Redakcja Polska

Muzealnicy otworzyli kapsułę czasu sprzed ponad 150 lat. To pamiątka po remoncie wodociągów

01.07.2024 13:51
Zawartość kapsuły czasu z 1865 roku została zaprezentowana w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu. To list podpisany przez trzech sąsiadów z ul. Nożowniczej i egzemplarz gazety Breslauer Zeitung. Zabytek został odnaleziony w połowie lat 90., ale ówcześni archeolodzy nie zwrócili na niego uwagi.
Przedmioty znalezione po otwarciu pochodzącej z 1865 roku kapsuły czasu, 1 bm. w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu.
Przedmioty znalezione po otwarciu pochodzącej z 1865 roku kapsuły czasu, 1 bm. w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu.Foto: PAP/Krzysztof Cesarz

Kapsuła została odkryta w połowie lat dziewięćdziesiątych, gdy na ul. Nożowniczej trwały badania archeologiczne. Ówcześni badacze związani z jedną z wrocławskich firm nie zorientowali się jednak, że metalowa tuba może mieć zawartość. Zabytek trafił do muzeum, dopiero po latach okazało się, że w środku jest papier. Otwarciem tuby zajęli się specjaliści z Ossolineum. - Najpierw musieliśmy tę kapsułę zdezynfekować, a później bardzo dokładnie zastanowić się, co możemy tutaj zrobić, żeby nie uszkodzić tych delikatnych papierów - powiedziała Katarzyna Kroczak, główny konserwator zbiorów w zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.

Ostatecznie tuba została nacięta, dzięki czemu można było wydobyć jej zawartość. Okazało się, że to pamiątka po remoncie starego wodociągu sprzed ponad 150 lat. - W środku znajdował się rękopis podpisany przez trzech mieszkańców Wrocławia, trzech sąsiadów z ul. Nożowniczej, który upamiętnił moment ukrycia tej kapsuły czasu. Na poświadczenie tego momentu ukrycia ci sąsiedzi ukryli również w tej kapsule gazetę Breslauer Zeitung z 1865 roku - powiedział Maciej Trzciński, kierownik Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu.

Wyjątkowa kapsuła

Jak podkreśliła Agata Macionczyk z Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu, rzadko się zdarza odczarować anonimowość zabytków archeologicznych. W tym przypadku jest inaczej. - Możemy je połączyć z konkretnymi osobami, które w dodatku pozostawiły po sobie nie tylko ten ślad, ale ich dane możemy znaleźć również w archiwaliach, powiązać je z różnymi innymi dokumentami i odtworzyć ich życie - powiedziała Agata Macionczyk.

Tuba wraz z zawartością trafiła do muzealnej gabloty. To pamiątka po jednym z ostatnich remontów średniowiecznego systemu zaopatrywania miasta w wodę. Kilka lat po zdeponowaniu kapsuły we Wrocławiu zaczęto budowę nowocześniejszego systemu wodociągów.


IAR/dad

Wawel otwiera nowy taras z widokiem na wszystkie dachy zamku i panoramę okolic

30.06.2024 13:00
- Od poniedziałku zwiedzający Zamek Królewski na Wawelu będą mogli wejść na nowy taras widokowy, utworzony na dachu sąsiadującej z pałacem królewskim Małej Baszty. Po raz pierwszy można będzie zobaczyć wszystkie dachy Wawelu – zapowiedziała rzeczniczka zamku.

Polacy mogą już podróżować do Chin bez wiz. Wystarczy paszport

01.07.2024 09:17
Od dziś podróże do Chin są łatwiejsze. Polacy wybierający się do Państwa Środka na maksymalnie 15 dni są objęci ruchem bezwizowym. Wystarczy zwykły paszport.

Rozpoczął się konkurs "Dziedzictwo bez granic" Instytutu Polonika

01.07.2024 12:48
Rozpoczął się konkurs "Dziedzictwo bez granic" organizowany przez Instytut Polonika. Jego ideą jest zaangażowanie uczestników do poznawania historii Polski i Polaków, której świadectwa w postaci poloników zachowały się w wielu krajach na całym świecie. Nadesłane prace wzbogacą prowadzoną przez Instytut "Bazę poloników".