Redakcja Polska

Przygotowania do prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej

08.12.2024 14:58
W Warszawie odbyła się Konferencja Przewodniczących Parlamentu Europejskiego. Przewodnicząca PE Roberta Metsola z liderami grup politycznych spotykała się z przedstawicielami polskiego rządu i parlamentu, w ramach przygotowań do prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej w 1. półroczu 2025 roku.
Audio
  • W audycji m.in. o zbliżającej się prezydencji Polski w Radzie UE, o napiętej sytuacji w Gruzji, pomocy udzielanej Polonii w Brazylii i Polakach w Szwajcarii [posłuchaj]
Polish Prime Minister Donald Tusk (right) and European Parliament President Roberta Metsola (left) meet in Warsaw on Thursday, Dec. 5, 2024.
Polish Prime Minister Donald Tusk (right) and European Parliament President Roberta Metsola (left) meet in Warsaw on Thursday, Dec. 5, 2024.Foto: Photo: PAP/Marcin Obara

W magazynie "Widziane z Polski" informujemy, o spotkaniu Roberty Metsoli z premierem Donaldem Tuskiem. Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego przyjechała do Warszawy na Konferencję Przewodniczących PE. Wraz z liderami grup politycznych spotkała się też z przedstawicielami polskiego rządu i parlamentu. Wydarzenie było częścią przygotowań do objęcia przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej.

Mówimy również, o sytuacji w Gruzji, gdzie protestują zwolennicy eurointegracji. Protesty w Gruzji nasilają się i są związane z decyzją rządu o zamrożeniu procesu integracji Gruzji z UE.

Gruzja walczy o to, by nie wpaść do "ciemnego baraku rosyjskiego świata" - mówią gruzińscy politolodzy. Od 28 listopada Gruzini wychodzą na ulice, aby demonstrować w obronie europejskiej drogi rozwoju. Tego dnia premier Irakli Kobachidze oświadczył, że jego rząd zawiesza negocjacje z Unią Europejską. Proeuropejskie demonstracje są brutalnie rozpędzane, a liderzy partii opozycyjnych - aresztowani.

W Gruzji trwa rewolucja - ocenił analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Krzysztof Strachota. Jak podkreślił, na razie nie wiadomo, czy zakończy się ona sukcesem, czy porażką protestujących.
"Demonstracje eskalują, a reakcje władz są coraz bardziej brutalne" - dodał ekspert. Gruzini czują się oszukani przez rządzącą partię Gruzińskie Marzenie. Jak mówią, obóz władzy obiecywał eurointegrację, a skręcił w stronę Rosji. Uczestnicy ulicznych demonstracji mówią także o dyktaturze i wskazują na deputowanego, biznesmena i lidera Gruzinskiego Marzenia - Bidzinę Iwaniszwilego

Protestują również polscy rolnicy, którzy sprzeciwiają się podpisaniu umowy UE z krajami Ameryki Południowej.

Po 25 latach negocjacji zakończono rozmowy nad umową handlową między Unią Europejską a Mercosurem. Choć porozumienie otwiera nowe możliwości, spotyka się z oporem w Europie. Komisja Europejska zapewnia, że umowa zawiera mechanizmy ochronne, co ma zabezpieczyć wewnętrzne rynki UE. Komisja Europejska szacuje, że oszczędności dla eksporterów z UE mogą wynieść ponad 4 miliardy euro rocznie. Z perspektywy UE głównym celem jest import surowców oraz eksport samochodów i maszyn.

"Ignis" to nazwa pierwszej polskiej misji technologiczno-naukowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną, którą  oficjalnie ogłoszono w Centrum Nauki Kopernik Warszawie. Udział w przyszłorocznej misji weźmie Polak, dr Sławosz Uznański. Misja jest finansowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii i realizowana we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. Planowo odbędzie się późną wiosną przyszłego roku. 

W Centrum Nauki Kopernik zaprezentowano także oficjalną naszywkę misji. Jest to napis Ignis, w którym druga w wyrazie litera "I", wygląda jak panel słoneczny ISS. Widzimy również gwiazdozbiór Tarczy Sobieskiego (ang: Scutum) odkryty przez gdańskiego astronoma Jana Heweliusza oraz zarys gór, które przypominają Orlą Perć widzianą z Murowańca w polskich Tatrach. Na naszywce znajduje się także biały orzeł z rozpostartymi skrzydłami, którego ogon przypomina płomień. Szczegóły w naszym programie.

Przenosimy się także do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie aby opowiedzieć o ciekawej wystawie „Niecodzienne przedmioty codziennego użytku".

W "Kartce z kalendarza" przypomnimy, że Teatr Polskiego Radia ma już 99 lat. Pierwsze słuchowisko - "Warszawiankę" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Mikołaja Kaszyna nadano 29 listopada 1925 roku. Słuchowiska i radiowe powieści przez lata stały się znakiem rozpoznawczym Polskiego Radia. Od lat słuchowiska zdobywają prestiżowe nagrody na międzynarodowych festiwalach sztuki radiowej i telewizyjnej - Prix Italia, Prix Europa, Prix Futura czy Ostankino Prize. W 2011 roku Teatr PR otrzymał tytuł Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej.

W rozmowie z Juliuszem Szymczak-Gałkowskim opowiadamy jak Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie", pomaga Polakom w Brazylii.

Naszym gościem jest Gosia Kubat z Polsko-Szwajcarskiego Instytutu Kultury i Edukacji, z którą rozmawiamy o działaniach promujących język polski i dwujęzyczność wśród szwajcarskiej Polonii.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Trump o sytuacji w Syrii: Rosja nie chciała już bronić Asada. Jest zajęta Ukrainą

08.12.2024 11:20
Prezydent elekt USA Donald Trump opowiedział się też za jak najszybszym zawieszeniem broni w Ukrainie i rozpoczęciem negocjacji.

W Gruzji 11. dzień protestu. Ataki na dziennikarzy i demonstrantów

08.12.2024 14:00
W Gruzji rozpoczął się kolejny dzień antyrządowego protestu zwolenników eurointegracji. Gruzini są oburzeni atakami zamaskowanych mężczyzn na dziennikarzy i demonstrantów

MSZ: nie ma zgłoszeń o potrzebie ewakuacji Polaków z Syrii. Sytuacja jest monitorowana

08.12.2024 18:30
We współpracy z polską placówką dyplomatyczną i sojusznikami monitorujemy dynamiczną sytuację w Syrii - przekazał w niedzielę rzecznik MSZ Paweł Wroński.