Radio Parlament
Section01

Na listach przynajmniej 35 proc. kobiet

IAR / PAP
H W 03.12.2010
Na listach przynajmniej 35 proc. kobiet
foto: Fot.PAP/Tomasz Gzell

Sejm jednogłośnie przyjął kodeks wyborczy, który zawiera przepisy dotyczące wszystkich rodzajów wyborów.

Zakłada on m.in. jednomandatowe okręgi w wyborach do Senatu, możliwość dwudniowego głosowania, korespondencyjne głosowanie dla obywateli przebywających za granicą. Sejm przyjął ustawę o parytetach. Na listach wyborczych będzie nie mniej niż 35 proc. kobiet i nie mniej niż 35 proc. mężczyzn.

Zmieniono godziny głosowania - będziemy głosować od 7.00 do 21.00. Odrzucono poprawkę zapewniającą miejsca na czele list wyborczych dla kobiet i mężczyzn. Za kodeksem głosowało 430 posłów.

Jednomandatowe okręgi

Kodeks wyborczy zakłada wprowadzenie jednomandatowych okręgów w wyborach do Senatu - obecnie w jednym okręgu wybiera się od dwóch do czterech senatorów. Konsekwencją zmiany byłby podział całego kraju na 100 okręgów wyborczych; każdy z komitetów wyborczych będzie mógł zgłosić tylko po jednym kandydacie na senatora w okręgu, a wyborca będzie mógł zagłosować na jednego kandydata.

Dwudniowe głosowanie ma - w myśl nowych przepisów - charakter fakultatywny, co oznacza, że o tym, czy wybory będą trwały jeden czy dwa dni, zadecyduje osoba je zarządzająca, czyli np. w przypadku wyborów samorządowych byłby to premier, prezydenckich - marszałek Sejmu, parlamentarnych - prezydent.

35% miejsc dla kobiet i mężczyzn

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz z PO podkreślała wcześniej, że jeśli obywatelski projekt ustawy parytetowej wejdzie w życie, będzie to historyczne wydarzenie.

PiS było projektowi przeciwne. Andrzej Dera przekonywał, że obecność kobiet w życiu politycznym można zwiększać inaczej, na przykład poprzez zmienianie świadomości w partiach politycznych, czy umieszczanie ich wysoko na listach wyborczych, bez wprowadzania zapisów ustawowych.

Elżbieta Streker-Dembińska deklarowała poparcie SLD. Jak tłumaczyła, lepiej jest mieć 35 procent, niż nic. Posłanka podkreśliła, że sama dyskusja o parytetach nieco poprawiła sytuację kobiet.

Projekt ustawy przygotował Kongres Kobiet

Podpisało się pod nim ponad 120 tysięcy osób. Wprowadzał on do ordynacji wyborczych - do Sejmu, Parlamentu Europejskiego oraz rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich - 50-procentową obecność kobiet na listach wyborczych.

Z dniem wejścia w życie kodeksu wyborczego moc prawną utraci ordynacja o wyborze prezydenta, ordynacja wyborcza do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, ordynacja do Sejmu i Senatu, o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta oraz ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego.

kh

Section02
Section03
Section04