 2014 roku. Uchwałą Sejmu rok 2021, w którym przypadała setna rocznica urodzin poety, był obchodzony jako Rok Tadeusz Różewicza.

IAR/ep

CINEMA UKRAINA! – nowy cykl prezentujący ukraińskie kino

24.04.2024 14:54
Projekt przygotowany przez Ukraina! Festiwal Filmowy wraz z Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy to pokazy filmów i spotkania z ich twórcami.

"Wiejskie chaty pośród drzew" - jedyne dzieło van Gogha w polskiej kolekcji - wystawione dla publiczności

24.04.2024 15:03
Jedyny w polskich zbiorach obraz Vincenta van Gogha, czyli "Wiejskie chaty pośród drzew" będzie można oglądać od 26 kwietnia na wystawie w Muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Van Gogh namalował dzieło w holenderskim Nuenen, niedaleko Eindhoven w 1883 roku. Obraz w ostatnim czasie przeszedł konserwację. Specjaliści potwierdzili autorstwo jednego z najsłynniejszych malarzy w historii.