Redakcja Polska

"Jeszcze Europa nie zginęła". Duński portal o tym, jak polski rząd broni Unii

23.11.2021 12:27
"Możemy jak polski rząd wybrać fizyczną i militarną ochronę granicy, zamiast jak w 2015 r. przymykać oko na coś, co się nam nie podoba. Wymaga to jedynie paru tysięcy żołnierzy, płotu i karabinów"– cytuje TVP.Info artykuł komentatora politycznego i historyka Mikaela Jalvinga, który ukazał się na portalu najpoczytniejszego duńskiego dziennika "Jyllands-Posten". W swoim artykule zatytułowanym "Jeszcze Europa nie zginęła" nawiązuje do historii Polski.
Mariusz Błaszczak podkreślił, że dzięki służbom na granicy Polska jest bezpieczna
Mariusz Błaszczak podkreślił, że dzięki służbom na granicy "Polska jest bezpieczna"Twitter.com/PremierRP

"Możemy jak polski rząd wybrać fizyczną i militarną ochronę granicy, zamiast jak w 2015 r. przymykać oko na coś, co się nam nie podoba. Wymaga to jedynie paru tysięcy żołnierzy, płotu i karabinów" – tłumaczy Mikael Jalving. Cytując opinię innego dziennikarza, Mikkela Andersona, Jalving zauważa, że udaremniając białoruskie próby użycia migrantów jako broni politycznej pokazała, że napływ migrantów nie jest "niepowstrzymaną siłą natury".

"Nie jesteśmy skazani na zagładę, jak Imperium Rzymskie, gdy z północy nadciągnęli Wandalowie". Podobnie, dodaje, jak Polska, która przed 1918 r. na ponad sto lat zniknęła z mapy Europy: "Jeszcze Polska nie zginęła" – przypomina autor, cytując słowa naszego hymnu.

"Niekompetencję i ogólny paraliż" w UE

Inny autor portalu, Morten Uhrskov Jensen, ostro krytykuje "niekompetencję i ogólny paraliż" wykazany przez UE w czasie, gdy państwo członkowskie, Polska, broni jej granic. "Polska nie otrzymała żadnego wsparcia w finansowaniu umocnień granicznych" – zauważa publicysta.

"Polska podjęła jedyną właściwą decyzję: obrony granic przed obcą kolonizacją", choć, jak ocenia autor, jej samej w zasadzie problem nie dotyczy, gdyż "przytłaczająca większość nielegalnych intruzów chce dotrzeć do krajów takich jak Niemcy czy Szwecja, tak jak w latach 2015/16".

Piękna historia obrony

Również Jensen odwołuje się do "piękniejszej niż niemal wszystkie pozostałe narody Europy historii obrony kontynentu przed zewnętrznym wrogiem" od najazdu mongolskiego w XIII w. aż po obronę przed "krwiożerczą Armią Czerwoną, która w 1920 r. próbowała zalać Zachód zabójczą ideologią komunizmu; ideologią, której tutejsi Czerwono-Zieloni (lewicowa koalicja w Danii – red.) wciąż składają hołdy".

"My na Zachodzie jak najszybciej musimy się nauczyć myśleć tak jak Polacy, Węgrzy i inne narody Europy Środkowej i Wschodniej, byśmy mogli uczynić, co konieczne, a więc porzucić absurdalne przekonanie o jedności ludzkości żywiącej te same aspiracje i egzystencjalne nadzieje".


Cały tekst dostępny jest na portalu TVP.Info

Strasburg: w PE kolejna debata na temat sytuacji na Białorusi i kryzysu na polsko-białoruskiej granicy

23.11.2021 09:28
W Parlamencie Europejskim w Strasburgu dziś kolejna debata na temat sytuacji na Białorusi i kryzysu na polsko-białoruskiej granicy. Część eurodeputowanych zapowiada, że będzie domagała się dalszych sankcji i zwiększenia presji na reżim Aleksandra Łukaszenki.

Stanisław Żaryn: konflikt na granicy zaczyna być obliczony na zdecydowanie długi czas

23.11.2021 10:10
Konflikt na granicy polsko-białoruskiej zaczyna być konfliktem obliczonym na zdecydowanie długi czas; może to oznaczać także cyniczną grę na wymęczenie naszych żołnierzy i funkcjonariuszy - powiedział rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

W Toruniu powstanie Europejskie Centrum Filmowe Camerimage

23.11.2021 12:17
Zapowiedział to wicepremier Piotr Gliński podczas uroczystej gali zakończenia 29. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage – jednego z największych na świecie festiwali poświęconych sztuce operatorów filmowych