Redakcja Polska

Trwa nabór do 6. edycji listy krajowej programu UNESCO „Pamięć świata”

02.05.2025 18:28
Na liście jest w tej chwili 75 obiektów, m.in. oryginał Konstytucji 3 Maja, rękopis „Chłopów” i „Balladyny” czy rękopisy utworów Fryderyka Chopina.
Audio
  • Trwa nabór do 6. edycji listy krajowej programu UNESCO „Pamięć świata” [posłuchaj]
Dr Paweł Pietrzyk w studiu PRdZ
Dr Paweł Pietrzyk w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka / PRdZ

Na listę można zgłaszać unikatowe dokumenty lub całe kolekcje, stanowiące bezcenne świadectwo historii, kultury i tradycji Polski. Polska Lista Krajowa, tworzona od 2014 roku, to – można powiedzieć - niezwykły pomnik polskiej historii, bo upamiętnia jej kluczowe momenty oraz wybitne osiągnięcia.

Do tej pory na Polską Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć Świata" wpisano między innymi: rękopis "Chłopów", akt detronizacji cara Mikołaja I, "Złotą Bullę” języka polskiego sprzed 800 lat, dzieła Henryka Warsa czy zbiór dokumentów pochodzących z masowych mogił w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Na liście znalazła się też kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku, rękopis „Balladyny” Juliusza Słowackiego, dokument lokacyjny miasta Krakowa z 1257 roku, rękopis "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza no i oczywiście oryginał Konstytucji 3. Maja.

Jak poinformował naczelny dyrektor Archiwów Państwowych Paweł Pietrzyk, kolejny polski obiekt został wpisany na Międzynarodową Listę UNESCO "Pamięć świata". Tym razem to zbiór 7 tysięcy dziecięcych rysunków i zeszytów z 1946 roku, dokumentujących koszmar II wojny światowej. Zbiór, który znajduje się w Archiwum Akt Nowych jest 19. polskim obiektem i 10. z zasobów Archiwów Państwowych, który znalazł się w rejestrze najcenniejszych zabytków światowego piśmiennictwa. Wpisu zbioru: "Rysunki i zapiski dzieci z czasu wojny w Europie: 1941 - 1945", dokonała w Paryżu Rada Wykonawcza UNESCO. Kolekcja polskich rysunków została włączona do międzynarodowego projektu - 8 europejskich krajów. Rysunki, które trafiły na Światową Listę UNESCO, są przejmującym świadectwem brutalności niemieckiej okupacji. "Te rysunki przedstawiają wojnę w oczach dzieci, tam jest wszystko, począwszy od: czołgów, bombardowań po egzekucje" – dodaje dyrektor Pietrzyk.

O kolejnym polskim obiekcie na Międzynarodowej Liście UNESCO "Pamięć świata" oraz o Polskiej Liście Krajowej Programu UNESCO "Pamięć Świata" Ewa Plisiecka rozmawia z dr Pawłem Pietrzykiem, naczelnym dyrektorem Archiwów Państwowych i przewodniczącym Polskiego Komitetu Programu UNESCO Pamięć Świata.

 

Podróże z Polskim Radiem dla Zagranicy. Drewniane kościoły w Małopolsce

08.12.2024 20:58
Od 2003 roku 6 drewnianych kościołów południowej Małopolski znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. To prawdziwe perły architektury sakralnej.

Puszcza Białowieska - jedyna taka na świecie

09.04.2025 13:38
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jej celem jest promowanie wiedzy na temat Puszczy Białowieskiej.  

Od Islandii po Narwik – polskie ślady w krajach północy. Niezwykła wystawa w Warszawie i nie tylko

15.04.2025 12:23
Czy wiedzieliście, że już w XVII wieku Polacy wyprawiali się na Islandię? Albo że król Norwegii uznał niepodległość Polski tuż po I wojnie światowej? Takie i inne historie można odkryć na wyjątkowej plenerowej wystawie w samym sercu Warszawy – idealne miejsce, by spojrzeć na relacje Polski z północą Europy z zupełnie nowej perspektywy.