Redakcja Polska

Ambasador RP Bartosz Cichocki odwiedził zalany przez Rosjan Chersoń

14.06.2023 15:03
Ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki odwiedził Chersoń. Spotkał się z władzami obwodu, który ucierpiał w wyniku powodzi spowodowanej wysadzeniem przez Rosjan zapory na Dnieprze. W rozmowie z Polskim Radio dyplomata ocenił, że katastrofa będzie miała wieloletnie negatywne skutki. Jak dodał, objęty powodzią region potrzebuje pomocy.
Audio
  • Ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki odwiedził Chersoń. Spotkał się z władzami obwodu, który ucierpiał w wyniku powodzi spowodowanej wysadzeniem przez Rosjan zapory na Dnieprze. Materiał Pawła Buszki (IAR)
Woda na zalanych terytoriach opada, jednak na dużą część terenów wciąż nie mogą wrócić ich mieszkańcy
Woda na zalanych terytoriach opada, jednak na dużą część terenów wciąż nie mogą wrócić ich mieszkańcyPAP/EPA/STAS KOZLIUK

Ambasador Bartosz Cichocki podkreślił, że w Chersoniu i obwodzie chersońskim woda opada, ale problemy wywołane powodzią nie maleją. Wręcz przeciwnie, wiele wskazuje na to, że negatywne skutki powodzi będą narastać. Jak przekazał, opadająca woda ujawnia ciała ludzi i zwierząt. Jak podkreślił, woda wymyła też cmentarze, uszkodziła kanalizację, w związku z czym jest groźba rozprzestrzeniania się chorób, w tym cholery. Kolejnym problemem jest duża liczba bezdomnych i głodnych zwierząt. Długoterminowy skutek, jak wskazuje Bartosz Cichocki, będzie miało zniszczenie ogromnej powierzchni rolniczej, która była źródłem owoców i warzyw dla Ukrainy i świata.

Ambasador przypomniał, że polska Straż Pożarna przekazała w ostatnich dniach dużą pomoc ukraińskim powodzianom. Dyplomata uczestniczył też w Chersoniu w przekazaniu przez braci dominikanów transportu pomocy z Polski. Jak jednak zaznaczył, pomoc wciąż jest bardzo potrzebna. Jak dodał, w Chersoniu, ale przede wszystkim w okolicznych wsiach, których mieszkańcy stracili wszystko - potrzebne jest wiele rzeczy - poczynając od obuwia i ubrań kończąc na pralkach, kuchenkach, ale też łopatach i taczkach. Pomoc, jak dodaje ambasador, może być także przekazywana w formie pieniężnej. Jak podkreśla w niesienie pomocy - aktywnie zaangażowany jest także Kościół Rzymskokatolicki i „Caritas”, ale też kościoły i organizacje protestanckie.

Bartosz Cichocki spotkał się także z powodzianami, którzy uratowali się z lewego brzegu Dniepru - z terenów kontrolowanych przez rosyjskich okupantów. Jak zaznaczył, Rosjanie strzelają do tych osób, które są ratowane. Ukraińskie władze zapewniają im opiekę na kontrolowanych przez siebie terenach.

Rosjanie tydzień temu wysadzili zaporę na Dnieprze w okupowanej Kachowskiej Elektrowni Wodnej. Spowodowało to uwolnienie ogromnych mas wody i zalanie kilkuset kilometrów terenów na południu Ukrainy. Powyżej zapory w Zbiorniku

Kachowskim poziom wody gwałtownie opada. Zbiornik był rezerwuarem wody dla setek tysięcy osób i ponad pół miliona hektarów upraw rolnych.


IAR/dad

Rosjanie rozmieścili przy granicy z Ukrainą przeciwokrętowe systemy rakietowe. Mogą nimi atakować Kijów

14.06.2023 12:41
W obwodzie briańskim w Rosji, przy granicy z Ukrainą, rozmieszczono dywizjon przeciwokrętowych systemów rakietowych Bał wyposażony w pociski o zasięgu 500 km; jest to uzbrojenie, którym siły agresora mogą zaatakować m.in. Kijów - ostrzegł portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińską armię.

Orlen rozwija skrzydła w Niemczech. Koncern pozyskał 17 samoobsługowych punktów tankowania

14.06.2023 13:23
Orlen Deutschland przejął od OMV 17 samoobsługowych punktów tankowania w Niemczech. W ciągu najbliższych dwóch lat na niemieckich stacjach Orlenu do ponad 430 zwiększy się liczba punktów ładowania pojazdów elektrycznych - poinformował PKN Orlen.

Polak na czele Eurokorpusu. Szef MON wręczył nominację

14.06.2023 14:36
Gen. broni Jarosław Gromadziński otrzymał od wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka nominację na stanowisko dowódcy Eurokorpusu. Gen. bryg. Adam Rzeczkowski obejmie stanowisko zastępcy szefa sztabu Eurokorpusu - przekazało Ministerstwo Obrony Narodowej.