Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 rok.
Wydatki na obronność, programy społeczne i ochronę zdrowia oraz inwestycje - to filary przyszłorocznego budżetu. Mówił o tym minister finansów Andrzej Domański.
Na obronę w przyszłym roku przeznaczono ponad 186 miliardów złotych co stanowi 4,7 procent PKB. Na opiekę zdrowotną prawie 222 miliardy złotych, czyli więcej o blisko 31 miliardów złotych niż w tym roku. Minister wskazał, że zabezpieczono też finanse na programy społeczne.
Minister powiedział, że mamy w kraju wyraźne ożywienie wzrostu gospodarczego, a planowane inwestycje - w tym na transformację energetyczną czy infrastrukturalne - mają być jednym z motorów dalszego wzrostu.
Ministerstwo Finansów poinformowało, że prognozowane w budżecie dochody mają wynieść 632,6 miliardów złotych. Z kolei limit wydatków ma się utrzymać na poziomie 921,6 miliardów złotych, a deficyt budżetu nie przekroczyć 289 miliardów złotych.
Pierwszy samolot F-35 przekazano Polsce
Amerykański koncern Lockheed Martin pokazał pierwszy polski samolot wielozadaniowy F-35. Podczas ceremonii Fort Worth w Teksasie dowódca polskich wojsk lotniczych Ireneusz Nowak odebrał symboliczny certyfikat własności maszyny.
Przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski, polscy piloci oraz przedstawiciele Lockheed Martin wzięli udział w prezentacji pierwszego F-35 Husarz.
Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk powiedział, że jest to historyczny moment dla Polski. Jesteśmy naprawdę w elicie, jeśli chodzi o siły powietrzne na świecie. Biorąc pod uwagę położenie naszego kraju pomiędzy Ukraina, Rosją i Białorusią, dziś zrobiliśmy ogromny krok - powiedział wiceminister obrony Cezary Tomczyk.
Ambasador Mark Brzezinski powiedział, że przekazanie Polsce pierwszego F-35 świadczy o bardzo bliskim sojuszu Polski i USA. To wydarzenie jest sygnałem nie tylko dla Rosji ale dla całego świata, że sojusz polsko-amerykański jest silny jak nigdy wcześniej - mówił ambasador.
Umowę na 32 samoloty wielozadaniowe F-35 Polska podpisała w 2020 roku. Wartość kontraktu wynosi 4,6 miliarda dolarów. Zaprezentowana w Fort Worth maszyna pozostanie na razie w USA i będzie służyć do szkolenia polskich pilotów.
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola odwiedziła Polskę
W trakcie wizyty spotkała się z premierem Donaldem Tuskiem, a jednym z tematów spotkania było wsparcie dla Ukrainy.
Dziękuję premierowi za doskonałą dyskusję na temat naszego wzmocnionego wsparcia dla Ukrainy i priorytetów nowego Europarlamentu, nadal działamy na rzecz ludzi - napisała na platformie X Roberta Metsola po spotkaniu z Donaldem Tuskiem.
Drugim elementem wizyty przewodniczącej Europarlamentu w Polsce było spotkanie z młodzieżą na Campusie Polska Przyszłości w Olsztynie, by rozmawiać o wyzwaniach stojących przed Unią.
Roberta Metsola wezwała do stworzenia unijnego planu odbudowy Strefy Gazy. Podkreślała w Olsztynie, że izraelskie bombardowania palestyńskiej enklawy muszą dobiec końca.
Szefowa Europarlamentu zaznaczyła, że to właśnie ta instytucja była pierwszą i prawdopodobnie jedyną, wzywającą do trwałego zawieszenia broni na Bliskim Wschodzie.
Roberta Metsola wezwała także, by przy adaptacji AI Act do krajowych przepisów władze pamiętały o interesie swych obywateli. Unijne rozporządzenie jest jednym z pierwszych na świecie, które szeroko reguluje kwestie związane z korzystaniem i wprowadzaniem do obrotu sztucznej inteligencji.
W ocenie Roberty Metsoli, to szczególnie ważne wobec pozaeuropejskich potęg wykorzystujących sztuczną inteligencję, jak na przykład Chiny. Roberta Metsola dodała, że jednym z priorytetów nowej kadencji Europarlamentu będzie monitorowanie wdrażania prawa, które jeszcze nie zostało wykonane.
Przewodnicząca Europarlamentu chce także zwiększenia kompetencji tej instytucji. W tym kontekście Roberta Metsola mówiła o potrzebie zmiany unijnych traktatów.
Podczas Campusu Polska Przyszłości polityk zaznaczyła, że Unia Europejska przechodzi obecnie wielki proces reform. Będziemy naciskać na przyznanie Parlamentowi inicjatywy legislacyjnej, co będzie wymagało zmiany traktatu. Ale ponadto będziemy naciskać na większą kontrolę - chcemy wiedzieć jak i na co wydawane są pieniądze - mówiła szefowa Europarlamentu.
W listopadzie ubiegłego roku Parlament Europejski dał zielone światło dla dalszych prac nad projektem zmiany unijnych traktatów. Propozycja wprowadza znaczące ograniczenie prawa weta państw członkowskich oraz współdzielenie lub przekazanie do wyłącznej kompetencji Unii kolejnych obszarów działania państw.
Polski rząd deklaruje sprzeciw wobec propozycji Europarlamentu. W kwietniu podczas wystąpienia w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski mówił o sceptycyzmie Warszawy wobec potrzeby zmiany traktatów. Przyznał jednak, że Polska będzie wspierać "realistyczną reformę Unii", która przyczyni się do zwiększenia jej konkurencyjności i potęgi".
To nie pierwsza wizyta przewodniczącej Parlamentu Europejskiego. Roberta Metsola odwiedziła Polskę przed czerwcowymi wyborami europejskimi. Była wtedy w Warszawie i w Gdańsku. Zatrzymała się też w Polsce wracając z podróży do Kijowa.
Roberta Metsola została przewodniczącą Parlamentu Europejskiego jeszcze w poprzedniej kadencji. A przed miesiącem, na inaugurację nowej kadencji, deputowani ponownie wybrali ją na to stanowisko. Maltanka uzyskała wówczas rekordowe poparcie - ponad 90 procent głosów.
Na magazyn zaprasza Przemysław Pawełek.