Redakcja Polska

80 lat po D-Day. Francuski historyk: Polacy odegrali istotną rolę w bitwie o Normandię

06.06.2024 10:50
Dziś mija 80. rocznica D-Day, czyli lądowania alianckich wojsk w Normandii podczas drugiej wojny światowej. W tej największej operacji desantowej w historii wojen uczestniczyli żołnierze z 11 krajów, w tym z Polski - przypomina w rozmowie z Polskim Radiem francuski historyk polskiego pochodzenia Jacques Wiacek. Podkreśla, że Polacy odegrali istotną rolę w trzymiesięcznej bitwie o Normandię, która doprowadziła do upadku III Rzeszy.
Lądowanie aliantów w Normandii, D-Day, operacja Overlord.
Lądowanie aliantów w Normandii, D-Day, operacja Overlord.Autorstwa USN - Official U.S. Navy photo 26-G-2340 from the U.S. Navy Naval History and Heritage Command, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=139992

Polacy nie brali bezpośrednio udziału w normandzkim desancie z 6 czerwca 1944 roku. - W pierwszych fazach lądowania obecna była tylko polska marynarka wojenna - między innymi ORP Dragon - i lotnictwo - Polskie Skrzydło Myśliwskie 131 - przypomina Jacques Wiacek.
Do Normandii przybyła też polska pierwsza dywizja pancerna generała Maczka, ale dopiero później, w lipcu. W jej skład wchodziło 16 tysięcy polskich żołnierzy, 380 czołgów i tysiące pojazdów. - Dywizja ląduje w późniejszym okresie z powodu braku zasobów ludzkich. Nie ma rezerw. Dlatego już w 1943 roku zostało uzgodnione z aliantami, między innymi z Brytyjczykami, że Polacy będą lądować w późniejszym okresie, gdy front zostanie przełamany - tłumaczy rozmówca Polskiego Radia.

Posłuchaj
00:51 13024578_1.mp3 Historyk: Polacy odegrali istotną rolę w bitwie o Normandię. Materiał Stefana Foltzera (IAR)

 

History podkreśla jednak, że Polacy odegrali ważną rolę w ostatniej fazie bitwy o Normandię, w sierpniu. - Bitwa zakończyła się w tak zwanym "kotle" pod Falaise, gdzie została rozbita piąta i siódma armia pancerna (Niemiec-przyp.red.). Polacy odcięli Niemcom drogę do wyjścia z "kotła". Inspiratorem tego czynu zbrojnego był generał Maczek - przypomina Jacques Wiacek.

Kluczowe bitwy dla wyzwolenia Francji

W jego ocenie bitwa w Falaise i Montormel przyspieszyła też wyzwolenie Francji. - Dzięki temu, że Polacy skupili się na obronie tego odcinka, francuska 2. dywizja pancerna mogła odskoczyć na Paryż i uniemożliwić przejęcie władzy przez komunistów - zauważa historyk, wskazując na spory między francuskimi dowódcami a lewicową partyzantką. W Polsce po dojściu do władzy komunistów pamięć o żołnierzach generała Maczka przepadła.

Około 600 poległych w walkach o Normandię Polaków spoczywa dziś na cmentarzu w Urville-Langannerie. - Na szczeblu lokalnym ich pamięć jest kultywowana - zapewnia Jacques Wiacek, choć - jak zauważa - to głównie zasługa Francuzów i lokalnych władz, a nie miejscowej Polonii.


Posłuchaj
00:57 13024466_1.mp3 We francuskiej Normandii dziś międzynarodowe obchody 80. rocznicy D-Day, czyli lądowania tysięcy alianckich żołnierzy w tym regionie podczas drugiej wojny światowej. Była to największa w historii wojen operacja desantowa, a jej sukces umożliwił pokonanie III Rzeszy. Materiał Stefana Foltzera (IAR)

 

Jacques Wiacek jest autorem artykułów naukowych i książek o polskim czynie zbrojnym we Francji podczas drugiej wojny światowej. Jego ostatnie publikacje to: "Odyseja Feniksa. Historia polskiej pierwszej dywizji pancernej 1939-1945 r.", i "Ranny sojusz. Historia armii polskiej we Francji 1939-1940 r.".


IAR/dad

"Buenas Noches, Señor Siarra!" Wspomnienia o Januszu Rewińskim

04.06.2024 18:12
Przez lata jego role na scenie kabaretowej oraz srebrnym i wielkim ekranie bawiły nas do łez. Nie żyje Janusz Rewiński. Aktor, satyryk i poseł na Sejm pierwszej kadencji zmarł 1 czerwca w wieku 74 lat. Największą popularność przyniosła Januszowi Rewińskiemu rola gangstera Siary w filmach "Kiler" i "Kiler-ów 2-óch".

Król Karol III na nowych brytyjskich banknotach. Co ze "starymi"?

05.06.2024 15:41
Brytyjczycy mogą od dziś płacić banknotami z wizerunkiem króla Karola III. Nowe banknoty będą pojawiały się w brytyjskich portfelach stopniowo i nieśpiesznie.

Galeria Porcelany - ponad 200 unikatów na nowej wystawie na Zamku Królewskim

06.06.2024 09:01
Ponad 200 cennych filiżanek, talerzyków, kompotierek i innych porcelanowych naczyń zachwyca kruchością i wzornictwem; cenne obiekty, które dawniej zdobiły stoły polskich królów, gromadzone były na zamku od wielu lat.