Redakcja Polska

Sejm uczcił pamięć prof. Witolda Kieżuna, bohatera Powstania Warszawskiego

16.06.2021 15:20
Żołnierz Armii Krajowej, bohater Powstania Warszawskiego odznaczony krzyżem Virtuti Militari, profesor nauk ekonomicznych, zmarł 13 czerwca w wieku 99 lat.
Audio
  • Sejm uczcił pamięć Witolda Kieżuna - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Prof. Witold Kieżun
Prof. Witold KieżunFoto: PAP/Leszek Szymański

W czasie powstania Witold Kieżun walczył w Oddziale Specjalnym "Harnaś". W sierpniu 1944 roku został odznaczony Krzyżem Walecznych, a 23 września z rąk dowódcy AK, generała Tadeusza Bora-Komorowskiego otrzymał Virtuti Militari i awans do stopnia podporucznika.

We wtorek wniosek o uczczenie przez posłów minutą ciszy pamięci prof. Witolda Kieżuna złożył Jacek Protasiewicz.  

Po powstaniu Witold Kieżun uciekł z niemieckiego transportu. W marcu 1945 roku został aresztowany przez NKWD i zesłany do łagru w Krasnowodzku. Do kraju powrócił rok później na mocy amnestii. Wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego dr Paweł Ukielski wspomina profesora przede wszystkim jako człowieka dbającego o pamięć o powstaniu. Witold Kieżun w czasie powstańczych walk był znany ze swojej odwagi, między innymi samodzielnie wziął do niewoli kilkunastu Niemców. - Był człowiekiem ciepłym, o ogromnej wiedzy – mówi dr Ukielski. Losy prof. Witolda Kieżuna odzwierciedlają historię jego pokolenia – zauważa z kolei historyk Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Prof. Witold Kieżun był profesorem nauk ekonomicznych. Z ramienia ONZ pracował m.in. w Burundi, gdzie pomagał w tworzeniu nowoczesnej administracji. Był odważny i potrafił iść pod prąd – wspomina prof. Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Witold Kieżun walczył w Powstaniu Warszawskim pod ps. Wypad. Służył w oddziale do zadań specjalnych "Harnaś" w batalionie "Gustaw". Uczestniczył m.in. w akcji zdobycia Poczty Głównej przy placu Napoleona, dziś Powstańców Warszawy.

Prezydent Andrzej Duda żegnając go w mediach społecznościowych  napisał na Twitterze: "Panie Profesorze, dziękujemy za Pana wielką miłość do Polski!".

IAR/PAP/ep

 

"30 lat po podpisaniu traktatu między Polską a Niemcami wciąż wiele wyzwań"

17.06.2021 08:52
Szefowa Instytutu Pileckiego w Berlinie zauważa, że z czasem przyszła refleksja nad tym, że nie wszystko w tej współpracy dobrze działa, że brakuje w niej wielu poważnych elementów, obecnych np. w relacjach Niemiec z Francją czy Rosją

Ambasadorowie krajów UE zatwierdzili sankcje wobec Białorusi

16.06.2021 11:38
Ambasadorowie unijnych krajów zatwierdzili sankcje wobec Białorusi za uprowadzenie samolotu i represje wobec obywateli.

Instytut Polski w Wiedniu zorganizował konkurs graficzny z okazji Roku Stanisława Lema

16.06.2021 14:35
W 2021 roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Stanisława Lema – polskiego filozofa, eseisty, jednego z najpoczytniejszych pisarzy gatunku science fiction. Jego dzieła zostały przetłumaczone na 57 języków i sprzedały się w sumie w ponad 45 milionach egzemplarzy.