Redakcja Polska

Głosowanie za granicą. Do 13 maja można składać wnioski o ujęcie w spisach wyborców

25.04.2025 19:49
Można już składać wnioski o ujęcie w spisach wyborców sporządzanych przez konsulów, również za pośrednictwem aplikacji e-Wybory. Termin składania wniosków mija 13 maja. Wyborcy przebywający poza Polską będą mogli oddać głosy w wyborach w jednym z ponad pół tysiąca obwodów głosowania za granicą. Ich listę można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Audio
  • W magazynie m.in. o spuściźnie papieża Franciszka, przygotowaniach do wyborów prezydenckich za granicą i zagrożeniach cybernetycznych, przed wyborami, ze strony Rosji [posłuchaj]
Tylko do 5 maja można składać wnioski o głosowanie korespondencyjne
Tylko do 5 maja można składać wnioski o głosowanie korespondencyjneMOZCO Mateusz Szymanski / Shutterstock.com

W magazynie "Widziane z Polski" podsumowujemy pontyfikat papieża Franciszka. Na temat spuścizny Ojca św. rozmawiamy z ks. Pawłem Rytel-Andrianikiem, kierownikiem polskiej sekcji Radia Watykańskiego oraz ks. Andrzejem Sochalem z Krajowego Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.  

Mówimy także o przygotowaniach do wyborów prezydenckich za granicą. Można już składać wnioski o ujęcie w spisach wyborców sporządzanych przez konsulów, również za pośrednictwem aplikacji e-Wybory. Termin składania wniosków mija 13 maja. Wyborcy przebywający poza Polską będą mogli oddać głosy w wyborach w jednym z ponad pół tysiąca obwodów głosowania za granicą. Ich listę można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Przyglądamy się też wspólnemu raportowi Europejskiej Służby Zmian Klimatu Copernicus i Światowej Organizacji Meteorologicznej na temat klimatu w Europie. W zeszłym roku stary kontynent zmagał się z największymi powodziami od 2013 roku. Przed nami jeszcze wiele ekstremalnych zjawisk pogodowych.

W magazynie opowiadamy również o zagrożeniach w naszej cyberprzestrzeni, narażonej m.in. na ingerencję obcych służb.

Zastanawiamy się także w jaki sposób imigranci angażują się w ochronę dziedzictwa przodków i nowej ojczyzny. W jaki sposób imigranci angażują się w dziedzictwo przodków i nowej ojczyzny? Czy uczestnictwo w dziedzictwie kulturowym może ułatwić proces asymilacji imigrantów - na te pytania odpowiada dr Karolina Nikielska-Sekuła z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. Przeprowadzała ona badania w ramach projektu, finansowanego ze środków Unii Europejskiej.

O unikatowych materiałach dotyczących zbrodni katyńskiej mówimy w rozmowie Marii Wieczorkiewicz z Rafałem Kierzkowskim i Kamilem Świątkowskim z Archiwum Akt Nowych.

W związku z Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, zaprezentowano  Akta Katyńskie Jadwigi Majchrzyckiej – archiwalia uratowane przez byłą pracowniczkę PCK, dotyczące polskich oficerów zamordowanych w Katyniu przez NKWD i prac związanych z ich ekshumacją.

Są to m.in. dokumenty związane z: wysłaniem delegacji PCK do Katynia, sporządzaniem list ekshumowanych w lesie katyńskim, spisywaniem list alfabetycznych zamordowanych. Wystawione  zostały  także oryginalne archiwalia ze zbioru Armii Krajowej np. meldunki gen. Stefana Roweckiego ps. Kalina do Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego z kwietnia i maja 1943 r. o odkryciu przez Niemców masowych grobów w Katyniu.

Dodatkowo wśród zaprezentowanych dokumentów znalazły się m.in. akta profesora Janusza Zawodnego, politologa, historyka, wybitnego badacza zbrodni katyńskiej, dokumentacja z działalności Komitetu Katyńskiego, a także zdjęcia z przeprowadzanych ekshumacji w lesie katyńskim.

Rozmawiamy również o dorobku Wojciecha Jerzego Hasa – patrona Roku 2025, który jest imponujący. Jego dzieła znane są twórcom i miłośnikom kina na całym świecie. Obchody Roku Hasa - który urodził się sto lat temu, 1 kwietnia 1925 roku - trwać będą cały rok. Retrospektywę reżysera „Pamiętnika znalezionego w Saragossie”, pokaz filmu „Rysopis znaleziony po latach” przybliżający sylwetkę artysty oraz jubileuszową wystawę prezentuje Filmoteka Narodowa - Instytutu Audiowizualny w Warszawie.

O wydarzeniach, związanych z Rokiem Hasa, przygotowanych przez Filmotekę Narodową - Instytutu Audiowizualny opowiada dyrektor FINA Tomasz Kolankiewicz.

Z gośćmi programu rozmawiamy o zapomnianym polskim kompozytorze, Konstantym Gorskim i jego spuściźnie.

Konstanty Gorski - skrzypek-wirtuoz, kompozytor, pedagog, działacz społeczny - jest postacią niezasłużenie zapomnianą - przekonują goście Polskiego Radia dla Zagranicy - dr Grzegorz Seroczyński, prezes Towarzystwa Muzycznego im. Konstantego Gorskiego oraz Olga Ciaszkiewicz i Ivan Kostiakhine, białoruski muzyk, były dyrygent Opery w Mińsku.

- Artysta, o którym Edward Wrocki napisał, że był „jedną z tych mrówek, co będąc na obczyźnie od dziesiątków lat rzeczywiście «restytuowali» Polskę", choć niemal całe dorosłe życie spędził w Imperium Rosyjskim, to jednak natychmiast po odzyskaniu przez Polskę niepodległości powrócił do Ojczyzny - mówił Polskiemu Radiu dla Zagranicy, dr Grzegorz Seroczyński.

Postać Konstantego Gorskiego jest bardzo ciekawa i różnorodna. Myślę, że jego życie mogłoby stać się kanwą bardzo ciekawego filmu biograficznego, jeśli w ogóle nie serialu, ponieważ on był w wielu miejscach na świecie i mógłby swoim życiem obdarzyć wielu innych. Można by było z tego stworzyć wiele ciekawych rzeczy. Tym bardziej, że zajmował się naprawdę nie tylko muzyką, nie tylko komponowaniem, nie tylko wykonawstwem, ale również pracą społecznikowską. Wiele miejsca w swoim życiu poświęcił również wspieraniu środowiska polskiego głównie w Charkowie, ale również w Tbilisi, czyli tam gdzie mieszkał, to zawsze wspierał swoich rodaków - powiedział dr Grzegorz Seroczyński.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas


W Puźnikach w Ukrainie ruszyły ekshumacje polskich ofiar zbrodni wołyńskiej

24.04.2025 13:30
Na terenie dawnej wsi Puźniki w obwodzie tarnopolskim na Ukrainie rozpoczęły się prace ekshumacyjne ofiar zbrodni wołyńskiej - informują Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Fundacją "Wolność i Demokracja".

Wybory prezydenckie coraz bliżej. Polacy mieszkający w Szkocji już mogą się rejestrować

25.04.2025 13:05
W rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy Konsul Generalny RP w Edynburgu mówi o najważniejszych zasadach udziału w głosowaniu. Spodziewana jest rekordowa frekwencja

Pogrzeb papieża Franciszka. Wierni zmierzają na plac świętego Piotra

26.04.2025 07:27
W szybkim tempie zapełnia się plac Świętego Piotra, gdzie o godzinie 10.00 rozpocznie się msza pogrzebowa papieża Franciszka. Plac został otwarty około godziny 5.30 i już wtedy miejsca zajęli pierwsi wierni.

"Porozumienie jest blisko". Donald Trump o rozmowach Rosja-Ukraina

26.04.2025 08:48
Rosja i Ukraina są blisko porozumienia - napisał prezydent USA Donald Trump na portalu Truth Social po wylądowaniu w Rzymie, dokąd przybył na pogrzeb papieża, który odbędzie się w sobotę.