Redakcja Polska

Tramwaj Ruchu Oporu w Amsterdamie

14.07.2024 14:57
Po Amsterdamie jeździ 90-letni Tramwaj Ruchu Oporu. W czasie II wojny światowej ruch oporu ocalił z tramwajów setki Żydów, którzy jechali nimi na dworzec i dalej do obozów zagłady.
Audio
  • Holandia: Tramwaj Ruchu Oporu w Amsterdamie [posłuchaj]
Dzieci w obozie koncentracyjnym. Kadr z filmu sowieckiego dokumentującego wyzwolenie obozu Auschwitz
Dzieci w obozie koncentracyjnym. Kadr z filmu sowieckiego dokumentującego wyzwolenie obozu AuschwitzCC/Wikimedia Commons

Pięć razy w roku tramwaj jedzie trasą, na której znajdują się miejsca ważne dla działalności podziemia.
Naziści wykorzystywali publiczny transport do przewożenia Żydów. Pracownicy doskonale wiedzieli, co się dzieje, dlatego często otwierali bramki, aby ułatwić ludziom wyskoczenie z tramwaju. 

Dzieciom w ucieczce pomagał ruch oporu. W ten sposób ocalonych od śmierci zostało 600 maluchów.

Na trasie tramwaju znajduje się miedzy innymi Pomnik Oświęcimski, pod którym zakopana jest urna z prochami osób zamordowanych w Auschwitz.

Tramwaj Ruchu Oporu jest organizowany przez Verzetmuseum w Amsterdamie.

IAR/ks

Muzeum Auschwitz: nowy projekt edukacyjny dla młodzieży z Europy

04.02.2024 14:47
Nowy projekt edukacyjny: "Auschwitz - Pamięci Europy - Pamięć Europejska" przygotowało Muzeum Auschwitz. Paweł Sawicki z biura prasowego placówki podał w komunikacie, jest on skierowany do grup młodzieży z zagranicy, które będą odwiedzały miejsce pamięci.

W Stalowej Woli wystawa prezentująca ślady polskiego dziedzictwa materialnego za granicą

14.07.2024 10:28
„Podróż w nieznane z Instytutem Polonika” to plenerowa wystawa prezentująca ślady polskiego dziedzictwa materialnego pozostawionego przez naszych rodaków w różnych krajach świata. Ekspozycję można od niedzieli zobaczyć na dziedzińcu Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego w Stalowej Woli.

W Krawczunach upamiętniono żołnierzy AK walczących o Wilno

14.07.2024 11:20
W podwileńskiej miejscowości Krawczuny, gdzie 13 lipca 1944 r. została stoczona bitwa żołnierzy AK z oddziałami Wehrmachtu o Wilno, w sobotę odbyły się uroczystości z udziałem przedstawicieli społeczności polskiej na Litwie, polskiej placówki dyplomatycznej, przedstawicieli IPN, kombatantów i harcerzy.