W tym prestiżowym wydarzeniu uczestniczy blisko tysiąc medyków polskiego pochodzenia m.in. z Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Czech, Danii, Gruzji, Francji, Kanady, Kuby, Litwy, Niemiec, Portugalii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i USA.
Tematem Kongresu jest: „Medycyna – wyścig z czasem". Wydarzenie jest doskonałą okazją by spojrzeć w przyszłość, rozważyć obecność futurystycznych technologii i sztucznej inteligencji w sektorze zdrowia.
Organizacja jubileuszowej edycji w stolicy Małopolski ma ogromne znaczenie dla Krakowa, bowiem specjalnie na Kongres do Krakowa przyjechały wybitne osobowości świata nauki, wśród nich m.in. prof. Maria Siemionow z University of Illinois in Chicago, która dokonała pierwszego całkowitego przeszczepu ludzkiej twarzy.
Udział w wydarzeniu będzie również fantastyczną okazją do zaprezentowania przedstawicielom Polonii bogatego dziedzictwa kulturowego regionu.
Podczas inauguracji Kongresu zaprezentowano, wydaną przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ, publikację "Polscy medycy światu". Została ona wydana w serii "Polacy światu".
- To szczególny prezent dla uczestników Kongresu. W publikacji prezentujemy 44 biogramy polskich lekarzy, od XVIII do XX wieku, którzy pracowali za granicą. Są to postacie wybitne, fascynujące. Część z nich to są osoby znane, część to osoby nieznane, ale wydaje się nam, że przypomnienie ich dorobku, przypomnienie ich sylwetek, ich losów, okoliczności w jakich z Polski wyjechali i budowali swoje kariery za granicą, bardzo dobrze wpisuje się w ideę Kongresu Polonii Medycznej. Mamy nadzieję, że książka spotka się z pozytywnym odbiorem i jestem przekonany, że wśród uczestników Kongresu są również wybitne postaci, które będą bohaterami tego typu publikacji w przyszłości - mówi, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, Marcin Wojciechowski z Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w MSZ.
Wśród gości Kongresu jest aż 178 lekarzy ze Wschodu (dawnych krajów ZSRR), którzy do Krakowa przyjechali na specjalne zaproszenie. To wyjątkowa okazja, aby bezpośrednio od nich dowiedzieć się o największych wyzwaniach dla lekarzy pomagających na pierwszej linii frontu.
Patronat nad Kongresem objął Senat RP i Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska.
Partnerem naukowym Kongresu jest Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Partnerem farmaceutycznym są Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A.
Organizację Kongresu wsparli finansowo: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Senat RP.
Z Marcinem Wojciechowskim z Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w MSZ, rozmawiała Halina Ostas. Zapraszmy do wysłuchania rozmowy!