W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wizycie marszałek Sejmu Elżbiety Witek w Stanach Zjednoczonych, podczas której odwiedziła Waszyngton i Nowy Jork. Głównym punktem wizyty były rozmowy w Kongresie Stanów Zjednoczonych dotyczące bezpieczeństwa Europy i zagrożenia ze strony Rosji. Elżbieta Witek była też w Nowym Jorku, gdzie złożyła kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim, oraz wzięła udział w inauguracji nowego konsula generalnego Adriana Kubickiego. Przed odlotem do Polski z marszałek Elżbietą Witek rozmawiał nasz korespondent Marek Wałkuski.
W audycji komentujemy także decyzję amerykańskiego rządu, który zaakceptował sprzedaż Polsce przeciwpancernych
pocisków Javelin. Amerykański Departament Stanu przesłał do Kongresu oficjalną notę o zamiarze sprzedaży tego uzbrojenia naszemu krajowi.
Mówimy również o kryzysie migracyjnym na granicy Grecji z Turcją. Z powodu decyzji Ankary o otwarciu granicy, w jej pobliżu koczuje kilkadziesiąt tysięcy osób. Premierzy Grupy Wyszehradzkiej w Pradze i unijni ministrowie spraw wewnętrznych w Brukseli, rozmawiali o tym, w jaki sposób Unia Europejska powinna odpowiedzieć na wydarzania na granicy Grecji z Turcją.
Kilka dni temu Turcja zdecydowała, że nie będzie zatrzymywała migrantów z Syrii, którzy chcą dostać się do Unii Europejskiej i na granicę grecko-turecką przywiozła autobusami 10 tysięcy uchodźców. Turecka policja wysłała tysiąc dodatkowych funkcjonariuszy, którzy mają pilnować, by uchodźcy nie zawrócili do Turcji. Unia Europejska potępia działania tureckie i obiecuje wsparcie dla Grecji.
Mija 80 lat od wydania tak zwanej "decyzji katyńskiej" - decyzji o fizycznej likwidacji polskich oficerów znajdujących się w sowieckiej niewoli. Z tej okazji w Warszawie zorganizowano międzynarodową konferencję „Katyń Pro Memoria”. Była na niej Ewa Plisiecka.
Podczas spotkania Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w związku z 80. rocznicą Zbrodni Katyńskiej uruchomiło portal "Katyń Pro Memoria". Portal w języku polskim, angielskim i rosyjskim pozwala odbyć wirtualny spacer po Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu, poznać sylwetki zamordowanych osób, posłuchać fragmentów pamiętników, listów.
Naszym gościem jest Iwona Kozłowska, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ.
"Staramy się ogromny kapitał i ogromny potencjał jaki mamy w naszych rodakach żyjących poza granicami kraju wykorzystać ale wykorzystać obustronnie. Oczywiście dla realizacji naszych celów i zadań państwa polskiego, ale również wzajemnie. Staramy się wspierać Polonię i Polaków poza granicami kraju i dać im to co najlepsze, żeby stworzyć rodakom za granicą przede wszystkim warunki do trwania w polskości, do umacniania polskiej tożsamości, kultury, języka ojczystego" - mówi dyrektor Iwona Kozłowska. "Ten ogromny potencjał działa we dwie strony. Z jednej strony jest to dla nas ogromna szansa bo zyskujemy wspaniałych ambasadorów Polski i polskości w świecie, a dla Polonii jesteśmy oczywiście tą ojczyzną przodków. Polonia to przecież często trzecie, czwarte, piąte pokolenie. Jeżeli spojrzymy na przykład na Amerykę Południową to mówimy tu starej emigracji z XIX wieku. Polska jest dla nich bardzo często tym niespełnionym marzeniem, do której się dąży przez całe życie i w kolejnych pokoleniach powraca" - mówi Iwona Kozłowska, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ.
W magazynie mówimy również o Festiwalu Frankofonii, którego ósma edycja w Polsce potrwa w Polsce do 6 kwietnia. W tym roku Festiwal jest okazją do świętowania wyjątkowej rocznicy: pięćdziesięciolecia Międzynarodowej Organizacji Frankofonii. Program obfituje w wydarzenia i inicjatywy artystyczne mające na celu ukazanie niezwykłego bogactwa kultury z obszaru Frankofonii. Niezapomniana podróż po pięciu kontynentach odbywa się na wielu płaszczyznach: teatr, kino, muzyka, literatura, kulinaria i nauka. O tej ciekawej inicjatywie kulturalnej w rozmowie Marii Wieczorkiewicz.
W naszym programie także audycja z cyklu "Język polski bez granic". Dziś rozmawiamy o nowych trendach językowych, wynikających ze zmian naszej obyczajowości i kultury.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.