Redakcja Polska

W Parlamencie Europejskim wystawa poświęcona stratom Polski w czasie II wojny światowej

28.02.2023 17:56
"Polska jedna z ofiar II wojny światowej w Europie" - to tytuł wystawy, która stanęła w Parlamencie Europejskim. Ekspozycję planszową poświęconą stratom Polski przygotowało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a została ona zorganizowana z inicjatywy europosła Ryszarda Legutki.
Otwarcie wystawy
Otwarcie wystawyFot.: Twitter/Zbigniew Kuźmiuk/ @ZbigniewKuzmiuk

Profesor, otwierając wystawę podkreślił, że choć wiadomo, że Polska ucierpiała w czasie II wojny światowej, to obraz zniszczeń czasem umyka. Stąd pomysł, by pokazać plansze ze zdjęciami, które pokazują skalę ogromnych zniszczeń i mordów. - Dla wielu II wojna światowa to jest czas równie odległy jak późny paleolit i dlatego nieustannie trzeba o tym mówić, a także zapełniać wyobraźnie. Ludzie może znają słowa i wiedzą że działy się rzeczy strasznie, że były zniszczenia, natomiast nie bardzo sobie pewnie uświadamiają rozmiar. Trzeba słowo wiązać z graficznym przekazem - tłumaczył ideę zorganizowania wystawy europoseł.

Profesor Ryszard Legutko powiedział też, że jednym z celów wystawy jest podkreślenie, że zbrodnie i zniszczenia nie zostały jeszcze rozliczone, a rachunki krzywd wyrównane. -Jeżeli lekkim tonem niektórzy mówią dzisiaj, że rachunki za II wojnę światową zostały zamknięte, to my mówimy, że nie zostały zamknięte i proszę spojrzeć na te obrazy. A poza tym, czy rachunki zostały zamknięte czy nie, to nie decydują sprawcy i kolejne pokolenia tych sprawców, tylko ofiary i kolejne pokolenia ofiar. Innymi słowy to my możemy stwierdzić autorytatywnie czy rachunki zostały zamknięte - podkreślił europoseł Ryszard Legutko.

W otwarciu wystawy uczestniczył też dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, profesor Grzegorz Berendt. Podkreślił on, że ekspozycja pokazuje niszczycielską aktywność III Rzeszy Niemieckiej w okupowanej Polsce, że rabunki i zniszczenia były nieprzerwanie elementem polityki III Rzeszy od jesieni 1939 roku do maja 1945 roku. - Niszczenie i rabunek dotyczyły wszystkich wymiarów czy to w dziedzinie gospodarki, czy w dziedzinie kultury. Ważne jest też, że większość obywateli polskich, którzy stracili życie zginęło z powodu działań ludobójczych, a nie w wyniku tego, co rozumiemy jako tradycyjne działania zbrojne, to znaczy ostrzał, walka żołnierzy, bombardowanie. Około pięciu milionów polskich obywateli zginęło zamordowanych - podkreślił profesor Berendt.

Bruksela to pierwsze miejsce, gdzie jest pokazywana wystawa o stratach materialnych i ludzkich Polski w czasie II wojny światowej.


IAR/dad

25 kanadyjskich żołnierzy szkoli w Polsce Ukraińców z obsługi czołgów Leopard. Jest wideo

28.02.2023 14:41
Grupa 25 kanadyjskich żołnierzy jest w Polsce i szkoli ukraińskich żołnierzy z obsługi czołgów Leopard. Na twitterze kanadyjskich wojsk pancernych pojawił się krótki klip z przebiegu szkolenia.

Szef MON podpisał umowę na dostawy wozów Borsuk. "To największy projekt polskiej zbrojeniówki"

28.02.2023 15:11
We wtorek wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał w Hucie Stalowa Wola zamówienie na 1400 wozów bojowych piechoty Borsuk. Jak podkreślił, jest to największy projekt w polskiej branży zbrojeniowej od 50 lat.

Białoruś: zamalowano fresk "Cud nad Wisłą" w kościele w Sołach

28.02.2023 16:07
Z rozkazu administracji białoruskiej został zamalowany fresk "Cud nad Wisłą" w kościele w Sołach na Grodzieńszczyźnie. Powiadomił o tym portal "Głos znad Niemna".