Redakcja Polska

XII Gala Konkursu "Być Polakiem" na Zamku Królewskim w Warszawie

06.08.2021 15:40
W konkursie wzięło udział 900 uczestników z całego świata. Zwycięzcy przyjechali do stolicy aby odebrać nagrody i skorzystać z wakacyjnego odpoczynku w ojczyźnie wypełnionego turystycznymi i edukacyjnymi atrakcjami przybliżającymi naszą historię i kulturę. Galę swoją obecnością zaszczycili m.in. marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, wicemarszałek Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami Jan Badowski, prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Pilat oraz liczni przedstawiciele organizacji polonijnych z całego świata.
Audio
  • W magazynie m.in. o rosnącej na całym świecie liczbie nowych zakażeń koronawirusem, o obchodach 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, akcji BohaterOn, wspierającej powstańców oraz 30-leciu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" [posłuchaj]
Gala XII edycji konkursu Być Polakiem
Gala XII edycji konkursu "Być Polakiem" Foto: wspolnotapolska.org.pl

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o rosnącej na całym świecie liczbie nowych zakażeń koronawirusem. Informuje o tym Światowa Organizacja Zdrowia. Ponownie rośnie też liczba ofiar śmiertelnych. Powodem pogarszającej się sytuacji jest wariant Delta. Amerykańscy eksperci twierdzą tymczasem, że nowa odmiana jest jeszcze groźniejsza niż do tej pory sądzono. Informacje na ten temat zebrał Wojciech Cegielski.

W programie także relacja z obchodów 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 77 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku, wybuchł zryw niepodległościowy Armii Krajowej, którego celem było samodzielne wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowano, że walki potrwają kilka dni, powstańcy bronili się jednak znacznie dłużej. Przez 63 dni, znacznie słabiej uzbrojeni od Niemców, polscy żołnierze walczyli o każdy dom i każdy metr ziemi. Niektóre budynki wielokrotnie przechodziły z rąk do rąk. 

Przypominamy też, że w czwartym dniu powstańczego zrywu - od kuli niemieckiego snajpera zginął Krzysztof Kamil Baczyński, poeta, żołnierz Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów. Tematem zajął się Przemysław Pawełek.

Naszym gościem jest Agnieszka Łesiuk - Krajewska, z którą rozmawiamy o szóstej już edycji akcji BohaterOn, promującej pamięć i niosącej pomoc Powstańcom Warszawskim.

Wysyłając kartkę za pośrednictwem strony www.bohateron.pl można okazać pamięć Powstańcom Warszawskim, ale też wesprzeć ich kwotą 10, 50, bądź 100 złotych. Wysłana drogą elektroniczną kartka jest odpłatna, a środki tak zebrane przekazane zostaną powstańcom

Oprócz wysyłania kartek częścią akcji są też Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich. Jest to wyróżnienie osób, firm i instytucji, których aktywność w szczególny sposób promowała wiedzę o historii Polski z lat 1918-1989 oraz edukację historyczno-patriotyczną od 1 stycznia 2020 r. do 31 lipca 2021 r. Laureatów w każdej z siedmiu kategorii - instytucja, firma, nauczyciel, osoba publiczna, organizacja non profit, pasjonat i dziennikarz - wybierze Kapituła Nagrody złożona z przedstawicieli polskiego rządu, środowisk kombatanckich, historyków i ambasadorów kampanii BohaterON - włącz historię!. Na spotkanie z naszym gościem zaprasza Ewa Plisiecka.

W magazynie także relacja z XII Gali Konkursu "Być Polakiem", która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. W konkursie wzięło udział 900 uczestników z całego świata. Zwycięzcy przyjechali do stolicy aby odebrać nagrody i skorzystać z wakacyjnego odpoczynku w ojczyźnie wypełnionego turystycznymi i edukacyjnymi atrakcjami przybliżającymi naszą historię i kulturę.

Galę swoją obecnością zaszczycili m.in. marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, wicemarszałek Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami Jan Badowski, prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Pilat oraz liczni przedstawiciele organizacji polonijnych z całego świata.

Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" - współorganizatora konkursu - Dariusz Piotr Bonisławski w wystąpieniu do młodych uczestników przypomniał, że "Być Polakiem - jak uczy historia - nie zawsze było łatwo, czy to ze względu na nasze położenie geograficzne czy okoliczności niezależne od woli narodu. Na przestrzeni dziejów wielu z nas było zmuszonych do wyjazdu lub emigrowało w poszukiwaniu lepszego życia, możliwości rozwoju. I nie były to decyzje łatwe. W efekcie ponad 20 milionów rodaków znajduje się poza granicami ojczyzny. To z nich wywodzą się uczestnicy konkursu. On zaś uświadamia nam, że być Polakiem, to być przepełnionym dumą z korzeni - historii, kultury, tradycji, wiary. Za takie świadectwo w imieniu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" bardzo Wam dziękuję i jednocześnie deklaruję, że wspólnie z najważniejszymi urzędami włączającymi się w misję krzewienia i podtrzymania polskości będziemy wspierać wasze wysiłki spłacając dług jaki mamy wobec wszystkich, którzy pomimo, że wyjechali, nadal czują się Polakami i kultywują na obczyźnie polską tożsamość. Wszystkim nagrodzonym z serca gratuluję oraz życzę wspaniałego, ciekawego wakacyjnego pobytu w Polsce, o którą tak pięknie opisywaliście w swoich pracach."

Oprócz dyplomów, nagród każdy z uczestników otrzymał w prezencie polską flagę, która przypominać ma o ojczyźnie i dumnie powiewać w miejscu zamieszkania świadcząc o pochodzeniu jej właściciela. Relacja Michała Fedusio.

W programie także spotkanie z Dariuszem Piotrem Bonisławskim, prezesem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", które obchodzi swoje 30-lecie. Rozmowę prowadzi Maria Wieczorkiewicz.

W magazynie również audycja z cyklu "Z językiem polskim w świat", poświęcony certyfikatowi z języka polskiego.

Certyfikat z języka polskiego jako obcego jest jedynym państwowym dokumentem poświadczającym znajomość języka polskiego. Do egzaminu mogą przystąpić osoby, które chciałyby udokumentować stopień swej biegłości w języku polskim. Po raz pierwszy takie egzaminy odbyły się w 2004 roku. I było to wydarzenie wielkiej wagi dla promocji języka polskiego, ukoronowanie wieloletniej pracy zespołu specjalistów - przedstawicieli ośrodków akademickich zajmujących się kształceniem obcokrajowców w Polsce.

O roli certyfikatów  w promowaniu języka polskiego w świecie mówią w naszej audycji prof. Waldemar Martyniuk, przewodniczący Państwowej Komisji ds. Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego, Kamila Dembińska, dyrektor Biura Programów Języka Polskiego Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej oraz Artur Panasiuk, który przyjechał do Polski z Ukrainy i obecnie jest szczęśliwym posiadaczem wspomnianego certyfikatu.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.