Redakcja Polska

W Bykowni na Ukrainie, upamiętniono 85. rocznicę napaści ZSRR na Polskę

18.09.2024 13:10
Przedstawiciele dyplomacji polskiej i ukraińskiej oraz polskich organizacji w Ukrainie uczestniczyli we wtorek w upamiętnieniu 85. rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę w Bykowni pod Kijowem, gdzie znajduje się Polski Cmentarz Wojenny ofiar zbrodni katyńskiej.
Polski Cmentarz Wojenny w Kijowie-Bykowni, tzw. czwarta nekropolia katyńska
Polski Cmentarz Wojenny w Kijowie-Bykowni, tzw. czwarta nekropolia katyńskaShutterstock/Alexander Ishchenko

„Upamiętniamy dziś tutaj razem kolejną rocznicę agresji na Polskę ze strony Związku Radzieckiego. Bezpośrednią konsekwencją tej agresji było aresztowanie, a potem śmierć ponad 20 tysięcy polskich oficerów, żołnierzy, policjantów i urzędników państwowych. Obywateli polskich różnych narodowości, którzy wydawali się agresorowi radzieckiemu niebezpieczni” – powiedziała charge d’affaires ambasady RP Agnieszka Góralska.

Przypomniała, że tak jak wtedy, tak i dziś mamy do czynienia z jeńcami wojennymi; tym razem są to żołnierze ukraińscy przetrzymywani w więzieniach i koloniach karnych Rosji. „Znów mamy jeńców wojennych, ale też osoby cywilne, które więzione są w Rosji. Jesteśmy razem z wami, bo dobrze to rozumiemy” – podkreśliła dyplomatka.

Przedstawiciel MSZ Ukrainy Serhij Humeniuk podziękował za polskie wsparcie dla Ukrainy podczas obrony przed agresją Rosji. „Głęboko podzielamy ból narodu polskiego. Ta tragedia, do której doszło wiele lat temu, nie może być zapomniana” – oświadczył.

Cmentarz w Bykowni jest, obok Piatichatek w Charkowie, jednym z dwóch cmentarzy katyńskich znajdujących się na terytorium Ukrainy. W Bykowni w zbiorowych mogiłach pogrzebano około 150 tys. ofiar komunizmu różnych narodowości, w tym ok. 3,5 tys. Polaków z listy katyńskiej, zabitych przez Sowietów w 1940 r.


PAP/ho


Spotkanie polskich lekarzy z Zachodu i Wschodu. W Krakowie trwa Jubileuszowy Kongres Polonii Medycznej

12.09.2024 07:55
W Krakowie rozpoczął się Jubileuszowy Kongres Polonii Medycznej zorganizowany przez Federację Polonijnych Organizacji Medycznych. Polscy medycy z wielu zakątków świata spotkali się, aby uczcić 30-lecie Federacji, czyli stowarzyszenia lekarzy polskiego pochodzenia wykonujących swój zawód poza granicami Polski.

"Chcemy, aby Polonia traktowana była podmiotowo". W MSZ powstaje nowa strategia polityki polonijnej

13.09.2024 13:43
W Ministerstwie Spraw Zagranicznych trwają prace poświęcone nowej strategii działań wobec Polonii i Polaków za granicą. - Chcemy, by relacje z naszymi rodakami za granicą były oparte o zasadę podmiotowości - mówi Anna Sochańska, dyrektorka Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą.

Polak na Wyspach biegnie, aby upamiętnić pilota Dywizjonu 303

13.09.2024 09:00
W ramach akcji Muzeum RAF „Virtual Spitfire 10k” Brytyjczycy biegają i organizują zbiórki upamiętniające pilotów biorących udział w Bitwie o Anglię. W tym roku uhonorowany zostanie również polski pilot – porucznik Arsen Cebrzyński.

W Białymstoku uroczystości w Światowy Dzień Sybiraka i 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę

17.09.2024 16:42
Przy pomniku Bohaterskim Matkom Sybiraczkom w Białymstoku odbyły się we wtorek uroczystości w 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę i obchodzony tego dnia Światowy Dzień Sybiraka. W przemówieniach podkreślano, że zobowiązaniem współczesnych jest pamięć o wszystkich, którzy "byli ofiarami nieludzkiej, sowieckiej polityki".