Redakcja Polska

Heroizm Powstańców Warszawskich. 80 lat temu wybuchł zryw niepodległościowy Armii Krajowej

04.08.2024 10:22
To był największy zryw niepodległościowy Armii Krajowej i największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 80 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku, wybuchło Powstanie Warszawskie.
Audio
  • W magazynie m.in. o obchodach 80. rocznicy Powstanie Warszawskiego, kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych i zabiegach dyplomatycznych Ukrainy dotyczących przyszłych rozmów pokojowych [posłuchaj]
Godzina W. Warszawa na minutę stanęła w bezruchu, rozległy się dźwięki syren.
Godzina "W". Warszawa na minutę stanęła w bezruchu, rozległy się dźwięki syren. PRDZ/Dariusz Adamski

W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy obchody 80 rocznicy Powstania Warszawskiego.

To był największy zryw niepodległościowy Armii Krajowej i największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 80 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku, wybuchło Powstanie Warszawskie. Przez 63 dni znacznie słabiej uzbrojeni od Niemców polscy żołnierze walczyli o każdy dom i każdy metr ziemi. Niektóre budynki wielokrotnie przechodziły z rąk do rąk. Do walki włączyli się mieszkańcy stolicy, harcerze, a nawet dzieci, które roznosiły meldunki i pomagały w budowaniu barykad.

Powstanie zakończyło się podpisaniem układu o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie. Nie osiągnęło celu wojskowego ani politycznego. Jednak do dziś jest dla Polaków symbolem męstwa i niezłomnej walki o wolność. W świadomości społecznej bywa uważane za powstanie narodowe.

Na pamiątkę tamtych wydarzeń 1 sierpnia jest obchodzony w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. To święto państwowe zostało ustanowione ustawą z 2009 roku, uchwaloną z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Tego dnia o godzinie "W" - 17.00 - Warszawa oraz inne miasta oddają hołd powstańcom. Przez minutę rozlega się wycie syren, w kościołach biją dzwony, a przechodnie i kierowcy zatrzymują się na ulicach. Przed pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach i w miejscach pamięci powstania w całej stolicy oddawana jest cześć uczestnikom zrywu, składane są kwiaty, a wieczorem w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego odbywa się wspólne śpiewanie piosenek powstańczych.

Opowiadamy też o wystawie i albumie „Sylwester "Kris" Braun. Fotograf od powstania”. 

Na wystawie w Muzeum Warszawy prezentowane są oryginalne odbitki wykonane przez Brauna. Ekspozycja stawia pytanie, kiedy i w jaki sposób relacja biograficzna staje się narracją historyczną, a także odkrywa postać asystentki fotografa Berty Weissberger.

Sylwester "Kris" Braun jest jednym z najważniejszych fotografów powstania warszawskiego. Wiele z wykonanych przez niego w 1944 roku kadrów stało się ikonami. Są przywoływane i szeroko rozpoznawalne jako obrazy powstania, nawet gdy nie są podpisane.

Zdjęcia prezentowane w Muzeum Warszawy pokazują codzienność walczącej stolicy, jej momenty heroiczne, czasem radosne, ale także przejmujące i tragiczne. Posterunek na barykadzie, koncert fortepianowy, wiercenie studni - to pozornie błahe tematy, które zyskują podniosłe znaczenie w zestawieniu z innymi, równoległymi wydarzeniami, na przykład pogrzebem ofiar, przejazdem w zdobycznym transporterze, eskortowaniem kolumny jeńców.

Przypominamy o 20-leciu działalności Muzeum Powstania Warszawskiego.

Informujemy też o pracach Ukrainy nad planem pokojowym, który zakończyłby wojnę z Rosją.

Do końca listopada Ukraina opracuje plan działania na rzecz osiągnięcia pokoju - poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski. Kijów ma rozpocząć szczegółowe rozmowy z odpowiednimi krajami w kwestiach integralności terytorialnej.

Thulasendrapuram to wioska w Indiach oddalona od Waszyngtonu blisko 14 tysięcy kilometrów. Ostatnio jej mieszkańcy zaangażowali się w amerykańską kampanię przed wyborami prezydenckim. Zorganizowano modły za Kamalę Harris. Powodem są jej korzenie. Jej dziadek urodził się w tej indyjskiej wiosce. Szczegóły w naszym magazynie.

Z dr inż. Sylwestrem Wyką, z Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa, rozmawiamy o polskiej rakiecie Bursztyn, wyniesionej w kosmos, a z Ewą Borowską, o jej pracy nad eksperymentem naukowym w ramach współpracy Europejskiej Agencji Kosmicznej z polskimi instytucjami i firmami.

Teatr na Wygnaniu to inicjatywa artystyczna, która gromadzi wokół siebie twórców teatralnych - aktorów, reżyserów, scenografów z doświadczeniem migracyjnym i uchodźczym. Rozmawiamy o jego działalności.

Wspominamy również Ryszarda Riedla, legendarnego wokalistę grupy "Dżem", nazywanego "ostatnim hippisem naszych czasów". Minęła właśnie 30. rocznica jego śmierci. Miał 38 lat. W pamięci fanów pozostał jedną z najważniejszych postaci muzyki, która przyczyniła się do rozwoju specyficznej polskiej odmiany bluesa. Popularność zawdzięczał naturalnemu sposobowi bycia i bezpośrednim kontaktom z publicznością. Jest uznawany za jednego z najlepszych wokalistów polskiej muzyki rozrywkowej.

Nigdy nie pobierał lekcji śpiewu, był samoukiem. Komponował muzykę, śpiewał i grał na harmonijce ustnej. Był współautorem między innymi muzyki do przeboju "Czerwony jak cegła" oraz słów do piosenek: "List do M.", "Wehikuł czasu", "Whisky moja żono" i wielu innych. Śpiewał standardy muzyki rockowej i bluesowej.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Wołodymyr Zełenski: rosyjskie lotnictwo bojowe musi zostać zniszczone gdziekolwiek się znajduje

03.08.2024 13:00
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał w mediach społecznościowych, że rosyjskie lotnictwo bojowe musi zostać zniszczone gdziekolwiek się znajduje, przy użyciu wszelkich skutecznych środków. - Całkiem sprawiedliwe jest też uderzenie na rosyjskie lotniska. Potrzebujemy tej wspólnej decyzji z naszymi partnerami - decyzji bezpieczeństwa - podkreślił.

Kamala Harris ma wystarczajacą liczbę głosów delegatów Demokratów

03.08.2024 12:15
Wiceprezydent Kamala Harris zdobyła wystarczająco dużo głosów delegatów Demokratów, aby wygrać nominację partii na prezydenta. Informację na ten temat podała przewodnicząca Demokratycznego Komitetu Narodowego Jaime Harrison. Głosowanie w tej sprawie, które trwało od czwartku, było właściwie tylko formalnością.

Wołodymyr Zełenski: Ukraina musi naprawdę dalekosiężnie uderzyć w rosyjskiego okupanta

04.08.2024 08:30
To najskuteczniejsze, gdy skutki wojny rozpętanej przez Moskwę wracają do Rosji - mówi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.