Tworząc album "Uwodzenie", Kapela ze Wsi Warszawa inspirowała się mikroregionem Urzecza, jednak utwory zawarte na płycie są autorską interpretacją zespołu, nie muzyką urzeczańską stricte. Członkowie zawarli tu osobiste impresje nie tylko na temat samego Urzecza, rzeki Wisły, ale i wody jako takiej.
- To powrót do tradycji Kapeli, gdzie nie monumentalność przedsięwzięcia, a pewna kameralistyka daje o sobie znać. To swoisty powrót do tego, czym Kapela jest i zawsze była: zespołem, który dobrze czuje się w opracowaniach melodii pieśni i tańców, nadaniu im drugiego życia – mówił Maciej Szajkowski tuż po ogłoszeniu werdyktu konkursu na Folkowy Fonogram Roku 2020.
CZYTAJ TEŻ:
Kapela ze Wsi Warszawa - International village band. Ulubieńcy zagranicznych scen
Powódź sukcesu
"Uwodzenie" od Warsaw Village Band/Kapela ze Wsi Warszawa zatacza coraz szersze kręgi i wlewa zachwyt w serca słuchaczy i krytyków. Warto więc przypomnieć, co było impulsem do powstania tej płyty. Jak przed premierą w "Poranku Dwójki" mówiła Sylwia Świątkowska, po pierwsze - poznanie etnografa Maurycego Stanaszka, który przekazał zespołowi bardzo dużo wiedzy na temat Urzecza, po drugie zainteresowanie tym obszarem. - Zewsząd dostawaliśmy znaki, że temat Urzecza jest ważny i interesuje wiele osób. Po trzecie - temat WODY! Zrodził się w głowach muzyków już przy płycie "Święto Słońca", jako chęć muzycznego opisania wszystkich żywiołów. Urzecze połączyło też inne wątki.
- Każdy z nas miał inny wektor myślenia. Dla kogoś to była historia Urzecza jako regionu etnograficznego, dla innego symbolika wody, opowiedzenie swojej historii i mieszkania w Warszawie czy zmiany klimatyczne. Wątków myślenia było bardzo dużo. Kontemplowanie wody jest bardzo inspirujące - mówiła Magdalena Sobczak.
Rzeka jak krwiobieg. Premiera płyty "Uwodzenie"
OGLĄDAJ WIDEO
Sylwia Świątkowska - głos, skrzypce, fidel płocka, suka biłgorajska, altówka
Magdalena Sobczak - głos, cymbały
Ewa Wałecka - głos, skrzypce, lira korbowa
Maciej Szajkowski - bęben obręczowy, daf, perkusjonalia
Paweł Mazurczak - kontrabas
Piotr Gliński - baraban, perkusjonalia
Miłosz Gawryłkiewicz - trąbka, skrzydłówka
Mariusz Dziurawiec - konsoleta
__________________________________
PROGRAM FESTIWAL NOWA TRADYCJA 2021
TRANSMISJA I STREAMING KONCERTU FINAŁOWEGO
***
Na transmisję koncertu w radiowej Dwójce w niedzielę (16.05) w godz. 20.00-21.00 zapraszał Kuba Borysiak.