Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 17.04.2020 r.

18.04.2020 10:04
W tym wydaniu: Donald Trump rezygnuje z finansowania WHO, szefowa KE przeprasza Włochy za spóźnioną reakcję i proponuje unijną strategię skoordynowanego znoszenia ograniczeń, a także wideokonferencja ministrów obrony państw NATO.
Audio
Prezydent USA Donald Trump
Prezydent USA Donald TrumpPAP/EPA/Chris Kleponis / POOL

DO DALEJ Z WHO?

Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że wstrzymuje finansowanie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Amerykański przywódca zarzucił WHO błędy w walce z epidemią koronawirusa i uległość wobec Chin. 

Tomasz Grzywaczewski, dziennikarz, przypomniał, że Stany Zjednoczone wpłacają rocznie na rzecz WHO 400-500 mln dolarów, co stanowi ok. 15 proc. budżetu Agencji, a lista zarzutów Stanów Zjednoczonych wobec WHO jest dość długa

Prezydent USA wyraził także przekonanie, że gdyby WHO działała szybciej i bardziej zdecydowanie, ofiar śmiertelnych koronawirusa byłoby znaczniej mniej, a sama epidemia ograniczyłaby się do miejsca, z którego rozprzestrzeniła się na świat. Przeciwnicy decyzji Trumpa zwracają uwagę natomiast, że on sam, również zbyt długo bagatelizował zagrożenie związane z koronawirusem.

UNIJNA STATEGIA ZNOSZENIA OGRANICZEŃ

Komisja Europejska zaproponowała strategię stopniowego, skoordynowanego znoszenia ograniczeń w związku z koronawirusem. Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen podkreśliła, że decyzja w tej sprawie będzie należeć do unijnych rządów i Bruksela przedstawia jedynie sugestie i warunki, które powinny być brane pod uwagę: "Nie ma czegoś takiego jak jeden szablon postępowania dla wszystkich. To musi być podejście szyte na miarę każdego kraju. Chciałabym podkreślić, że ta mapa drogowa nie jest sygnałem mówiącym o tym, że ograniczenia mogą już teraz być zniesione. Celem jest przedstawienie ram do decyzji państw członkowskich."

Komisja Europejska zaproponowała, by kraje członkowskie informowały się z wyprzedzeniem o swoich zamiarach dotyczących ewentualnego wychodzenia z kwarantanny. Pod uwagę przy znoszeniu kwarantanny mają być brane dwa kluczowe warunki - sytuacja epidemiologiczna oraz sytuacja w służbie zdrowia i jej możliwości radzenia sobie ze wzrostem zakażeń.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej przeprosiła też w tym tygodniu Włochy za spóźnioną pomoc unijnych instytucji i krajów członkowskich w związku z koronawirusem. Włoski minister spraw zagranicznych Luigi di Maio z satysfakcją przyjął przeprosiny. Ursula von der Leyen wystąpiła na forum Parlamentu Europejskiego w Brukseli. 

Ursula von der Leyen mówiła, ze "Nikt nie był przygotowany, by poradzić sobie z pandemią i niewielu było gotowych, by nieść pomoc Włochom, kiedy jej potrzebowali. Europa teraz za to bardzo przeprasza" - powiedział szefowa Komisji Europejskiej. Dodała, że przeprosiny liczą się wtedy, kiedy wyciągane są wnioski.

NATO A KORONAWIRUS I DEZINFORMACJA

NATO utrzymuje zdolności odstraszania mimo pandemii koronawirusa - zapewnił sekretarz generalny Sojuszu. Jens Stoltenberg powtórzył, że siły NATO-wskie są w gotowości między innymi na wschodniej flance. Strategia odstraszania była jednym z tematów wideokonferencji ministrów obrony państw Sojuszu.  Szef NATO podkreślił, że wszystkie misje zagraniczne są realizowane: "Utrzymujemy też nasze grupy bojowe w państwach bałtyckich i w Polsce. Kontynuujemy misje patroli powietrznych i morskich. I przede wszystkim utrzymujemy operacyjną gotowość. Zatem jeśli będzie trzeba NATO wyśle swoje siły w reakcji na zagrożenie nawet w trakcie kryzysu wywołanego koronawirusem."

Dezinformacja między innymi ze strony Rosji to kolejny temat, który został omówiony. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział , że w ostatnich miesiącach Rosja wzmocniła działania dezinformacyjne wykorzystywane do osiągania politycznych celów. Rosyjskie służby korzystają z obecnego kryzysu związanego z epidemię koronawirusa. Stanisław Żaryn zaznaczył, że polskie służby specjalne analizują i identyfikują działania dezinformacyjne wymierzone w Polskę oraz regularnie informują o nich najwyższe władze. Dodał, że oprócz działań dezinformacyjnych Rosja nadal regularnie narusza przestrzeń powietrzną lub morską państw członkowskich Unii Europejskich.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.