Redakcja Polska

Symboliczna wizyta kanclerza Friedricha Merza w Warszawie. Nowe otwarcie w relacjach polsko-niemieckich

11.05.2025 11:32
Dzień po wyborze i zaprzysiężeniu, nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz udał się z pierwszymi wizytami zagranicznymi: rano odwiedził Francję, po południu Warszawę.  
Audio
  • W magazynie m.in. o relacjach polsko-niemieckich, rankingu wolności prasy, polskiej paradzie w Dyneburgu i polsko-amerykańskich wycinankach pokazanych w Warszawie [posłuchaj]
Kanclerz Niemiec Friedrich Merz i premier Donald Tusk
Kanclerz Niemiec Friedrich Merz i premier Donald TuskX/PremierRP

W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy wizytę  nowego kanclerza Niemiec Friedricha Merza w Warszawie. Najpierw Paryż, później Warszawa - w pierwszym dniu urzędowania nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz przyleciał do Polski. Został przyjęty przez premiera Donalda Tuska. Politycy rozmawiali o relacjach dwustronnych, sytuacji międzynarodowej, ale też o wspólnej historii.

Wspólna walka z nielegalną migracją, inwestycje w połączenia infrastrukturalne między Polską i Niemcami, wzmacnianie obronności - to główne obszary współpracy wskazane przez kanclerza Niemiec Friedricha Merza i premiera Donalda Tuska podczas spotkania w Warszawie. "Ogłaszam nowe otwarcie w relacjach" - powiedział Tusk.

W środę, dzień po wyborze i zaprzysiężeniu, nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz udał się z pierwszymi wizytami zagranicznymi: rano odwiedził Francję, gdzie spotkał się z prezydentem Emmanuelem Macronem, po południu w Warszawie rozmawiał z premierem Tuskiem.

Tusk podkreślił, że gest Merza, polegający na odwiedzeniu Paryża i Warszawy w pierwszym dniu urzędowania, "pokazuje bardzo wyraźnie, jak ważne dla przyszłości Europy - a to znaczy w jakimś sensie, że i dla przyszłości świata - są relacje polsko-niemieckie, jak ważna jest silna Europa". "A silna Europa będzie tylko wtedy, kiedy będziemy brali za to wspólną i pełną odpowiedzialność" - dodał szef rządu. "Z pełną odpowiedzialnością ogłaszam nowe otwarcie w relacjach polsko-niemieckich, być może najważniejsze w historii ostatnich kilkunastu lat" - oświadczył polski premier. 

Informujemy też, o realizacji programu "Miecznik", w ramach którego budowane są fregaty dla polskiej armii. Realizacja programu "Miecznik" nabiera tempa. Kadłub pierwszej fregaty jest jeszcze w suchym doku, a już rusza budowa drugiej jednostki. Symboliczne cięcie blach pod kolejną fregatę, która będzie nosiła nazwę ORP "Burza", odbyło się w Gdyni, na terenie Stoczni Wojennej. W magazynie nasza relacja z tej uroczystości.

W Warszawie odbyła się dwudniowa konferencja Defence24 Days, poświęcona obronności i bezpieczeństwu. Obok takich tematów jak zbrojenia i modernizacja wojsk, pojawiły się także kwestie związane z cyberbezpieczeństwem i technologiami cyfrowymi. Polska jest najczęściej atakowanym krajem w Unii Europejskiej. W ciągu roku rosyjskie służby zwiększyły liczbę ataków cybernetycznych o ponad 60 procent.

Z uczestniczącym w inauguracji wydarzenia wicepremierem i ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim rozmawiał Przemysław Pawełek.

Relacjonujemy też polską paradę w Dyneburgu na Łotwie, z udziałem marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy Błońskiej, która nie kryła wzruszenia, że Polacy z Łotwy potrafią dobrze się zorganizować oraz są dumni z polskiej historii i tradycji. Nie bez znaczenia jest też dobra współpraca mniejszości polskiej z Łotyszami. "W dzisiejszych czasach, które są trudne, gdyż oba nasze kraje czują zagrożenie ze strony Rosji, ta współpraca ma olbrzymie znaczenie" - zaznaczyła Małgorzata Kidawa-Błońska. 

W audycji mówimy również o sejmowych pracach nad zmianą ustawy o repatriacji. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji tej ustawy. Propozycje zmian wniosło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W programie mówimy też o trwającym naborze wniosków do Polskiej Listy Krajowej Programu UNESCO "Pamięć Świata".

Na listę można zgłaszać unikatowe dokumenty lub całe kolekcje, stanowiące bezcenne świadectwo historii, kultury i tradycji Polski. Polska Lista Krajowa, tworzona od 2014 roku, to – można powiedzieć - niezwykły pomnik polskiej historii, bo upamiętnia jej kluczowe momenty oraz wybitne osiągnięcia.

Do tej pory na Polską Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć Świata" wpisano między innymi: rękopis "Chłopów", akt detronizacji cara Mikołaja I, "Złotą Bullę” języka polskiego sprzed 800 lat, dzieła Henryka Warsa czy zbiór dokumentów pochodzących z masowych mogił w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Na liście znalazła się też kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku, rękopis „Balladyny” Juliusza Słowackiego, dokument lokacyjny miasta Krakowa z 1257 roku, rękopis "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza no i oczywiście oryginał Konstytucji 3. Maja.

O kolejnym polskim obiekcie na Międzynarodowej Liście UNESCO "Pamięć świata" oraz o Polskiej Liście Krajowej Programu UNESCO "Pamięć Świata" Ewa Plisiecka rozmawia z dr Pawłem Pietrzykiem, naczelnym dyrektorem Archiwów Państwowych i przewodniczącym Polskiego Komitetu Programu UNESCO Pamięć Świata.

W magazynie również "Kartka z kalendarza"80 lat temu amerykańskie wojska wyzwoliły niemiecki obóz koncentracyjny Mauthausen-Gusen, znajdujący się na terenie zaanektowanej Austrii. Trzy dni wcześniej upadła stolica III Rzeszy - Berlin. Mauthausen-Gusen był jednym z najcięższych niemieckich obozów, a także jednym z największych miejsc zagłady Polaków w czasie wojny i planowej eksterminacji polskiej inteligencji. Osadzono w nim 34 tysiące polskich więźniów, z których poniosło śmierć około 28 tysięcy. Według szacunków przez Mauthausen-Gusen przeszło 335 tysięcy osób - mężczyzn, kobiet i dzieci. Zmarło od 81 do 122 tysięcy.

O niezwykłej historii polsko-amerykańskich wycinanek w audycji Marii Wieczorkiewicz

W Polsce fascynuje mnie wszystko - z uśmiechem o naszym kraju opowiadała Susan Throckmorton, Amerykanka, która ponad 30 lat temu postanowiła na stałe zamieszkać w Warszawie. Interesuje się naszą sztuką ludową. Kolekcjonuje dzieła twórców ludowych, ale największą pasją Susan Throckmorton, której sama się oddała, są wycinanki.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Radosław Sikorski we Lwowie: powstanie europejski trybunał do badania rosyjskich zbrodni

09.05.2025 12:30
Kraje Unii Europejskiej powołają specjalny trybunał do spraw zbrodni rosyjskich popełnianych na Ukrainie. Zapowiedział to we Lwowie szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

Nowy traktat polsko-francuski, wizyta nowego kanclerza Niemiec w Polsce oraz spotkanie szefów dyplomacji UE w Warszawie i we Lwowie

09.05.2025 17:30
W tym wydaniu: wyższy poziom relacji na linii Warszawa -Paryż, kanclerz Niemiec zapowiada nowe otwarcie w kontaktach z Polską oraz spotkanie szefów dyplomacji UE w formacie Gymnich.

Papież Leon XIV deklaruje ciągłość z poprzednim pontyfikatem

10.05.2025 13:30
Z Franciszkiem łączy go wspólne podejście do kwestii migrantów, osób biednych i chorych i dbałości o środowisko naturalne

80. rocznica wyzwolenia obozu Mauthausen. To miejsce, gdzie ginęła polska inteligencja

11.05.2025 18:45
"Austriackim Katyniem” nazywany jest dawny obóz nazistowski w Mauthausen-Gusen.