Redakcja Polska

80 lat temu Niemcy wysadzili więzienie na Pawiaku

21.08.2024 14:30
Pod koniec lipca 1944 roku, ze względu na zbliżający się front wschodni, Niemcy zaczęli przygotowania do likwidacji więzienia. 30 lipca w ostatnim transporcie wysłali 1 800 więźniów do nazistowskich obozów koncentracyjnych - Gross-Rosen i Ravensbrück. Po egzekucjach w sierpniu ewakuowano niemiecką załogę więzienia, a 21 sierpnia Pawiak wraz z przyległymi budynkami został wysadzony w powietrze.
Audio
  • 80 lat temu, 21 sierpnia 1944 roku, Niemcy wysadzili więzienie na Pawiaku. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Największe polityczne więzienie na terenie okupowanej Polski funkcjonowało od 1939 do 1944 roku
Największe polityczne więzienie na terenie okupowanej Polski funkcjonowało od 1939 do 1944 rokuShutterstock/piotrbb

Pawiak był największym niemieckim więzieniem politycznym w okupowanej Polsce. Wbrew konwencjom międzynarodowym, przetrzymywano w nim nie tylko więźniów politycznych, ale także jeńców wojennych. Były tam osoby zatrzymane w łapankach, również kobiety i dzieci. Na Pawiaku Niemcy więzili między innymi: Macieja Rataja, Janusza Kusocińskiego, franciszkanina - ojca Maksymiliana Kolbego, Hankę Ordonównę, Irenę Sendlerową i Janusza Korczaka.

Według szacunków czasie II wojny światowej przez więzienie przeszło około 100 tysięcy osób. Z tej liczby blisko 37 tysięcy rozstrzelano, a około 60 tysięcy wywieziono do obozów koncentracyjnych i na przymusowe roboty.

Pod koniec lipca 1944 roku, ze względu na zbliżający się front wschodni, Niemcy zaczęli przygotowania do likwidacji więzienia. 30 lipca w ostatnim transporcie wysłali 1 800 więźniów do nazistowskich obozów koncentracyjnych - Gross-Rosen i Ravensbrück. Po egzekucjach w sierpniu ewakuowano niemiecką załogę więzienia, a 21 sierpnia Pawiak wraz z przyległymi budynkami został wysadzony w powietrze.

Po wysadzeniu Pawiaka przez Niemców, 21 sierpnia 1944 roku, po więzieniu pozostał jedynie prawy słup bramy i rosnący obok wiąz. Rodziny więźniów pomordowanych przez Niemców mocowały do drzewa tabliczki z ich nazwiskami. Po wojnie wiąz stał się symbolem cierpienia Polaków. W 2004 roku, kiedy drzewo uschło, władze Warszawy podjęły decyzję, by z brązu odlać jego replikę.

8 czerwca 2005 roku Pomnik Drzewa Pawiackiego ustawiono w miejscu, gdzie wcześniej rosło drzewo. 

W odbudowanym po wojnie przyziemiu więzienia Pawiak znajduje się Muzeum Więzienia Pawiak, otwarte w 1965 roku. Mury, które przetrwały, wykorzystano, aby przedstawić w nich historię zarówno więzienia, jak i osadzonych.

Muzeum Więzienia Pawiak jest oddziałem Muzeum Niepodległości. Instytucja zajmuje się też organizacją różnego typu wydarzeń kulturalno-oświatowych, jak Dni Pamięci Pawiaka czy lekcje muzealne.


IAR/PP

Nowy Jork: polonijne obchody Święta Żołnierza Polskiego

19.08.2024 11:22
Amerykańska Polonia zorganizowała w niedzielę w Amerykańskiej Częstochowie obchody Święta Żołnierza Polskiego. Przybyli m.in. Sybiracy, 95-letnia Helena Knapczyk, 102-letni Fryderyk Dammont biorący udział w bitwie pod Monte Casssino oraz 88-letni Jerzy Wikiel, weteran wojny koreańskiej w Armii USA.

Kamienica Królewska we Lwowie dzięki Instytutowi Polonika odzyska dawny blask

19.08.2024 13:54
Jeden z najcenniejszych obiektów architektonicznych miasta otoczony jest opieką Instytutu Polonika. To najdroższy projekt konserwatorski realizowany w ramach programu „Ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą”.

Art-Piknik w Krakowie – letnie wydarzenie, które przybliża Polakom i turystom kulturę ukraińską

20.08.2024 17:18
W dniach od 18 do 25 sierpnia w Krakowie rozbrzmiewają ukraińskie piosenki i melodie taneczne, odbywają się pokazy filmów, wystawy, zajęcia ruchowe i warsztaty plastyczne, związane z kulturą naszego wschodniego sąsiada. A to za sprawą Art-Pikniku – wydarzenia cyklicznego, które tradycyjnie jest organizowane latem w Krakowie od 2018 roku.

Komentarze z Polski: konwencja Demokratów w Chicago i 80 lat temu warszawscy powstańcy zdobyli gmach PAST-y

20.08.2024 17:30
Dziś w audycji: nastrój jedności i optymizmu dominuje podczas konwencji amerykańskich Demokratów w Chicago. Delegaci i partyjni działacze wierzą, że Kamala Harris pokona w listopadowych wyborach Donalda Trumpa i zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W pierwszej połowie tego roku eksport żywności wyniósł 26 miliardów euro. Główny Urząd Statystyczny wskazuje, że nie zmienili się główni odbiorcy naszych artykułów-rolno spożywczych. Wśród nich dominują kraje unijne. W Warszawie trwa wielkie święto muzyki - 20. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa". Do udziału w imprezie zaproszono ponad 600 solistów, kameralistów, śpiewaków i muzyków orkiestrowych.  80 lat temu, 20 sierpnia 1944 roku, warszawscy powstańcy zdobyli gmach PAST-y - Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej. Budynek pozostał w polskich rękach do końca powstania.