Redakcja Polska

Kierunek: Polska. Emigracja a problem uzależnień

16.11.2020 14:00
Zdarza się, że największym wyzwaniem na emigracji jest samotność. „Rodzina zostaje w Polsce, praca wypełnia całe życie, taka sytuacja może powodować uczucie izolacji, wykluczenia społecznego. Zwłaszcza teraz, w czasie pandemii. A człowiek jest istotą społeczną. Z czasem frustracja może być tak duża, że osoba sięga po używki” - mówi Barbara Ożga, instruktor terapii uzależnień w CKU - Centre for Counselling and Therapy w Dublinie.
Audio
  • Na rozmowę z Barbarą Ożgą, instruktorem terapii uzależnień w CKU - Centre for Counselling and Therapy w Dublinie zaprasza Małgorzata Frydrych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneRainerPrang/Pixabay

Pomysł na punkt konsultacyjny zrodził się w 2009 roku. „Po kilku miesiącach działania w takiej podstawowej formule wiedzieliśmy, że potrzeby są większe niż założyliśmy. Podjęłyśmy wyzwanie z koleżanką i stworzyłyśmy w Dublinie ośrodek wsparcia dla emigrantów. Dziś każda osoba w potrzebie uzyska u nas kompleksową pomoc a nasz ośrodek jest wzorcowy w Europie” - mówi ekspertka.

Bardzo ważnym krokiem w procesie leczenia uzależnień jest przełamanie odczucia wyobcowania. Czasem problemy mają całkiem codzienne podstawy, ktoś nie zna języka, nie może znaleźć mieszkania lub ma problemy z pracą. Druga grupa to osoby, które wyjechały z Polski z nieuporządkowaną sytuacją rodzinną, uczuciową. W naszym ośrodku mogą liczyć na wsparcie specjalistów, lekarzy ale też bliskich z Polski. Trzeba to wszystko przepracować, uporządkować by móc dalej żyć, czasem też by móc wrócić do ojczyzny” - wyjaśnia gość audycji „Kierunek: Polska”.

Na rozmowę z Barbarą Ożgą, instruktorem terapii uzależnień w CKU - Centre for Counselling and Therapy w Dublinie zaprasza Małgorzata Frydrych.