Redakcja Polska

O dzieciństwie i młodości sto lat temu na wystawie Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej

13.01.2023 16:08
Młodość i dzieciństwo sprzed wieku - choć pozbawione nowinek technologicznych - są w wielu miejscach podobne do doświadczeń młodych Polaków w XXI stuleciu. Opowiada o tym wystawa "Nie tacy inni. Dzieciństwo i młodość sto lat temu" przygotowana przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej (IDMN). Wernisaż ekspozycji, którą można oglądać do 30 stycznia, zorganizowano w Centrum Edukacyjnym Instytutu w Warszawie.
Dzieci podczas zabawy. 1928 rok.
Dzieci podczas zabawy. 1928 rok.Domena publiczna. Źródło: NAC

Dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej profesor Jan Żaryn zaznaczył, że wystawa opowiada o czasach dorastania młodych Polaków od przełomu XIX i XX wieku do połowy ubiegłego stulecia. Historyk podkreślał, że choć to kilka pokoleń, to mają one wiele cech wspólnych. - Co je łączyło? Z jednej strony, to oczywiste i najważniejsze, miłość, rodzina. To jest ta niezwykła wartość, która w polskiej tradycji i do dzisiaj we współczesności jest traktowana jako najważniejsza wartość. Wszystkie badania socjologiczne potwierdzają, że do dziś jako Polacy uznajemy, że miłość, bezpieczeństwo, to wszystko, co jest niezbędne w procesie wychowania dzieci i młodzieży, odnajdujemy w polskiej rodzinie - zauważył prof. Jan Żaryn.

Dyrektor IDMN podkreślił, że doświadczenia wojny - ze względu na rosyjską agresję na Ukrainę - stały się udziałem także młodych Polaków żyjących w 2023 roku. Prof. Żaryn zaznaczył, że troska o najmłodszych i zapewnienie im miłości to wartości uniwersalne. - Władysław Gałka, kiedy pisze listy ze stalinowskiego więzienia do swoich dzieci wie, że nadal trzeba wychowywać je w tej miłości i bezpieczeństwie, czyli w wartościach, które są nieodzowne po to, żeby nawet najtragiczniejsze czasy okazały się czasami przegranymi, ażeby zwyciężyła polskość - dodał dyrektor Instytutu.

Do stworzenia wystawy wykorzystano materiały pochodzące między innymi z kolekcji Tadeusza Strumiłły, Onufrego Bronisława Kopczyńskiego, Władysława Gałki i Jerzego Kurcyusza. Historie z dzieciństwa swojego ojca, przedwojennego polityka i prawnika, zaangażowanego także w opozycję w PRL wspominała Teresa Kurcyusz-Furmanik. - Tata miał brata, który zmarł na dezynterię w wieku 11 lat, potem był jedynakiem. Pomiędzy jego mamą, czyli moją babcią Teresą, a młodym Jerzykiem, była wielka więź, rzadka więź matki i syna. Widać to było w korespondencji, w pocztówkach wysyłanych z każdej miejscowości, w której przebywał, tę niezwykłą serdeczność - opowiadała córka jednego z bohaterów ekspozycji "Nie tacy inni. Dzieciństwo i młodość sto lat temu".

Do końca stycznia wystawie towarzyszyć będą wydarzenia w warszawskim Centrum Edukacyjnym Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Wykłady i warsztaty będą skierowane zwłaszcza do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także do rodzin z dziećmi.


IAR/dad

Wernisaż wystawy "Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech” w Instytucie Polskim w Berlinie

12.01.2023 09:42
W ramach wydarzeń organizowanych przez polskie placówki z okazji obchodów 100. rocznicy powołania Związku Polaków w Niemczech w czwartek w siedzibie Instytutu Polskiego w Berlinie, Ambasada RP razem z Instytutem Polskim organizuje publiczny wernisaż wystawy pt. "Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech”.

30 lat temu zmarł Józef Czapski. Dokumentował zbrodnię katyńską

12.01.2023 12:21
Malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców słynnej paryskiej Kultury, dokumentator zbrodni katyńskiej zmarł 12 stycznia 1993 r. w Maisons-Laffitte pod Paryżem.  

W Warszawie otwarto wystawę IPN "Gospodarka III Rzeszy"

12.01.2023 16:17
W Warszawie przed Domem Polonii otwarto wystawę wystawa plenerową Instytutu Pamięci Narodowej "Gospodarka III Rzeszy". Wystawa prezentuje źródła dzisiejszej niemieckiej potęgi gospodarczej, a której najpotężniejsze firmy najmocniej rozwinęły się w czasie II wojny światowej i bezwzględnej polityki wyzysku podbitych i zniewolonych narodów.

Odszkodowania za straty wojenne. Polska wystąpiła do senatorów USA o wsparcie

13.01.2023 14:50
Polska dyplomacja podejmuje kolejną inicjatywę mającą na celu wyegzekwowanie odszkodowań wojennych od Niemiec. Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk zwrócił się ze specjalną prośbą do dwóch senatorów z USA.