Redakcja Polska

Niemiecki historyk: Polska miała zostać klasą robotniczą bez przywódców

10.06.2020 10:47
- Polska miała zostać klasą robotniczą bez przywódców - tłumaczył, podczas seminarium zorganizowanym przez Instytut Pileckiego w Niemczech, profesor Nikolaus Wachsman z Birkbeck College. Seminarium zorganizowano z okazji zbliżającej się 80. rocznicy wysłania pierwszego transportu więźniów do niemieckiego obozu Auschwitz.
KL Auschwitz
KL AuschwitzLinda_K/shutterstock.com

Pierwotnym celem Auschwitz było zniszczenie polskich elit. Przypomnieli o tym goście seminarium, którzy w rozmowie internetowej przedstawili początki niemieckiej fabryki śmierci.

14 czerwca 1940 r. przewieziono 728 więźniów z Tarnowa do Auschwitz. W niedzielę minie 80. rocznica początku krwawego akapitu historii polsko-niemieckiej. W pierwszym transporcie znaleźli się głównie "wrogowie" nowego państwa niemieckiego. Częściowo była to polska inteligencja, częściowo zrzeszeni bądź niezrzeszeni członkowie podziemia niepodległościowego.

W ramach tzw. "Intelligenzaktion" pod kierownictwem Reinharda Heydricha wymordowano lub deportowano od października 1939 roku dziesiątki tysięcy przedstawicieli polskiej inteligencji. W tej grupie znaleźli się wykładowcy uniwersyteccy, lekarze, prawnicy, duchowni i wielu innych.

Kolejne transporty do Auschwitz także były ściśle ukierunkowane na zniszczenie polskiej inteligencji i potencjalnego ruchu oporu. - Polska miała zostać klasą robotniczą bez przywódców - tłumaczył niemiecki profesor Nikolaus Wachsman z Birkbeck College. Celowe uderzenie w elity kraju miało sparaliżować wszelkie odruchy walki i buntu, łamiąc polskiego ducha.

Przepełnione więzienia

- Na terenach znajdujących się wokół Auschwitz więzienia były przepełnione - wyjaśniał Dr. Piotr Setkiewicz, historyk i dyrektor centrum badawczego w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Był to jeden z wielu powodów, dla których Niemcy zdecydowali się utworzyć obóz koncentracyjny właśnie tam.

W początkach KL Auschwitz Niemcom często brakowało materiałów budowlanych do stworzenia obozu. Odziały SS wysiedliły cztery polskie wioski i zburzyły tamtejsze budynki, żeby szybciej wybudować baraki i krematoria. Fabryka śmierci początkowo nie była dobrze zaplanowanym miejscem zagłady, tylko improwizowanym miejscem eksperymentowania ze śmiercią.

Hanna Radziejowska, kierownik oddziału berlińskiego Instytutu Pileckiego w rozmowie z PAP powiedziała, że "Auschwitz jest centralnym punktem pamięci w Holokauście, ale jednocześnie jest miejscem niszczenia polskich elit. Obszarem kształtowania się terroru, eksperymentowania z uśmiercaniem ludzi i miejscem niewolniczej pracy. To nie jest obecne w pamięci zachodniej Europy."

Misja Instytutu Pileckiego w Berlinie

Instytut Pileckiego w Berlinie bada archiwa, zeznania i tłumaczy tysiące dokumentów, dotyczących Auschwitz i nie tylko. - W ramach obchodów 80. rocznicy pierwszego transportu więźniów do Auschwitz, chcieliśmy przypomnieć początki obozu i pokazać kontekst niszczenia polskiej inteligencji przez Trzecią Rzeszę oraz politykę niemieckiego okupanta wobec Polaków - podkreśliła Radziejowska.

- Chcemy uświadomić opinii publicznej, jakie były początki historii obozu, jak bardzo Auschwitz stanowi istotny element niszczenia polskiego państwa i polskiej inteligencji, w ramach której w sumie zginęło między 70 a 100 tysięcy reprezentantów polskich elit - dodała.

Historia Witolda Pileckiego jest na zachodzie mało znana, a jego odwaga niedoceniona. Instytut Pileckiego chce opowiedzieć o jego misji, waleczności i tragedii tak bardzo emblematycznej dla historii Polski.

Pilecki bohaterem Europy

- Pilecki jest bohaterem nie tylko Polski, ale także Europy. Dzięki swojej ochotniczej misji do Auschwitz został jednym z największych bohaterów II Wojny Światowej. Był świadkiem, ofiarą oraz bohaterem walczącym z obydwoma totalitaryzmami - tłumaczyła Radziejowska.

- Witold Pilecki powoli przebija się do szerszej świadomości w Niemczech - mówiła prezes Instytutu. - Mamy wrażenie, że nasza obecność i działalność w Niemczech w długofalowej perspektywie umożliwi nowe spojrzenie na polską i europejską historię - dodała.

"Zielone inwestycje" sposobem na pobudzenie gospodarki. Na ten cel trafią miliardy złotych

09.06.2020 17:10
- W tym roku na wsparcie zielonych inwestycji trafi blisko 10 mld zł - zapowiedział minister klimatu Michał Kurtyka. Wyjaśnił, że pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na ekotransport, retencję, efektywność energetyczną czy rozwój fotowoltaiki.

"Odpoczywaj w Polsce". Akcja Polskiej Organizacji Turystycznej i Ministerstwa Rozwoju

10.06.2020 10:00
Ruszyła kampania promocyjna mająca na celu zachęcenie do spędzania wakacji w kraju. Jak zapowiada prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk, w spotach pojawią się informacje o różnych, często nieznanych szerzej atrakcjach w Polsce.  

Obrońcy praw człowieka uznają białoruskiego blogera za więźnia politycznego

10.06.2020 09:01
Białoruscy obrońcy praw człowieka uznali za więźniów politycznych blogera Siarhieja Cichanouskiego i siedmiu jego zwolenników. Zostali oni zatrzymani pod koniec maja w Grodnie podczas zbierania podpisów poparcia dla opozycyjnych kandydatów na prezydenta. Wszczęto wobec nich sprawę karną z artykułu o naruszenie porządku publicznego.