Redakcja Polska

"Wojna gwiazd" - książka o polskim fandomie "Gwiezdnych wojen". Realia schyłku PRL w tle

10.06.2022 16:41
Publikacja autorstwa Jakuba Turkiewicza to historyczne spojrzenie na oddolne inicjatywy fanów, odbywające się poza polską kulturą masową tamtej epoki.
Audio
  • Jakub Turkiewicz o książce "Wojna gwiazd". Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Wojna gwiazd
"Wojna gwiazd"Materiały Fundacji Instytut Kultury Popularnej

Jakub Turkiewicz, po przygotowaniu strony internetowej i współpracy nad filmem dokumentalnym, które ukazały fenomen "Gwiezdnych wojen" w Polsce w latach osiemdziesiątych, zaprasza do przeczytania jego książki na ten temat. Jako historyk, ale i fan fantastyki, przedstawia niezależne publikacje, fankluby czy zabawki i gadżety, które rozprowadzane były w tamtym okresie nad Wisłą praktycznie w odcięciu od amerykańskich źródeł. Jego "Wojna gwiazd. Opowieść o genezie polskiego fandomu „Gwiezdnych wojen” " przybliża fenomen oddolnych, fanowskich inicjatyw, które wychodziły poza margines polskiej kultury tamtych czasów, kultury, którą chciała kontrolować administracja państwowa. 

Książka Jakuba Turkiewicza jest wyjątkowa, ponieważ jej autor łączy kompetencje i warsztat historyka z ogromem wiedzy wielolet­niego fana Gwiezdnych wojen, który zna doskonale i wielowymiarowo środowisko fandomu, a jednocześnie zachowuje dystans naukowca, który przygląda się i wnikliwie analizuje wybrane zjawiska oraz wpisuje je w szersze konteksty historii Polski powojennej i szeroko rozumianej kultury popularnej. Dzięki temu prezentowana książka stanowi drobiazgowe studium nie tylko historii fandomu oraz zjawiska Star Wars w Polsce, ale również kultury PRL-u i jest ważnym głosem w nur­cie jej badań - pisze w przedmowie książki historyczka Anna Idzikowska-Czubaj.

Z Jakubem Turkiewiczem, autorem książki "Wojna gwiazd", rozmawiał Przemysław Pawełek.

Polska chce upamiętnić ofiary obozu Mauthausen-Gusen. "Należałoby powołać zespół międzynarodowy"

08.06.2022 08:45
Zbigniew Rau wyraził nadzieję, że rząd austriacki wykupi kolejną część terenów byłego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. - Należałoby powołać zespół międzynarodowy, który by mógł współdecydować, a przyjemniej sugerować, jak powinny zostać upamiętnione ofiar obozu - powiedział szef MSZ.

"To ważny dzień dla PFN i Polski". W Waszyngtonie otwarto Muzeum Ofiar Komunizmu

09.06.2022 12:00
Muzeum Ofiar Komunizmu zlokalizowane jest w centrum stolicy USA i upamiętnia 100 milionów ofiar tego totalitarnego systemu. Powstanie muzeum było możliwe dzięki wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej.

Wiedeńska wystawa „Broken Dreams. Dziennik wojenny z ukraińskiego schronu” Hélène Litorelle

10.06.2022 16:47
Instytut Polski w Wiedniu przy wsparciu Ambasady Ukrainy w Republice Austrii zorganizował 9 czerwca wernisaż wystawy «Broken Dreams. War diary from the Ukrainian shelter» ukraińskiej artystki i projektantki mody Hélène Litorelle.